szkoła

  szkoła

  W ciągu trzech ostatnich dni doszło do rekordowej liczby zakażeń koronawirusem w Polsce. Najwięcej zanotowano ich w Małopolsce i na Mazowszu. Sytuacja jest niepokojąca, jako że epidemia wyraźnie przyspieszyła. Coraz więcej szkół przechodzi więc na specjalny tryb nauczania. Czy nastolatki są bardziej podatne na roznoszenie wirusa? Porozmawialiśmy o tym z prof. Anną Boroń-Kaczmarską – specjalistką chorób zakaźnych.

  Dyrektor szkoły może wprowadzić obowiązek osłony ust i nosa. To jeden z zapisów, jaki znalazł się w wytycznych opracowanych przez ministerstwo edukacji w porozumieniu z resortem zdrowia oraz głównym inspektorem sanitarnym. W jakich przypadkach uczniowie będą musieli nosić maseczki?

  Koronawirus w kolejnej szkole. Zakażona jest 11-letnia uczennica jednej z suwalskich podstawówek. W związku z tym cała klasa uczy się zdalnie, bo uczniowie trafili na kwarantannę. Zostały nią objęci także ich rodziny - w sumie to 107 osób. Minister edukacji podkreśla, że w trybie zdalnym, jak i mieszanym pracuje zaledwie 0,01 proc. z 48,5 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych.

  W tym roku pierwszy dzwonek zabrzmiał w bardzo nietypowych warunkach, dlatego tak istotne jest, aby po długiej przerwie ułatwić uczniom powrót do szkolnych ławek. Oczywiście dla dziecka najważniejszy na start jest kolorowy, wygodny plecak, modny piórnik, ciekawa śniadaniówka. Jak pomóc mu wybrać wyposażenie, które zarówno spełni jego oczekiwania, jak i będzie praktyczne i funkcjonalne? O tym opowiedziały nam ekspertki Mona Kinal - Dyrektor Marketingu Empik oraz Zyta Czechowska, Nauczycielka Roku 2019.

  Marek Czerwiński jest nauczycielem w jednym z krakowskich liceów. Praca z młodzieżą sprawia mu wiele satysfakcji i radości. Pedagogowi najbardziej zależy na tym, by pokazać uczniom, czym jest empatia, wolność od uprzedzeń i nienawiści. On sam przykład człowieczeństwa daje swoim podopiecznym nie tylko w teorii, ale także w praktyce. Jego bohaterski czyn został doceniony przez wiele osób.

  Egzamin ósmoklasisty ma ulec zmianom. Jak poinformowała Centralna Komisja Egzaminacyjna, od 2022 roku uczniowie będą musieli zdawać czwarty obowiązkowy test. Do wyboru ma być pięć przedmiotów.

  To już koniec wakacji. Właśnie - w cieniu pandemii - rozpoczął się nowy rok szkolny. Czy uczniowie i pracownicy placówek będą bezpieczni? Aby uchronić ich przed wzrostem zakażeń koronawirusem MEN zaproponowało trzy warianty nauczania. Jeszcze inny pomysł mają organizacje pozarządowe. Na czym on polega - wyjaśniał Wojtek Gawlik z Fundacji Edu-Klaster, jeden z pomysłodawców edukacji w szkolnych bańkach.

  Pierwszy dzwonek już niebawem. Rodzice kompletują przybory, podręczniki i ćwiczenia, które będą potrzebne dzieciom do szkoły. Jak zaplanować budżet, aby nie wydać fortuny na wyprawkę szkolną? W co należy zaopatrzyć dziecko jeszcze przed rozpoczęciem roku, a z czym można zaczekać?

  Każdy rodzic chce dla dziecka najlepiej, dlatego tak dużą wagę przykłada do rozwoju swojej pociechy. Nie zawsze jednak wiedzą, jak pokierować jego edukacją w taki sposób, aby przyniosła najlepsze efekty. Mikołaj Marcela, pisarz i nauczyciel akademicki, postanowił to zmienić i skłonić dorosłych do refleksji nad istniejącym systemem szkolnictwa. W Dzień Dobry Wakacje opowiedział o swojej nowej książce "Jak nie zwariować ze swoim dzieckiem. Edukacja, w której dzieci same chcą się uczyć i rozwijać".