samolot

  samolot

  Lot z Gdańska do Kalamaty w Grecji został wstrzymany. Powód? Jedna z obecnych na pokładzie kobiet przyznała, że ma koronawirusa. Pozostali pasażerowie - około 100 osób - po wypełnieniu kart lokalizacyjnych musieli wrócić do domów.

  Sasha to 7-letni pies rasy Jack Russell terrier, który uwielbia podróże i znosi latanie samolotem dużo lepiej niż jego właściciel. Ile tras zwierzak do tej pory zaliczył? Jak się zachowuje, kiedy leci na górnym pokładzie razem ze swoim panem? Piesek jest uwielbiany przez załogi samolotów, zwłaszcza przez stewardesy. Jakie prezenty od nich do tej pory dostał?

  Olga Kuczyńska jest najsłynniejszą polską stewardesą. Popularność zdobyła dzięki blogowi, w którym opisuje m.in. swoją pracę na pokładach samolotów. Zaprosiliśmy ją do Dzień Dobry Wakacje, aby spytać, czego uczyła się na szkoleniach dla stewardes, ile lat pracuje w zawodzie, jakie miała doświadczenia z pasażerami.

  Dariusz Kulik został pilotem samolotu pasażerskiego w wieku 37 lat. Oprócz tego Pan Dariusz kręci krótkie filmy o tematyce lotniczej, które wrzuca do sieci. W swoich nagraniach zdradza sekrety pracy pilota, pokazuje, jak wygląda kokpit, czy należy bać się w samolocie turbulencji, wyjaśnia na czym polega lądowanie. Które nagrania cieszą się największą popularnością? Co o pasji Pana Darka sądzi jego żona?

  Jan Markiewicz własnymi rękami zbudował replikę radzieckiego myśliwca Jak-1B. W tego typu samolotach latano podczas drugiej wojny światowej. Konstruktora zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby zapytać, czy podczas pracy nad maszyną miał chwile zwątpienia, ile kosztowały materiały do budowy repliki i co teraz zamierza stworzyć. W studiu gościliśmy również żonę Pana Jana - Jadwigę. Jaki miała wkład w budowę samolotu?

  Sezon urlopowy za pasem. Wakacje często oznaczają krótsze lub dłuższe loty samolotem. Kiedy jest odpowiedni moment, by zabrać dziecko w podróż samolotem? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy blogerów Aleksandrę i Paweł Wysockich. Co zabrać ze sobą do samolotu? Czy na pokład samolotu można wnieść swoje jedzenie i picie? I jak zagospodarować dziecku czas w czasie lotu?

  Skoczek narciarski - Dawid Kubacki myśli o zrobieniu licencji pilota. Mistrz Polski w akrobacji samolotowej - Artur Kielak postanowił dać mu możliwość zakosztowania lotniczych emocji i zaprosił go na pokład swojego samolotu: "(Dawid) chce to robić i przede wszystkim się tego nie boi czyli jest dobrym materiałem na pilota".

  Samolot studentów Politechniki Poznańskiej okazał się bezkonkurencyjny na prestiżowych zawodach SAE Aero Design West w Stanach Zjednoczonych. Z jaką prędkością lata? Z nagrodzonymi studentami spotkał się prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak. W planach był też lot zwycięskiej maszyny. Coś jednak poszło nie tak i samolot zanurkował. Dlaczego?

  W studiu Dzień Dobry TVN, o raporcie ekspertów na temat katastrofy smoleńskiej rozmawialiśmy z Piotrem Świerczkiem - reporterem magazynu „Czarno na białym” TVN24: "Jeśli oddzielimy fakty, dowody od świata polityki, to wszystko staje się przejrzyste".

  Wczoraj na lotnisku im. Chopina w Warszawie awaryjnie lądował samolot z Krakowa. Jak się okazało, piloci mieli problemy z wysunięciem przedniego podwozia. Na szczęście maszyna wylądowała bezpiecznie i pasażerom nic się nie stało. Ruch na lotnisku został jednak wstrzymany. O szczegóły lądowania i obecnej sytuacji na lotnisku zapytaliśmy dziennikarza TVN24 Pawła Blajera, który był na miejscu zdarzenia.

  Filip Wolak pochodzi z Torunia, a od 17 lat mieszka w Nowym Jorku. Jest jednym z fotografów największych muzeów za oceanem. Światową sławę przyniosły mu zdjęcia robione z samolotu. W zeszłym roku został uznany najlepszym autorem fotografii architektury na największym na świecie konkursie fotograficznym. O swojej pracy i pasji do latania powiedział dziennikarzowi Dzień Dobry TVN Łukaszowi Radwanowi. Jak powstają podniebne fotografie Filipa?

  Pociąg szybszy od samolotu? Jest to możliwe. Projekt na niezwykłą kapsułę poruszającą się z prędkością ponad 1000 km/h wymyślili Polacy - Hyper Poland University Team. W Dzień Dobry TVN gościliśmy przedstawicieli grupy: Krzysztofa Tabiszewskiego i Łukasza Mielczarka. W czym ich kapsuła jest lepsza od innych superpociągów? Jak wygląda? Czy będzie jeździła pod ziemią czy na jej powierzchni? Czy taki transport jest bezpieczny? Jakie wyzwania czekają wynalazców?

  Właśnie zakończono bezskuteczne poszukiwania wraku samolotu Boeing 777, który zaginał w marcu 2014 r. Samolot malezyjskich linii lotniczych leciał z Kuala Lumpur do Pekinu. Na pokładzie było 239 osób. Dlaczego - mimo tak zaawansowanej techniki - nie można było go odnaleźć? Ile do tej pory wydano na poszukiwania? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN dziennikarza naukowego Piotra Stanisławskiego.

  Boeing 737 jest jednym z najpopularniejszych samolotów pasażerskich. Prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak miał okazję być w jego kokpicie. Lot był wyjątkowy, ponieważ pilotem samolotu był 12-letni Janek. Jak zakończyła się podróż? ;)

  Artur Kielak jest mistrzem akrobacji samolotowych. Lata do góry nogami z prędkością ponad 400 km na godzinę. Nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. Jak mówi, sterami operuje dość brutalnie. Czy w czasie akrobacji kiedykolwiek towarzyszył mu strach? O swojej pasji do latania Artur powiedział w Dzień Dobry TVN.

  Pan Waldemar Miszturka o lataniu marzył od dziecka. Ze względu na dawną sytuację polityczną nie mógł uzyskać licencji pilota w Polsce. Ukończył szkoły lotnicze w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Jest pierwszym Polakiem, który samolotem jednosilnikowym obleciał cały świat. O czym obecnie marzy Pan Waldemar? I czy syn kontynuuje jego pasję?

  Akrobacje samolotowe to niezwykle widowiskowy sport. Już od samego patrzenia na beczki, korkociągi, pętle i inne skrajnie ekstremalne wyczyny pilotów zapiera dech w piersiach. W Dzień Dobry TVN gościliśmy autorów tych niezwykłych pokazów - pilotów akrobacyjnych: Barbarę Labus, Łukasza Czepielę i Adama Labusa. Za co kochają latanie?

  Shawn Kathleen zbiera, a następnie umieszcza w sieci zdjęcia ukazujące niestosowne zachowania pasażerów samolotów, a jako stewardessa widziała ich wiele. O swoich doświadczeniach powiedziała dziennikarce Dzień Dobry TVN Uli Chincz. Dowiedzieliśmy się także, kto jej wysyła fotografie i jakie zachowania szczególnie piętnuje.

  W połowie kwietnia nad Warszawą pojawił niezidentyfikowany obiekt latający. Okazało się, że budzący postrach i grozę "statek kosmiczny" to zwykły wiatrakowiec. Ni to helikopter ni kosiarka. Temat postanowił zgłębić dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer. Podniebne wojaże chyba mu się spodobały... zresztą sami zobaczcie ;)