szkoła

  szkoła

  Brak nauczycieli to problem, z którym zmagają się polskie szkoły. W całym kraju pozostaje obecnie ponad 8 tys. wakatów. Dlaczego tak się dzieje? O dramatycznej sytuacji w oświacie porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dyrektorami placówek i byłymi dydaktykami oraz Magdaleną Kaszulanis, rzeczniczką ZNP i Justyną Suchecką, dziennikarką.

  Rozpoczęcie roku szkolnego to ważny moment zarówno dla uczniów, jak i rodziców czy nauczycieli. U wielu osób ten dzień przywołuje wspomnienia z czasów dzieciństwa i młodości. Na swoim koncie na Instagramie słowa wsparcia dla wszystkich, którzy wraz z początkiem września rozpoczynają szkolną przygodę, przekazał Marcin Prokop. Prowadzący Dzień Dobry TVN w swoim poście nawiązał do trudnej sytuacji uczniów, którzy wracają do szkoły po roku spędzonym na nauce zdalnej.

  Zeszyty, długopisy, flamastry, bloki rysunkowe i piórniki to dopiero początek listy rzeczy, których uczeń potrzebuje od września. A przecież trzeba doliczyć jeszcze koszt plecaka czy sportowego obuwia. Za co muszą zapłacić rodzice, kompletując szkolną wyprawkę? Co jest najdroższe?

  Już w środę, 1 września, rozpocznie się rok szkolny. Po kilkunastu miesiącach spędzonych na nauce zdalnej dzieci mają powrócić do stacjonarnego trybu nauczania. Jak w tym wszystkim odnajdą się uczniowie? Co mogą zrobić rodzice, aby to przejście z nauki zdalnej na stacjonarną było łatwiejsze? Na ten temat rozmawialiśmy z dr Aleksandrą Piotrowską, psychologiem oraz Moniką Mrozowską, aktorką i mamą czwórki dzieci.

  Anna Kalczyńska jest mamą trójki dzieci. Janek, Hania i Krysia niedługo wrócą do szkolnych ławek. Z tej okazji prowadząca Dzień Dobry TVN zdradziła, dlaczego nie przepada za początkiem roku szkolnego. Pod postem dziennikarki wywiązała się gorąca dyskusja.

  Wakacje zbliżają się do końca, uczniowie spędzają ostatnie wolne dni i korzystają z uroków lata, nie myśląc o nauce. Czy wraz z początkiem września wrócą do swoich ławek? Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenia, które określają sposób działania szkół w roku szkolnym 2021/2022 w sytuacji nadal trwającego na terenie Polski stanu epidemii. Jak będą wyglądać egzaminy ósmoklasisty i matury?

  Maria Hawranek to autorka książki "Szkoły, do których chce się chodzić", w której opisuje placówki mające odmienne podejście do wystawiania ocen, sprawdzianów oraz przebiegu zajęć. Publikacja ukaże się 1 września i ma być inspiracją dla nauczycieli oraz rodziców. Marię Hawranek zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby zapytać, jaka szkoła, jej zdaniem, może wzmacniać potencjał dziecka.

  System edukacji pozostawia wiele do życzenia. W ocenie specjalistów dzieci zaczynają zajęcia zbyt wcześnie. Do tego szkoła nie uczy samodzielnego myślenia, tylko zmusza do uczenia się na pamięć. Jak powinno się zmienić szkolnictwo, aby dzieci zdobywały naprawdę wartościową wiedzę? Na ten temat w Dzień Dobry TVN wypowiedział się dr Mikołaj Marcela, autor książki "Selekcje. Jak szkoła niszczy ludzi, społeczeństwa i świat".

  Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, które będę obowiązywały od 1 września 2021 roku. Wśród rekomendacji znalazło się: szczepienie dla pracowników szkół i uczniów w określonych grupach wiekowych, dezynfekcja, dystans, higiena, maseczki i wietrzenie sal.

  Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" ogłosiła wyniki Rankingu Szkół Wyższych 2021. Pierwsze miejsce zajął Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Na drugiej pozycji uplasował się Uniwersytet Warszawski, a na trzeciej - Politechnika Warszawska. Jak prezentuje się pełne zestawienie?

  W jednym z najniebezpieczniejszych krajów na świecie w Republice Środkowej Afryki misjonarz z Polski założył szkołę muzyczną African Music School. Inicjatywę tę postanowił wesprzeć zespół Big Cyc. Grupa nagrała nawet spot reklamowy, w którym zachęca innych artystów do pomocy. Nam muzycy: Norbert Wardawy, Krzysiek Skiba oraz Jacek Jędrzejak opowiedzieli, dlaczego wspierają właśnie ten projekt.