ślub

  ślub

  Czasem życie potrafi zaskakiwać i zamiast sakramentalnego "tak" trzeba podjąć decyzję o rozstaniu. "Coś we mnie pękło, nie chciałam tak żyć, pięć miesięcy przed ślubem odwołałam salę, orkiestrę, fotografa, kamerzystę" – wyznała Natalia, która dwukrotnie zerwała zaręczyny. "Przestałam go kochać tak, jak powinno się kochać przyszłego męża" - powiedziała Sylwia, niedoszła panna młoda. Oto historie dwóch kobiet, które na krótko przed planowaną ceremonią odwołały ślub, oddały pierścionek zaręczynowy i postanowiły zacząć wszystko od nowa.

  Ślub i wesele to najczęściej najważniejsze wydarzenia z życia par. Wiąże się z nimi jednak wiele decyzji i to nie tylko po stronie nowożeńców, ale także po stronie ich gości. Co podarować zakochanym? Jak wybrać coś, co ich ucieszy i będzie przydatne? Jednym z wyjść jest, oczywiście, przysłowiowa koperta. Schody zaczynają się, kiedy młodzi proszą o prezenty, nie o pieniądze.

  Powstanie Warszawskie, największa w historii II Wojny Światowej bitwa i najważniejsze dokonanie Armii Krajowej, przyniosło mieszkańcom Mazowsza wiele bólu i cierpienia. Szacuje się, że w ciągu 63 dni w walce o wolność zginęło 18 tys. żołnierzy i nawet 200 tys. cywilów. I choć z dzisiejszej perspektywy trudno w to uwierzyć, w czasie zrywu w okupowanej Warszawie toczyło się życie i, jak mówią sami powstańcy, "była miłość".

  Ślub to jedna z najbardziej wyjątkowych chwil w życiu, a moment wejścia do kościoła zostaje w pamięci na zawsze. Dlatego panny młode przykładają dużą wagę do tego, kto poprowadzi je do ołtarza. Choć w Polsce wciąż większość kobiet wchodzi do kościoła z narzeczonym, to zdarza się, że towarzyszy im inna osoba. Kogo wybrać do tej wyjątkowej roli i czym się kierować, aby uniknąć dodatkowego stresu?

  Organizacja ślubu i wesela wiąże się, oczywiście, z ogromnymi emocjami i wieloma obowiązkami, ale także z dużym wydatkiem. Uroczystości za kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych były do niedawna codziennością, do której większość z nas przywykła. Pandemia sprawiła, że pary młode zaczęły jednak szukać oszczędności w trakcie przygotowań. Dziś podpowiadamy, co zrobić, żeby ten wyjątkowy dzień był piękny i niezapomniany, a jednocześnie nie zrujnował domowego budżetu.

  Tradycyjne polskie wesela kojarzą się ze starodawnymi obrzędami i przesądami. Niektóre z nich odchodzą w zapomnienie, ale są również takie, które niezmiennie cieszą się dużym zainteresowaniem. I choć zwykło się mawiać, że co kraj to obyczaj, to nawet w Polsce zwyczaje weselne znacznie różnią się od siebie w zależności od regionu.