szkoła

  szkoła

  Zabraliśmy Kingę Rusin i Piotra Kraśkę w sentymentalną podróż do czasów szkolnych. Jak wspominają minione lata? Czy Kinga była kujonem? Z którym przedmiotem sobie nie radziła? Z czego Piotr jest najbardziej dumny i za co dostał pierwszą uwagę do dzienniczka?

  Od 2017 roku będzie obowiązywała 8-letnia szkoła powszechna, 4-letnie liceum, a zamiast zawodówki szkoła branżowa. Co jest celem reformy? Jak będą wyglądały „wygaszane” gimnazja? I co na to rodzice uczniów? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: dr Radosław Kaczan, psycholog rozwojowy oraz Piotr Pietrzak, rodzic, który sprzeciwia się likwidacji gimnazjów.

  To ostatni rok szkolny z takim podziałem nauczania, bo już niebawem powróci 8-letnia podstawówka i 4-letnie liceum i 5-letnie technikum. Gimnazja zaś zostaną zlikwidowane. Czy planowane zmiany są spowodowane kwestiami demograficznymi czy może jest to tylko decyzja polityczna? Czy potrzebne było wprowadzenie gimnazjów? O zmianach w szkolnictwie rozmawialiśmy z Krzysztofem Biedrzyckim z Instytutu Badań Edukacyjnych.

  Uczestniczki programu "Projekt Lady" to nie są panienki z dobrych domów. Czy można można je przemienić w prawdziwe damy? Czy zerwanie ze starym życiem i nawykami jest możliwe? O to, czego dziewczyny będą mogły się nauczyć w programie, spytaliśmy dr Irenę Kamińską-Radomską. Natomiast uczestniczki: Marta Tomczak i Angela Karwowska opowiedziały nam, jak radzą sobie w programie, i czego po nim oczekują. "Projekt Lady" już jutro o 20.55 w TVN.

  Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi jako uczelnia prywatna posiada nowatorskie metody kształcenia studentów. Stawia na kreatywność swoich podopiecznych, tak aby nie martwili się o etat na rynku pracy, a sami kształtowali swój sukces i tworzyli miejsca pracy! Czy takie nowatorskie podejście do nauki jest popularne wśród studentów? Dlaczego stawianie na siebie jest takie ważne? W studiu Dzień Dobry Wakacje gościliśmy: prof. dr. Makarego K. Stasiaka, Magdalenę Tomczak dr Annę Fadecką.

  Misją Akademii Przyszłości jest edukacyjna pomoc dzieciom z wielodzietnych rodzin. Wolontariusze pomagają podopiecznym się uczyć, spędzają z nimi aktywnie czas. W projekt postanowił zaangażować się Mikołaj Roznerski. Na czym będzie polegać jego rola?

  Zbliża się koniec roku szkolnego. Zapewne są uczniowie, którzy jeszcze walczą o lepsze oceny na świadectwie i zaliczenie klasy. W Dzień Dobry TVN z aktorką Agnieszką Wielgosz, mamą dwójki dzieci i dr Krzysztofem Biedrzyckim z Instytutu Badań Edukacyjnych zastanawialiśmy się, czy repetowanie motywuje do nauki i kiedy rozmawiać z nauczycielami, gdy dziecko ma problemy z zaliczeniem przedmiotu. Dowiedzieliśmy się również, czy polskie dzieci częściej powtarzają rok szkolny niż ich koledzy z innych krajów, jak tata Marcina Mellera motywował go do nauki i z jakim przedmiotem miała problem Anna Kalczyńska.

  Korepetycje ujawniają obszary słabości szkoły Wielu rodziców, aby poprawić wyniki w nauce swoich dzieci, decydują się zorganizować im korepetycje. Jakie są inne powody zatrudniania korepetytora? O tym w Dzień Dobry TVN Łukasz Krysztopik, który prowadzi firmę udzielającą korepetycje i prof. Małgorzata Żytko z Uniwersytetu Warszawskiego.

  W Ministerstwie Edukacji Narodowej trwają prace nad przygotowaniem reformy edukacyjnej. O tym, czy polska szkoła potrzebuje kolejnych zmian, rozmawialiśmy z Janem Wróblem i Krzysztofem Biedrzyckim. Jak polski system edukacji wygląda na tle innych krajów i na czym, zdaniem naszych gości, powinni się skupić reformatorzy? Czy istnieje idealny system edukacji?

  W kolejnym odcinku "Kreatywnej Szkoły" Anna Kalczyńska odwiedziła Technikum w Połańcu. Uczniowie tamtejszej szkoły nie tylko pilnie się uczą, ale też wykazują zacięcie inżynieryjne. Z pasji do nauki i majsterkowania powstało wiele innowacyjnych wynalazków, między innymi, laska do nawigacji niewidomych i lampa reagująca na głos. W jaki sposób nauczyciele pracują z tak zdolną młodzieżą?

  Ze statystyk wynika, że co dziesiąty uczeń w szkole jest ofiarą długotrwałego prześladowania. Czy Twoje dziecko też jest doznało przemocy w szkole? O to zapytaliśmy Was w naszej sondzie, a na czacie Dzień Dobry TVNsocjolog prof. Mariusz Jędrzejko radził, co robić, gdy dziecko jest ofiarą przemocy w szkole, gdzie rodzice i dzieci mogą szukać pomocy. Naszymi goścmi byli Magdalena Chustecka, współautorka raportu, socjolog i edukator oraz Mariusz Szwed, ojciec Julii i Piotra.

  W ramach cyklu "Kreatywna Szkoła" Anna Kalczyńska pojechała do Mundurowego Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi. Jej spotkania z uczniami i nauczycielami były wyjątkowe - nie tylko mogła postrzelać do tarczy, ale i powalczyć na macie. Niestety w czasie jej pobytu w placówce doszło do pożaru. Na szczęście Ania została uratowana przez uczniów. Zobaczcie, jak przebiegała akcja.

  W kolejnym odcinku "Kreatywnej Szkoły" Anna Kalczyńska odwiedziła Szkołę Podstawową nr 6 w Suwałkach. Tamtejsi uczniowie pod okiem swoich nauczycieli robią tak nietuzinkowe rzeczy, jak np. lip dub. Nad teledyskami pracują nie tylko dzieciaki, ale również ich rodzice. Tu liczy się pełne zaangażowanie Czym z kolei jest "kubeczkowanie"? Zajęcia muzyczne to jednak nie wszystko. W jaki sposób nauczyciele zachęcają dzieci do nauki innych przedmiotów?

  Zgodnie z reformą obecnego rządu sześciolatki zostają w przedszkolach, jednak rodzice mają prawo posłać je do pierwszej klasy. Gości Dzień Dobry TVN: psychologa i psychoterapeutę z „Pracowni Dialogu” Katarzynę Semczuk-Dembek oraz nauczycielkę Monikę Sonecką zapytaliśmy o to, jakie umiejętności powinien posiadać sześciolatek, by w szkole dać sobie radę i jak je zweryfikować.

  W Pierwszym odcinku "Kreatywnej Szkoły" Anna Kalczyńska odwiedziła Szkołę Podstawową w Otrębusach. W jednej z tamtejszych klas dzieci uczą się języka migowego. Po co to robią? Czy nauczyli Anię kilku podstawowych zwrotów? W szkole odbywają się także lekcje z tańca ludowego. Jak duże jest zainteresowanie tanecznymi zajęciami? Czym jeszcze dzieciaki zaskoczyły prowadzącą Dzień Dobry TVN?

  MEN szykuje zmianę polegającą na zniesieniu testu dla szóstoklasistów. W Dzień Dobry TVN Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska powiedziała, kiedy ten projekt wejdzie w życie i czym zamierza zastąpić test. Zmiany też czekają maturzystów. Zobaczcie, jakie.

  Podobno podczas Festiwalu w Opolu nie będzie kabaretów, bo nie ma się z czego śmiać. Jednak niektórzy mieszkańcy Opola udowodnili, że nie jest to prawda. A to za sprawą potężnej afery z literką "P", co to - ponoć w nazwisku "Duda" - zastąpiła literkę "D". Ponoć, bo autora, a właściwie autorki podmiany do tej pory nie znaleziono i nie wiadomo, co miała na myśli. Czujny - jak zwykle - dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer wyruszył tropem afery. Swoje śledztwo rozpoczął od rekonstrukcji wydarzeń z damskiej toalety, gdzie owa afera miała swój początek. Było śmiesznie i strasznie.

  Wywiadówki są jedną z form kontaktu nauczycieli z rodzicami. Czy bywają stresujące? Czy w dobie Internetu są jeszcze potrzebne? Jaką pełnią obecnie funkcję? Czy na takich spotkaniach rodzice są w stanie dojść po porozumienia? Jak wyglądają wywiadówki w szkołach dzieci naszych gości? Na kanapach Dzień Dobry TVN zasiedli: Mateusz Gessler, restaurator i tata 11-letniego syna, Aleksandra Klimont, dziennikarka i mama trójki dzieci i Piotr Szwedes, aktor i tata trójki dzieci.

  W nowym, wiosennym sezonie wizytówką Dzień Dobry TVN będzie akcja "Kreatywna szkoła". Pokażemy inspirujące przykłady ze szkolnych sal i korytarzy. Przedstawimy wyjątkowe pomysły, inicjatywy i przede wszystkim ludzi. Tych, z nietuzinkowym podejściem do nauki, entuzjazmem i ciekawością świata. Szkoły, nauczyciele, a także uczniowie z całej Polski, otrzymają od Dzień Dobry TVN wyróżnienia - certyfikaty kreatywności! Dyplomy te będą ich wizytówką, znakiem oryginalności i nieszablonowego sposobu bycia i pracy. Prowadzącą cykl będzie Anna Kalczyńska, która wyruszy w Polskę promować pomysłową edukację.

  Czy w kwestii wysyłania 6-latków do szkół panuje zamieszanie? Jak powiedziała nam dziś Anna Zalewska, Minister Edukacji Narodowej: "Nie ma prostszej ustawy. Rodzic dostał wolność, decyduje czy 6-latek zostaje w przedszkolu, czy idzie do zakładu przedszkolnego przy szkole, czy idzie do pierwszej klasy". Czym powinni się kierować rodzice, decydując czy dziecko powinno iść do szkoły, czy do przedszkola? Annę Zalewską zapytaliśmy też o to, jakie zmiany czekają system edukacyjny w Polsce i, czy religia pojawi się wśród przedmiotów maturalnych?

  Coraz częściej mówi się o potrzebie zmian w polskiej szkole. Dzieci uczą się definicji często na pamięć, nie potrafią czytać ze zrozumieniem. Czy ewentualna zmiana modelu edukacji nauczyłaby dzieci wyciągania wniosków? Czy dzieci powinny rozpoczynać edukację wcześniej niż wieku 6 lat? Jak wzbudzić w dzieciach ciekawość świata? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Bożenę Będzińską-Wosik, dyrektorkę publicznej szkoły podstawowej w Łodzi oraz Joannę Białobrzeską, pedagoga.

  Na antenę TVN powraca serial "Szkoła". W nowym sezonie "Szkoły" będzie się działo. Przede wszystkim, poznamy kolejne, niekiedy trudne historie inspirowane prawdziwym życiem. Pojawią się także nowi nauczyciele. Z "Wiedźmą" oraz wuefistą Konradem rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska.

  Kilkanaście lat temu dzieci mające dziury w zębach mogły liczyć na pomoc stomatologów, którzy mieli swoje gabinety w szkołach. Teraz młodzież nie ma takiej możliwości. Rezygnacja przez szkoły z obecności dentystów fatalnie wpłynęła na kondycję zębów młodych ludzi. Około 90 proc. nastolatków w Polsce ma próchnicę. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy: krajowego konsultanta ds. stomatologii dziecięcej prof. Dorotę Olczak-Kowalczyk i dyrektora jedno z gimnazjów w Łodzi Witolda Młynarczyka, aby zapytać ich, na czym polegają trudności stworzenia takich gabinetów w szkołach i czy na poprawę tych zatrważających statystyk mogą mieć wpływ zajęcia profilaktyczne.

  Mister Polski 2015 Rafał Jonkisz zaprosił nas do swojej szkoły i klubu, w którym trenuje akrobatykę sportową. Powiedział, co sprawiło, że w młodym wieku musiał stać się bardzo odpowiedzialny, jak doszło do tego, że wystartował w konkursie Mistera Polski i jak zmieniło się jego życie po zdobyciu tytułu. Dzień Dobry TVN towarzyszyło mu również podczas studniówki.

  Papierosy, alkohol, narkotyki, cyberprzemoc... Z raportu o bezpieczeństwie w szkołach (stworzonego na podstawie informacji zgromadzonych przez urzędników w Katowicach) wynika, że "Tylko co czwarta podstawówka i jedno spośród 26 gimnazjów są wolne od patologii". O tym, jaką skalę mają niebezpieczne zjawiska w polskich szkołach, i jak należy odbierać wspomniany raport, rozmawialiśmy z dr Małgorzatą Wójcik, psychologiem społecznym i dr. hab. Krzysztofem Biedrzyckim, ekspertem Instytutu Badań Edukacyjnych.

  Świat wirtualny przeniesiony w szkolne mury - tak w kilku słowach można opisać gamifikację. Same lekcje prowadzone w oparciu o tę metodę na pierwszy rzut oka wyglądają standardowo. Ale tylko na pierwszy rzut oka.

  Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie oświaty. Wprowadza ona zniesienie obowiązku szkolnego dla 6-latków. Dzieci będą obligatoryjnie rozpoczynać naukę w wieku lat siedmiu. Ustawa przewiduje, że 6-latki będą mogły pójść do szkoły, ale po odpowiednim przygotowaniu. Co to oznacza? Co z dziećmi, które zdążyły pójść do szkoły w wieku 6 lat? Czy będzie zmuszone powtarzać pierwszą klasę? Jakie zmiany organizacyjne czekają szkoły i przedszkola? Gościem Dzień Dobry TVN była Teresa Wargocka, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

  W przypadku przeprowadzki zmiana szkoły jest nieunikniona, ale bywa i tak, że rodzice przenoszą dziecko do innej placówki z zupełnie błahego powodu, np. jedynki w dzienniku. Czy to dobry pomysł? Jak pomóc dziecku w zaadoptowaniu się do nowej sytuacji? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: dyrektora gimnazjum nr 16 w Łodzi Witolda Młynarczyka, psycholog Małgorzatę Ohme i aktorkę Agnieszkę Wielgosz. Zobaczcie, o co zaapelował do pewnej szkoły Marcin Prokop.

  Światową Nagrodę Nauczycielską - Global Tecaher Prize - ufundowano po to, aby wyróżnić wyjątkowego nauczyciela, który przyczynia się do zmiany oblicza swojej profesji. Osobą, która ma szansę otrzymać tegorocznego "szkolnego Nobla" jest gość Dzień Dobry TVN: polska nauczycielka Jolanta Okuniewska ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Olsztynie. W studiu powiedziała nam o swojej nominacji, niezwykłej pasji i pracy w zawodzie. Zobaczcie, w jaki nietypowy sposób Pani Jolanta ocenia swoich uczniów.

  Badania pokazują, że w szkole przodują dzieci, które wykazują chęć do poznawania świata, zadawania pytań, czytania i brania aktywnego udziału w dyskusjach podczas lekcji. Jak więc wzbudzić w dziecku zainteresowanie światem i nauką? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: pedagoga dr Anetę Czerską - założycielkę Instytutu Rozwoju Małego Dziecka oraz psychologa Małgorzatę Ohme.