śmierć

  śmierć

  Wczoraj o godzinie 23.30 w Warszawie - po długiej chorobie - zmarła utytułowana polska lekkoatletka Irena Szewińska. Pani Irena specjalizowała się w biegach sprinterskich i skoku w dal. Była siedmiokrotną medalistką igrzysk olimpijskich oraz dziesięciokrotną medalistką mistrzostw Europy. Dziękujemy Pani Ireno za wiele sportowych emocji.

  Kim, w Indiach, są nietykalni? Jak wygląda tam rytuał pogrzebowy? Dlaczego Hindusi chcą pożegnać się ze światem akurat w Waranasi? W Dzień Dobry TVN gośćmi byli Jan Wąż, autor dokumentu o Waranasi pt. „Moksha” i Grzegorz Wełnicki, fotograf, który w Waranasi zrealizował projekt zdjęciowy o podpalaczach zwłok.

  Samotność ma wielki wpływ na nasze zdrowie, powoduje obniżenie sprawności umysłowej, może nawet prowadzić do wcześniejszego zgonu. Jak się okazuje samotność ma wpływ na wiele dziedzin naszego życia. Badania udowodniły ze powodem uzależnień nie są narkotyki a samotność. Nasi eksperci od wielu lat badają wpływ samotności na nasz mózg. Dr hab. Piotr Suffczyński jest fizykiem, który bada mózg i od wielu lat prowadzi wykłady poświęcone jego funkcjonowaniu. Prof. Elżbieta Szeląg jest specjalistą z zakresu neuropsychologii i neurorehabilitacji. Dr Pawel Holas jest psychoterapeutą, lekarzem psychiatrą i seksuologiem. Posłuchajcie, co rekomendują byśmy nie czuli się samotni oraz dłużej i zdrowiej żyli. A o komentarz w studiu Dzień Dobry TVN poprosiliśmy psycholog Monikę Dreger.

  W miniony czwartek w Szwajcarii David Goodball w wieku 104 lat poddał się eutanazji. Australijski naukowiec swoją decyzję tłumaczył pogarszającą się z wiekiem jakością życia. Czy zmierzamy do tego, że eutanazja będzie legalna? W jakich przypadkach powinna być dopuszczalna? Kto ma prawo decydować o zakończeniu swojego życia? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy publicystę i filozofa Tomasza Stawiszyńskiego.

  W naszej kulturze śmierć jest tematem tabu. Nie umiemy o niej rozmawiać, przez co nie potrafimy się przygotować na odejście bliskich. Racjonaliście ciężko jest uwierzyć w duchy i w życie po śmierci. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Przemka Kossakowskiego, który w swoim programie spotkał się z człowiekiem, który twierdzi, że komunikuje się z zaświatem. Podczas tego spotkania Kossakowski doświadczył czegoś, czego nie jest w stanie udowodnić. Dlaczego ludzie szukają kontaktu z osobami zmarłymi? Jak wyglądają obecnie seanse spirytystyczne?

  Stephen Hawking, wybitny brytyjski naukowiec, zmarł w rocznicę urodzin Alberta Einsteina i w Dniu Liczby Pi. Na uwagę zwraca fakt, że Hawking urodził się trzechsetną rocznicę śmierci Galileusza. Czy daty urodzin i śmierci determinują nasze życie? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do Anny Grzywaczewskiej-Ciuciury, znanej jako astrolog Merkurja, która zdradziła też, dlaczego od 17 marca wszyscy poczujemy się lepiej.

  Minęło już 10. lat od śmierci Gustawa Holoubka i 50. od zdjęcia z afisza "Dziadów" w reżyserii Kazimierza Dejmka. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Magdalenę Zawadzką, z którą wspominaliśmy wybitnego aktora, a prywatnie jej męża, oraz wydarzenia z marca 68 roku.

  W wieku 83 lat odszedł od nas Wojciech Pokora. Był jednym z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich aktorów komediowych. Sympatię widzów zyskał dzięki świetnym kreacjom w takich filmach jak "Poszukiwany, poszukiwana", "Alternatywy 4", czy "Kariera Nikodema Dyzmy". Żegnamy Pana Wojciecha z wielkim żalem.

  Jakiś czas temu opublikowano artykuł, w którym napisano, że po śmierci możemy być przez moment świadomi tego, co się z nami dzieje. Czy to może być prawda? Swoje zdanie na ten temat przedstawili w Dzień Dobry TVN neurobiolog dr Paweł Boguszewski z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN i bioetyk prof. Paweł Łuków. Naszych gości zapytaliśmy również, czy możemy określić jeden jedyny moment śmierci.

  Kiedy miał 11 lat, w jego ojczystym kraju - Sierra Leone - wybuchła wojna domowa. A, kiedy miał 13 lat został siłą wcielony do armii i był faszerowany narkotykami, by zabijać innych. Jako dziecko widział śmierć i okrucieństwo. Gościem Marcina Prokopa w studiu Dzień Dobry TVN był Ishmael Beah, autor książki "Było minęło. Wspomnienia dziecka-żołnierza". Ishmael Beah opowiedział w jaki sposób stał się dzieckiem-żołnierzem. Czy pamięta, kiedy po raz pierwszy zabił człowieka?

  "Wstaję rano widzę śmierć. Idę spać widzę śmierć... to jest moja praca" - mówi pan Łukasz Macander. Na co dzień zajmuje się sprzątaniem mieszkań, w których ktoś zmarł. Nieraz zwłoki zalegały w nich nawet miesiąc. Jaka była największa trauma, z którą musiał się zmierzyć w pracy? I jak odreagowuje po dniu spędzonym w pracy?

  Mysłowickie zakłady pogrzebowe oferują 50 proc. zniżki na pogrzeb dla ofiar dopalaczy. Ulotki "Dopal cenę swojej śmierci" rozdawane są w szkołach na terenie Mysłowic. Z ulotek można się dowiedzieć m.in. o zagrożeniach wynikających z brania dopalaczy. O tej kontrowersyjnej społecznej akcji dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska rozmawiała z Kamilą Szal, rzeczniczką UM w Mysłowicach i Grzegorzem Żyłą, aktorem wcielającym się w rolę pracownika zakładu pogrzebowego.

  Zmarł Grzegorz Miecugow, współtwórca i prezenter Faktów TVN, szef redakcji Szkła Kontaktowego TVN24. W Dzień Dobry Wakacje wspominaliśmy go wraz z Tomaszem Sianeckim i Arturem Andrusem: "Straciliśmy kolegę i to w takim najważniejszym znaczeniu tego słowa, że to facet, na którym można polegać, który wiadomo, że się ujmie jak trzeba, że stanie po mojej stronie".

  4 lipca 1943, Gibraltar. W katastrofie lotniczej ginie gen. Władysław Sikorski. Po przeprowadzonym śledztwie IPN stwierdza, że był to wypadek. Czy aby na pewno? Historycy podzieleni są na dwa obozy: zwolenników teorii wypadku i tych, który uważają, że był to zamach. Wśród tych drugich - Dariusz Baliszewski, historyk i dziennikarz. Na badanie sprawy poświęcił 25 lat swojego życia. Efekt: książka "Giblartar. Tajemnica Sikorskiego". Jak twierdzi jej autor, generał ukrywał wiele faktów dotyczących swojego życia, takich jak choroba psychiczna ojca i brata oraz chłopskie pochodzenie. "Sikorski to nienawistnik" - powiedział w Dzień Dobry TVN Dariusz Baliszewski. Jaka jest prawda o śmierci generała?

  Wczoraj, w wieku 89 lat zmarł Zbigniew Brzeziński, doradca prezydenta Jimmy'ego Cartera do spraw bezpieczeństwa narodowego w latach 1977-1981. Był jednym z najbardziej wpływowych politologów i strategów polityki zagranicznej USA. Pana Zbigniewa wspominaliśmy z gościem Dzień Dobry TVN dziennikarką TVN Katarzyną Kolendą-Zaleską. Co go denerwowało w innych ludziach? Co było dla niego ważne? Co sądzą o nim Amerykanie? Co napisał jeszcze dwa tygodnie temu w mailu do naszego gościa?

  W wieku 89 lat zmarł Zbigniew Brzeziński – politolog, sowietolog, doradca prezydenta Cartera ds. bezpieczeństwa narodowego USA. Kawaler Orderu Orła Białego. Panie Profesorze, dziękujemy za wieloletnie wspieranie Polski.

  Wczoraj zmarł Roger Moore. Aktor miał 89 lat. Jak wspomina go świat? W Dzień Dobry TVN opowiedziała o tym Anita Szarlik.

  Gościem Dzień Dobry TVN był reporter "Superwizjera" - Wojciech Bojanowski, który zajmuje się sprawą śmierci Igora Stachowiaka. "Nie chodzi o to, że paralizatory są złe, tylko chodzi o to, w jaki sposób się ich używa. Jeśli policjant użyje paralizatora, to zaraz potem, jak sytuację udaje mu się opanować, powinien wezwać lekarza, udzielić pierwszej pomocy, a nie osobie, która jest do tego paralizatora podłączona grozić, że jeszcze raz tego paralizatora użyje". Dziś wieczorem, o 22.30, w "Superwizjerze" cały reportaż Wojciecha Bojanowskiego. Zapraszamy!

  W maju 2016 roku Igor Stachowiak został zatrzymany przez policję. Po przewiezieniu do komisariatu był wielokrotnie rażony paralizatorem. Tam zmarł. Do nagrań przedstawiających zdarzenie dotarł dziennikarz Superwizjera Wojciech Bojanowski. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy adwokata Mikołaja Pietrzaka oraz byłego policjanta Macieja Karczyńskiego, aby zapytać, jak oni oceniają postępowanie policjantów wobec Igora. Kiedy policja może użyć paralizatora?

  "Jak prowadzić dialog z człowiekiem, który się boi, który jest pełen lęku"? Gościem Dzień Dobry TVN był terapeuta - Andrzej Komorowski. Jak postępować z osobą, która ma napad lęku? Jakie czynniki mogą wywoływać taki zachowania? "Rzucano ją na ziemię, zniewalano. Było to strasznie przykre. Ludzie sami, ze strachu, nie wiedzą co zrobić".

  W Dzień Dobry TVN dziennikarz "Uwagi" Tomasz Kubat opowiedział o swojej podnóży do Egiptu. Prowadził tam śledztwo dziennikarskie w sprawie śmierci Magdaleny Żuk. Jak wyglądał szpital, w którym przebywała Polka? Czy rzeczywiście po przyjeździe do Egiptu zaczęła się dziwnie zachowywać? I czy miała za sobą leczenie psychiatryczne? Zobaczcie!

  Zabójstwo, samobójstwo, narkotyki, choroba psychiczna, skrzep w mózgu... Nie sposób zliczyć teorii dotyczących powodu śmierci Magdaleny Żuk. Czy szum wokół sprawy w końcu ucichnie, a śledczy będą mogli zająć się pracą? W Dzień Dobry TVN dziennikarka Uwagi Edyta Krześniak powiedziała, dlaczego śledztwo w sprawie tragedii w Egipcie jest tak skomplikowane.

  Śledztwo kryminalne w sprawie śmierci Magdaleny Żuk prowadzi cała Polska. Na temat tragicznego zdarzenia w Egipcie chętnie wypowiadają się nie tylko dziennikarze i detektywi, ale również internauci. Kto powinien zająć się sprawą? W Dzień Dobry TVN dziennikarka Uwagi Agnieszka Madejska powiedziała o swoim spotkaniu z chłopakiem Magdaleny - Marcusem. Czy miał związek z podobną sprawą zaginięcia sprzed paru lat?

  Wybitny neurobiolog, psychofarmakolog i biochemik, jeden z najbardziej znanych zwolenników legalizacji marihuany i badacz jej medycznych właściwości. 7 kwietnia zmarł prof. Jerzy Vetulani. W Dzień Dobry TVN wspominaliśmy profesora z jego wnukiem Franciszkiem i młodszym synem Tomaszem Vetulanim: "Był tak bardzo sobą, wyjątkową osobowością, że wszelkie próby powielenia go stałyby się karykaturą (...) nie musiał nikomu wejść na głowę, żeby stanąć wyżej".

  Niedawno minął rok od śmierci ks. Jana Kaczkowskiego. Katarzyna Olubińska spotkała się z ks. Damianem Jędrzejakiem, jego wychowankiem i przyjacielem, by opowiedział nam, jaki był ksiądz Kaczkowski. "Wszedł ksiądz, kulawy, ślepawy w wymiętolonej sutannie. Co taki gość może nas nauczyć? To się szybko zmieniło. Przez swój sposób bycia, przez to jaki był... pomagał innym" - wspomina ks. Jana Kaczkowskiego ks. Damian.

  W Zabrzu dwaj panowie założyli się o to, kto wypije więcej wódki. Jeden z nich nie żyje. Dlaczego męska rywalizacja przekracza czasem granice zdrowego rozsądku? Jak wygląda rywalizacja kobiet? A w czym rywalizują goście Dzień Dobry TVN: Michał Milowicz, dr Maja Polikowska-Herman i Norbi?

  Napisał ponad 2 tysiące tekstów piosenek, które weszły do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej. Nie potrafił pisać do końca pesymistycznie. Wiedział za to jak w niezwykły sposób przedstawić szarą polską rzeczywistość. Wczoraj, po długiej chorobie, zmarł Wojciech Młynarski.

  2016 był dla Martyny Wojciechowskiej trudnym rokiem: zmagała się z ciężką chorobą i żałobą po śmierci partnera oraz ojca jej córki - Jerzego Błaszczyka. Mimo to ciągle odbiera kolejne nagrody takie jak Telekamery i kręci w Malezji kolejny sezon "Kobiety na krańcu świata". Skąd czerpie wewnętrzną siłę? Spytała ją o to dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.

  Niedawno na Trasie Łazienkowskiej w Warszawie doszło do tragicznego wypadku, w wyniku którego zginęła młoda kobieta. Świadkiem tego zdarzenia był prezenter Conrado Moreno. Zaprosiliśmy go do Dzień Dobry TVN, aby zapytać, jakie były jego pierwsze myśli i co zrobił, kiedy doszło do wypadku. Naszym gościem była również psychoterapeutka Ewa Pragłowska. Powiedziała, jak reagują osoby, które doświadczyły traumy związanej z wypadkiem.