śnieg

  śnieg

  Trzy osoby zginęły, 600 zasypanych dróg, kierowcy uwięzieni w samochodach, chaos komunikacyjny, 30 tys. ludzi bez prądu. To skutek największej od 50 lat śnieżycy, która nawiedziła Hiszpanię. Żywioł uwięził w samochodach ponad 2 tys. kierowców. Do pomocy zaangażowano wojsko i żandarmerię.

  "Bestia ze Wschodu", czyli wyż syberyjski, sprowadzi do Europy ekstremalnie zimne powietrze. Jak przewidują synoptycy, w Polsce spadnie nawet 40 cm śniegu. Zapowiada się też srogi mróz, w górach termometry pokażą -30 st. C. Kiedy nastąpi ochłodzenie?

  Idą święta! Dookoła pachnie piernikami, w wielu domach migocą już choinki, dzieci napisały listy do Świętego Mikołaja i czekają na ten wyjątkowy dzień roku. Ale w całym tym zimowo-świątecznym klimacie brakuje już tylko śniegu! Czy jest w ogóle szansa, że na te święta będzie śnieg? Jest! Jeśli zrobimy go sami. Przepis na śnieg w Dzień Dobry TVN pokazała naszym widzom Urszula Koss, nauczycielka chemii.

  Białe święta to marzenie wielu z nas. Niestety od wielu lat w Polsce w Boże Narodzenie obywaliśmy się bez śniegu. Ostatni raz w świątecznym okresie cieszyliśmy się białym puchem w 2012 roku. Czy teraz będzie inaczej?

  We wtorek na południu kraju słonecznie, na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane okresami duże. Na zachodzie kraju i na wybrzeżu słabe opady deszczu lub deszczu ze śniegiem, na Podlasiu słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od -2 st. C na południowym wschodzie do 4 st. C na północnym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i południowy.

  W nadchodzący weekend do naszego kraju może zawitać zima. Na wschodzie i południu synoptycy przewidują przelotne opady śniegu, a w nocy niemal wszędzie temperatura spadnie poniżej zera. W związku z tym należy się spodziewać oblodzenia dróg i nawierzchni. Z prognoz wynika, że taka aura utrzyma się aż do 6 grudnia.

  W sobotę zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Na Wybrzeżu miejscami opady deszczu, na Podkarpaciu przelotne opady śniegu. Temperatura od 2 st. C do 5 st. C, nad morzem 6 st. C, a na obszarach podgórskich około 0 st. C. Wiatr umiarkowany, na Pomorzu i Śląsku porywisty.

  Nasz stosunek do śniegu zmienia się wraz z wiekiem. Dzieci śnieg uwielbiają, bo w zimie dzięki niemu mogą świetnie się bawić. Natomiast dla dorosłych to często powód utrapienia – trzeba odśnieżać posesję i uważać na drodze. Sennik o śniegu też często mówi w sposób negatywny.

  Choć mamy końcówkę września i zaledwie kilka dni temu zaczęła się jesień, w Polsce spadł już pierwszy śnieg. Biały puch pojawił się w Karkonoszach. Nagranie z tego wydarzenia opublikował Karkonoski Park Narodowy.

  Jaki wpływ na środowisko ma sól drogowa? Ile nas kosztuje? Dlaczego stosujemy właśnie ją, czy są jakieś alternatywne metody walki ze śliskimi drogami? Michał Piróg postanowił się przyjrzeć bliżej temu tematowi.

  Prowadzący Dzień Dobry TVN - Anna Kalczyńska i Andrzej Sołtysik - martwią się o zdrowie nominowanego do Telekamery 2018 prezentera pogody Bartka Jędrzejaka, który zimą chodzi bez czapki. Bartku, nie chcemy byś się przeziębił!

  Michael Fassbender - aktor znany m.in.: z filmu Prometeusz, X-Men i Steve Jobs, dwukrotnie nominowany do Oscara, właśnie zagrał detektywa Hola w filmie Pierwszy śnieg. Dziennikarce Dzień Dobry TVN opowiedział o swojej roli w tym filmie i o pracy na planie. Czy nie przeszkadzał mu śnieg i praca w trudnych warunkach? Jak przygotowuje się do roli osoby uzależnionej? Czy ma jakieś pozytywne wspomnienia z dzieciństwa związane ze śniegiem?

  Maciej Dolega postanowił, po raz pierwszy w życiu, wybrać się na Kasprowy Wierch, żeby przegonić zimę! Zobaczcie, czy mu się udało. ;)

  Według prognoz pogoda w Wielkanoc zdecydowanie nie będzie wiosenna. Temperatura ma być niska, a do tego niemal wszędzie spodziewane są opady - także deszczu ze śniegiem i miejscami samego śniegu. Dlaczego ostatnio tak często doświadczamy anomalii pogodowych? Czy jest za to odpowiedzialny człowiek? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła fizyk atmosfery dr Joanna Remiszewska-Michalak.

  Normalnie śnieg pada do dołu, ale dzisiaj - nie wiedzieć czemu - zaczął padać w... górę. Tak przynajmniej twierdzi prowadząca Dzień Dobry TVN Dorota Wellman. ;)

  Jak przeżyć zimą noc w górach? Podróżnik Łukasz Długowski namówił Katarzynę Figurę na "Mikrowyprawę". Wspólnie zbudowali igloo i spędzili w nim noc w Beskidzie Małym u podnóża Czarnego Gronia. Okazuje się, że żeby przeżyć wspaniałą przygodę, nie trzeba wyjeżdżać na drogą zagraniczną wycieczkę!

  Niedawno prognozę pogody prowadziły ciekawskie i wygadane papugi. Tym razem asystentem Bartka Jędrzejaka był nieco wyrywny Totek. Zobaczcie, w jaki sposób Totek zachowywał się przed kamerą i czy Bartkowi udało się odśnieżyć Zakopane.

  Niestety śniegu tej zimy jak na lekarstwo. Co nim sypnie, to za chwilę już go nie ma. W górach też nie jest lepiej. Dlatego prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak pędził co sił w nogach, aby zobaczyć to, co jeszcze zostało z najdłuższego lodowego labiryntu, który zbudowano w Zakopanem. Czy przez ten pośpiech nie zapomniał o ciepłych rajstopkach? ;)

  Obfite opady śniegu potrafią sparaliżować ruch na lotniskach. Na szczęście pracują tam służby porządkowe, które w pocie czoła robią wszystko, aby odlot samolotów był możliwy. Ich pracy na lotnisku Chopina postanowił przyjrzeć się prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak. Okazuje się, że sprzęt używany przez pracowników warszawskiego lotniska jest łakomym kąskiem dla innych lotnisk.

  Ferie coraz bliżej, dlatego prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak postanowił sprawdzić warunki "śniegowe" w górach. W tym celu wybrał się do Szczyrku. Niestety zastał tam rozlane mleko. Zobaczcie, jak doszło do tej "tragedii" i czy Królowa Śniegu była łaskawa dla narciarzy.

  Pogoda nas ostatnio trochę rozczarowuje, zamiast zimna i opadów śniegu, funduje nam temperatury powyżej zera i deszcz. Niektórzy już nawet mogli zapomnieć, jak wygląda śnieżny puch. Dlatego w Dzień Dobry TVN postanowiliśmy Wam odświeżyć pamięć i zwyczajnie... wyczarowaliśmy go. Ot tak! Można? Można! :)

  Jesienią niektórzy zapowiadali bardzo mroźną zimę. A tymczasem... szczęśliwi są ci, którzy lubią wyższe temperatury i nie przepadają za śniegiem. Wygląda na to, że i w ten weekend pogoda się nie zmieni. A czy jest szansa, by chociaż przed świętami spadł śnieg i Mikołaj mógł zamienić rower na sanie? Zapytaliśmy o to prezentera pogody Dzień Dobry TVN Bartka Jędrzejaka.

  Robert Kantereit był na Wintercampie. Po raz kolejny zorganizowano tam obóz, podczas którego uczestnicy spali w namiotach lub jamach śnieżnych. Mogli cieszyć się piękną pogodą i ogromną ilością śniegu.

  Zima to oblodzone i zaśnieżone ulice, które niewłaściwe konserwowane mogą prowadzić do tragedii. Dlaczego akurat sól topi lód? W studiu Dzień Dobry TVN fizyk dr Tomasz Rożek wykonał niezwykły eksperyment. A co piasek robi z lodem?

  Dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Rylik spotkała się z autorką projektu "Chcieć to spróbować" oraz z fizjoterapeutką niepełnosprawnych dzieci. Pierwszy turnus narciarsko terapeutyczny dla dzieci z porażeniem mózgowym za nami. Jakie są jego efekty?

  Filip Chajzer i jego siostra Weronika Chajzer na desce czują się jak ryba w wodzie. To Filip nauczył Weronikę surfować po śniegu. Okazuje się, że nie potrzeba ani drogich kursów czy szkoleń, żeby zażywać przyjemności jeżdżenia na desce snowboardowej. Jakie rady brat przekazał siostrze?

  Agnieszka Rylik postanowiła spróbować kolejnej ekstremalnej dyscypliny sportu: freeskiingu. Zobaczcie jak sobie poradziła na schodach i na skoczni! O swoich przeżyciach i o samym freeskiingu opowiedziała nam w studiu Dzień Dobry TVN wspólnie z mistrzem polski w tej dyscyplinie: Bartkiem Sibigą.