szkoła

  szkoła

  W jednym z najniebezpieczniejszych krajów na świecie w Republice Środkowej Afryki misjonarz z Polski założył szkołę muzyczną African Music School. Inicjatywę tę postanowił wesprzeć zespół Big Cyc. Grupa nagrała nawet spot reklamowy, w którym zachęca innych artystów do pomocy. Nam muzycy: Norbert Wardawy, Krzysiek Skiba oraz Jacek Jędrzejak opowiedzieli, dlaczego wspierają właśnie ten projekt.

  Po ponad siedmiu miesiącach nieobecności do szkół wróciły w tym tygodniu dzieci z klas 4-8, czyli starsze roczniki szkół podstawowych. Jak sobie radzą z tym pociechy, rodzice i nauczyciele? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadały dyrektorka SP nr 103 w Warszawie, Danuta Kozakiewicz oraz dyrektorka SP nr 8 w Gdańsku, Katarzyna Kędzioł.

  W przyszłym tygodniu uczniowie klas 4-8 z podstawówek oraz ze szkół ponadpodstawowych wracają do nauki hybrydowej. Wydawać by się mogło, że wszyscy są stęsknieni za normalną rzeczywistością i cieszą się na spotkanie z rówieśnikami. Tymczasem nie jest to wcale tak oczywiste. Czego obawiają się dzieci i nauczyciele? O tym opowiedzieli nam Tomasz Bilicki, pedagog, terapeuta i nauczyciel oraz Agnieszka Wielgosz, aktorka, mama ósmoklasistki.

  Od 15 maja w szkołach ma rozpocząć się nauka hybrydowa, zaś od 29 maja wszyscy uczniowie mają wrócić na stacjonarne zajęcia. Zanim jednak plan odmrażania kraju z lockdownu został ogłoszony, uczniowie już zdążyli zorganizować petycję przeciwko powrotowi do edukacji w placówkach. Sprzeciw zgłaszają głównie ósmoklasiści - którzy pod koniec maja przystąpią do ważnego egzaminu.

  Pandemia, izolacja społeczna oraz nauka zdalna stanowiły dla dzieci i młodzieży trudne wyzwanie, co odbiło się na ich psychice. Po wielu miesiącach spędzonych w domach 29 maja wszyscy uczniowie w Polsce wrócą do szkół. Specjaliści proszą więc nauczycieli, by w pierwszych dniach spojrzeli na swoich podopiecznych łaskawszym okiem. Celem jest obniżenie stresu zarówno uczniów, jak i pedagogów. Na czym ma polegać "Tydzień ulgi"?

  Przemysław Czarnek zapowiedział, że tegoroczne egzaminy odbędą się zgodnie z zaplanowanymi wcześniej terminami. - Od 4 do 20 maja - egzamin maturalny, od 25 do 27 maja - egzamin ósmoklasisty. Nie ma żadnych przesłanek i żadnego zagrożenia dla tych terminów egzaminów i dla stacjonarnej formuły egzaminów, takiej jaka została zaplanowana - poinformował. Jakie są plany na kolejne lata?

  Do 25 kwietnia została przedłużona nauka zdalna w szkołach. Nowelizacja rozporządzenia ministra edukacji i nauki przewiduje jednak wyjątki. Jeden z nich dotyczy prowadzenia zajęć sportowych na podstawie programów szkolenia sportowego. Jakie jeszcze odstępstwa przygotował resort nauki?

  Z raportu przygotowanego przez Instytut Profilaktyki Zintegrowanej wynika, że trwający od roku czas epidemii COVID-19 i związany z nim reżim sanitarny (zwłaszcza aspekt izolacji społecznej) prowadzi do coraz większego pogarszania się kondycji psychicznej uczniów. Według ekspertów zjawisko to może się nadal pogłębiać, nawet po wygaśnięciu epidemii. Jak zatem pomóc dzieci i młodzieży w wieku szkolnym?

  Do upragnionych wakacji zostały jeszcze niespełna trzy miesiące. Zanim jednak uczniowie i studenci będą mogli pozwolić sobie na błogi odpoczynek, muszą stawić czoła egzaminom i licznym testom. Niestety coraz ładniejsza pogoda za oknem nie zachęca do nauki. Dodatkowo w czasach pandemii każdy ma już dość siedzenia w domu. Jak zatem znaleźć motywację, pokonać lenistwo i efektywnie się uczyć? Mamy na to kilka sposobów.