Święta Bożego Narodzenia

  Święta Bożego Narodzenia

  Tegoroczne święta będą szczególne trudne dla seniorów, którzy ze względu na trwającą pandemię koronawirusa, będą musieli spędzić je samotnie. Jak jednak zorganizować im czas, by się nie nudzili, a równocześnie czuli potrzebni? O tym w programie opowiedziała Beata Borucka, blogerka "Mądra Babcia" oraz dr Tomasz Sobierajski, socjolog.

  Obecnie coraz rzadziej na podwórkach czy w oknach spotyka się bożonarodzeniowe ozdoby, a szkoda - nawet gdy na zewnątrz nie ma śniegu, to właśnie one tworzą świąteczną atmosferę. O odpowiedni zimowy klimat dba jednak Bogdan Mamcarczyk z Chełmka koło Oświęcimia. Jego dom jest podobno najbardziej rozświetlonym budynkiem w Polsce.

  Boże Narodzenie kojarzy się z rodzinną atmosferą, bliskością i czasem spędzanym z bliskimi. W tym roku jednak święta będą wyglądać inaczej, niż te, które pamiętamy. Powodem jest oczywiście pandemia koronawirusa. Żeby zmniejszyć ryzyko zakażeń rząd zaleca spotkania w wąskim gronie, a WHO radzi, żeby się nie przytulać.

  Białe święta to marzenie wielu z nas. Niestety od wielu lat w Polsce w Boże Narodzenie obywaliśmy się bez śniegu. Ostatni raz w świątecznym okresie cieszyliśmy się białym puchem w 2012 roku. Czy teraz będzie inaczej?

  Do 27 grudnia przedłużona została dyspensa od obowiązku uczestnictwa w mszy w niedzielę i święta. Powodem jest pandemia COVID-19 i duża liczba spowodowanych nią zgonów. Biskupi zachęcają wiernych, by korzystali z transmisji liturgii w radiu i telewizji oraz za pośrednictwem Internetu. W niektórych diecezjach dekrety obowiązują do odwołania.

  Święta Bożego Narodzenia tuż tuż. To już ostatni moment, by zaplanować świąteczne menu. Jeżeli tak jak my, w święta najbardziej kochasz słodkości, mamy dla Ciebie przepis, w którym rozsmakują się Twoi bliscy.

  Adwent to okres poprzedzający święta Bożego Narodzenia. Rozpoczyna się w niedzielę 29 listopada 2020 roku i trwa cztery tygodnie. Ten czas umili dzieciom na pewno kalendarz adwentowy. W naszym studiu pokazaliśmy, jak przygotować go własnoręcznie.

  Okres wakacji oraz przykłady zdejmowanych obostrzeń pokazały, że zbyt szybkie ich luzowanie przekłada się na wysoką liczbę chorych. Dlatego, zdaniem ministra zdrowia, nie należy wykluczać lockownu w czasie Bożego Narodzenia - nawet jeśli liczba zachorowań się zmniejszy.

  Pandemia koronawirusa wpłynęła na wiele dziedzin naszego życia. By ograniczyć wzrost zakażeń od kilku miesięcy musimy zmieniać nasze zwyczaje. Jednym z nich jest tradycyjna w okresie bożonarodzeniowym wizyta duszpasterska. Jak w tym roku będzie przebiegać kolęda? Episkopat zdecydował o zmianie formy i nowych terminach.

  Ręcznie robione stroiki bożonarodzeniowe na stół lub drzwi to ozdoba, która nadaje mieszkaniu wyjątkowego, świątecznego klimatu. Mogą być wykonane z naturalnych materiałów, takich jak świerkowe gałązki, szyszki czy drewno. Nowoczesne stroiki bożonarodzeniowe umieszczone w szklanym wazonie lub kieliszku będą pasowały do eleganckiego wystroju wnętrza.

  Od jesieni tego roku w Żaganiu stacjonuje druga tura amerykańskich żołnierzy. W naszym kraju spędzą tegoroczne Boże Narodzenie. Jak je będą obchodzić? Czy na stole pojawią się polskie potrawy? Jak wyglądają Święta w ich rodzinnych domach? Kogo z rodziny najbardziej im brakuje? Z żołnierzami rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  Radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym roku! Tego życzy Wam redakcja Dzień Dobry TVN. Życzymy Wam też, by przy świątecznym stole nie zabrakło rodzinnej atmosfery, zrozumienia i miłości, a 2018 rok był dla Was szczęśliwy! Wesołych Świąt! :-)