szkoła

  szkoła

  Do Polski w poszukiwaniu młodych talentów przyjechał światowej klasy tenisista. Juan Carlos Ferrero otwiera w Warszawie pierwszą w Europie filię słynnej szkoły tenisowej. Dlaczego akurat w naszym kraju szuka swoich następców? W studiu Dzień Dobry TVN Juan Carlos był naszym gościem. Jak dostrzec predyspozycje do tenisa u naszego dziecka?

  Prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak odwiedził Szkołę Podstawową Nr 152 w Łodzi. Tam spotkał się z dziećmi z klas 4a i 4b, aby nauczyć ich swojego fachu. Jak mu poszło?

  Jak powiedziała założycielka Szkoły Dam Małgorzata Rytel, "jest to miejsce dla dziewczynek. Miejsce pełne ciepła, radości i przyjaźni. Miejsce, gdzie w miłej atmosferze poznają one sekrety ładnego poruszania się, ubioru ale też tajniki savoir vivre oraz dobrych manier, co wypada a czego nie wypada robić w danym miejscu, czasie, towarzystwie". Skąd wziął się pomysł na założenie takiej szkoły? Czego dokładnie uczą się dziewczynki w szkole? Czy tego typu edukacja nie „szufladkuje” dzieci w stereotypowych rolach? O tym goście Dzień Dobry TVN psycholog dziecięcy Marta Żysko-Pałuba i właścicielka szkoły dla dam Małgorzata Rytel.

  Tylko u nas, w niedzielę Marcin Prokop zdradzi, jak wyglądało jego dzieciństwo na warszawskim Grochowie. Kim był Gruby - postrach prokopowego podwórka? Gdzie Marcin Prokop umawiał się na randki? Czy koleżanka ze szkoły pamięta jego pocałunek? Z jakiego powodu nikt nie chciał ćwiczyć z Prokopem na WF-ie? Dlaczego wymyślił wyimaginowanego brata i papierowy komputer? I jak dzisiaj smakuje zupa w szkolnej stołówce? O tym w najbliższą niedzielę w Dzień Dobry TVN. A teraz namiastka tego, co zobaczycie w niedzielę! Zapraszamy od 8:30!

  "Pulpet" - mówi o sobie. Patrząc na niego dziś trudno uwierzyć, że kiedyś był gruby. Mateusz Hładki w szkole szybo stal się obiektem żartów. W studiu Dzień Dobry TVN Mateusz opowiedział o swojej walce z nadwagą. Towarzyszyła mu Marta Żysko-Pałuba psycholog dziecięcy. Dlaczego dzieci nie ćwiczą na lekcjach WF-u?

  Domnika Gwit schudła 42 kilogramów w sześć i pół miesiąca. Teraz nosi rozmiar 36. Schudła dla zdrowia. W studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała o swoich zmaganiach z nadwagą. Czy wciąż musi z nią walczyć? Gwit twierdzi, że jej otyłości częściowo winne są sklepiki szkolne. Maciej Miecznikowski, muzyk, tata Maćka i Zosi, jest założycielem fundacji "Wiemy, co jemy". Jak przekonać dzieci do zdrowego jedzenia? Co dzieci jedzą w szkole podczas przerwy?

  W kuchni Dzien Dobry TVN Monika Goździalska, mama 15-letniej Natalii i 8-letniego Tristana, pokazała, co przyrządzić dziecku do szkoły, żeby nie kupowało jedzenia w sklepikach. Przygotowała: CLUB Sandwich, jabłkowe chipsy cynamonem i wanilią, koktajl z kiwi orzeźwiający, sakiewkę francuską z serem oraz tortilla na zimno.

  Publikacja "Sex&Lovers: A Practical Guide", której autorkami są Ann-Marlene Henning i Tina Bremer-Olszewski ukazała się w Niemczech. W Polsce wywołała spore kontrowersje. Europejki podręcznik seksu pokazaliśmy polskim licealistom. Czy polską młodzież szokują zdjęcia, która znalazły się w europejskim podręczniku seksu?

  Bęsiu i DJ Yonas grają w zespole RYMcerze. Przekonują uczniów, by nie brali narkotyków, dopalaczy oraz nie nadużywali alkoholu. Sami byli na dnie i sami się odbili od dna. Jak reagują na nich nauczyciele, kiedy wkraczają do szkoły, by ewangelizować uczniów? Ilu nastolatków udało im się nawrócić? O tym opowiedzieli w studiu Dzień Dobry TVN.

  Jeszcze kilka lat temu w szkołach istniały gabinety higienistek i pielęgniarek. Dziś sytuacja jest całkiem inna. Teraz w większości placówek takie gabinety istnieją. Jednak zazwyczaj są po prostu zamknięte. Czy pielęgniarki w szkołach są potrzebne? Jakie mają uprawnienia? Czy są jakieś ustawy, które regulują zawód pielęgniarki w szkołach? O tym w studiu Dzień Dobry TVN rozmawailiśmy z Danuta Kozakiewicz, dyrektorką szkoły podstawowej w Warszawie, oraz z Agnieszką Bancerz-Dudek, pielęgniarką szkolną.

  Seks, narkotyki, alkohol i trudne relacje z rodzicami - oto współczesne problemy nastolatków, które pojawiają się w nowym serialu paradokumentalnym TVN "Szkoła". Jak Dorota Godzic i Jan Mancewicz - aktorzy, którzy grają w serialu pedagogów, przygotowują się do roli i trudnych tematów? Zapytał o to reporter Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.

  Garbatka-Letnisko to malownicza wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim. Tam mieszkają współcześni Dżepetto. Z dłuta, papieru i drewna wyczarowują prawdziwe cuda! Jest drewniany motor, rower i inne artefakty. Zobaczcie ludzi z prawdziwym talentem.

  "Kto publicznie propaguje lub pochwala podejmowanie przez małoletnich poniżej lat 15 zachowań seksualnych lub dostarcza im środki ułatwiające podejmowanie takich zachowań”. Ryzykowne mogą być dla nauczycieli i edukatorów zajęcia w szkołach w ramach lekcji wychowania do życia w rodzinie. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: Małgorzata Terlikowska - żona Tomasza Terlikowskiego i mama piątki dzieci, oraz Dellfina Dellert, współzałożycielka portalu społecznościowego dla kobiet Femmera.

  "Przyjeżdżając do Kataru jesteś jednym z nas, więc okaż szacunek". Pod takim hasłem ruszyła w Katarze kampania informacyjna dla turystów. Akcja ta ma nakłaniać podróżnych do stosownego w tym kraju muzułmańskiego ubioru oraz zachowania, szczególnie w miejscach publicznych. Jakich zatem zasad należy tam przestrzegać?

  Zbliża się koniec roku szkolnego. Czy czerwony pasek na świadectwie dziecka jest ważny dla rodziców i czy nakłanianie podopiecznych do coraz lepszych wyników to gwarancja sukcesu czy niepotrzebna presja? Spytaliśmy o to Błażeja Peszka, Edytę Poncyljusz i Martę Żysko-Pałubę.

  Liceum w Jarosławiu zasłynęło jako kuźnia największych dziennikarskich talentów. Stworzono tam klasę dziennikarską. W studiu Dzień Dobry TVN gości byli: nauczycielka języka polskiego w I L.O. w Jarosławiu Danuta Matusz oraz jej uczniowie: Mateusz Błaszczyk, Paulina Dinh Manh oraz Mateusz Zając. Jaki mają pomysł na dziennikarstwo?

  10-letni Oliwier Blum, który choruje na dysplazję ektodermalną, do studia Dzień Dobry TVN przyjechał z Poznania z mamą Elżbietą Blum, prezesem Stowarzyszenia "Jesteśmy", które pomaga dzieciom z tą chorobą. Wspólnie z prowadzącym Dzień Dobry TVN Robertem Kantereitem pozdrowił swoich kolegów i koleżanki ze szkoły oraz panią wychowawczynię.

  Już w poniedziałek matura! Charles Daigneault i Mats Meguenni opowiedzieli jak wyglądają matury w Kanadzie i Norwegii? Dowiedzieliśmy się też czy Natalia Szroeder, tegoroczna maturzystka czuje, że jest dobrze przygotowana do egzaminów. Maturzyści: POWODZENIA!

  Szkoły Ruchome działają na całym świecie. Teraz przyszła kolej na Polskę. Do jakich dzieci docierają streetworkerzy z „Ruchomej Szkoły”? Na czym polegają mobilne szkoły? Studiu Dzień Dobry TVN gościem była streetworkerka z mobilnej szkoły Justyna Jałosińska, a tropem takiej szkoły udał się Michał Piróg.

  W szkole uczymy się o podziale pantofelka, ale ta wiedza nie jest nam przydatna w życiu dorosłym. Michał Ogórek podjął się krytyki polskiego systemu oświaty i napisał swego rodzaju podręcznik: „Polska ogórkowa". O czym rozmawiał przez telefon z Joanną Kluzik-Rostkowską? O Polsce, młodzieży, sztukach plastycznych, czytelnictwie w Polsce, o anegdocie z udziałem Lecha Wałęsy, dziennikarz i pisarz opowiedział w studiu Dzień Dobry TVN.

  ZUS a OFE, protest rodziców niepełnosprawnych dzieci, wybory do Parlamentu Europejskiego, sytuacja na Ukrainie. Palących tematów w świecie polityki nie brakuje. W sobotę, tylko w Dzień Dobry TVN, Premier Donald Tusk stanie w krzyżowym ogniu pytań Kingi Rusin i Bartka Węglarczyka. Bądźcie z nami w najbliższą sobotę od 8:30! Czekamy na Wasze pytania! Wpisujcie je poniżej na forum.

  Czy Wojciech Zieliński, rzeczywiście, nie umie usiedzieć na miejscu? Na spotkanie z aktorem Kinga Burzyńska wybrała się na plac manewrowy szkoły jazdy na motocyklu. Dlaczego motocyklista musi znać podstawy fizyki? Czy coś poza miłością do motocykli łączy Wojciecha z postacią dr. Ordy w serialu "Lekarze"?

  Pani Iwona Durek jest dyrektorem szkoły dla dzieci niepełnosprawnych w Sosnowcu. Szkoły niezwykłej, pełnej magii i pasjonatów oddanych, podobnie jak pani dyrektor, swojej pracy. O szkole, za którą uczniowie tęsknią, Anna Maruszeczko rozmawiała z jej dyrektorem Iwoną Durek, uczniem Mateuszem i panią Jadwiga Kramer, mamą Tomka, który również uczęszcza do tej szkoły.

  46 milionów dla młodych naukowców od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Polska nauka ma się bardzo dobrze! W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: Lena Kolarska-Bobińska, Joanna Ortyl oraz Piotr Golec. Jak odkrycia naukowe pomagają w życiu codziennym?

  W szkole, którą odwiedziła dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska, z powodu przyjazdu pewnego wyjątkowego gościa, na jeden dzień zawieszono zajęcia. Tym gościem była aktorka Anna Czartoryska-Niemczycka, która na co dzień pomaga uczniom tej szkoły. Jakie prezenty ofiarowała dzieciom?

  Jak wygląda niemiecki model rodziny? Co dostaje każde niemieckie dziecko w pierwszym dniu szkoły? Jak reagują rówieśnicy na to, że ojciec dziewczynki pochodzi z Niemiec? Co niesie za sobą pochodzenie z dwukulturowej rodziny? Zapraszamy na kolejny odcinek cyklu" Rodzina dookoła świata".

  Antek wygrał casting do dziecięcego zespołu hiphopowego. Ten z pozoru nieśmiały chłopiec ożywia się na dźwięki muzyki. Chociaż ma dopiero sześć lat jest przebojowy, odważny i pełen pasji. I najważniejsze: nie wypada z beatu!

  W Gdyńskiej Szkole Filmowej spotkaliśmy się z Katarzyną Figurą. O to, jak czuje się po przeprowadzce na wybrzeże, czy można ją zobaczyć w którymś z teatrów i co robi w Gdyńskiej Szkole Filmowej, aktorkę spytała Katarzyna Olubińska.