rower

  rower

  Jeszcze kilka miesięcy temu Emilia Zemanek i Kacper Podołowski mieli stabilną pracę i zatrudnienie. Niestety, pandemia spowodowała, że wszystko się zmieniło. Jednak nie sprawiło to, że się poddali. Postanowili wdrożyć w swoje życie plan B i robić to, co kochają najbardziej - jeździć na rowerze. W ten sposób zostali kurierami rowerowymi. Jak wygląda ich obecna codzienność?

  W ciągu 20 lat Marcin Jakub Korzonek zorganizował wiele eskapad rowerowych, w czasie których odwiedził 40 krajów. Niedawno wrócił z wyprawy w Himalaje, gdzie na dwóch kółkach pokonał 10 przełęczy położonych na wysokości powyżej 3000 m n.p.m. O swojej przygodzie opowiedział w Dzień Dobry TVN. Jak przygotował się kondycyjnie do tej podróży? Co wziął ze sobą w trasę? Czy w Himalajach dotknęła go choroba wysokościowa? Miał problemy z rowerem? Jakie niebezpieczeństwa czekają tam na podróżnych? Co mu dała ta wyprawa?

  W tym roku mieliśmy już wiele dramatycznych wypadków z udziałem rowerzystów. Co zrobić, aby nie dochodziło do takich tragedii? Pomogłaby zmiana przepisów? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN dziennikarza Adama Grzeszaka - autora tekstu Wojna drogowa.

  O dzisiejszej pogodzie Bartek Jędrzejak opowiada z warszawskiego Ursynowa, a dokładnie z Górki Kazurki, gdzie trwa kolarski trening juniorów. Jak dobrać odpowiedni rower dla dziecka? Czym się kierować? Jak jeździć bezpiecznie? Na wszystkie pytania Bartka odpowiada Marcin Górnicki, trener warszawskiego klubu rowerowego.

  Kiedy robi się cieplej, wiele osób decyduje się na zakup roweru. Czym - oprócz wzrostu - kierować się przy jego wyborze? Po czym poznać, że rower jest odpowiedni do naszego wzrostu? W jakie gadżety powinni zaopatrzyć się właściciele rowerów? Prowadzący Dzień Dobry TVN rozmawiali o tym z Mateuszem Mielczarkiem i Krzysztofem Nigotem.

  Wiosenna pogoda sprzyja rodzinnym wycieczkom rowerowym. Jeżeli maluch nie jest jeszcze na tyle samodzielny, by sam pedałował, dobrym rozwiązaniem są foteliki i przyczepki, które rodzic montuje na swoim rowerze. Które rozwiązania są najbezpieczniejsze? Jaki wybrać fotelik, z przodu czy z tyłu roweru? Ile kosztuje dobrej jakości fotelik i przyczepa? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy właściciela sklepu rowerowego Macieja Myszko.

  Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze? Swoją wiedzą na ten temat w studiu Dzień Dobry TVN podzielił się z nami Łukasz Przechodzeń. Najpierw wozimy dziecko w przyczepce. Kolejnym etapem jest rowerek biegowy, a następnie rowerek z trzema lub czterema kółkami. Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupy roweru dla dziecka? Czy można kupić rower "na wyrost"? Pamiętajmy też, że kask jest elementem obowiązkowy. Dlaczego rodzice również powinni jeździć na rowerze w kasku?

  Przy takiej pogodzie sezon rowerowy uważamy za otwarty. Na dachu Dzień Dobry TVN Maja Włoszczowska podpowiedziała, czym się kierować podczas zakupu roweru. Czy wysoka cena roweru oznacza też bezpieczeństwo? Czy kask jest niezbędny podczas rodzinnych przejażdżek rowerowych?

  Podobno czekają nas zmiany w kodeksie ruchu drogowego. Nowelizacja przepisów ma dotyczyć bezpieczeństwa dzieci, które będą miały obowiązek jeździć na rowerze w kasku. Czy jest to dobry pomysł? Czy kask faktycznie wpływa na bezpieczeństwo rowerzysty? W studiu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to Adama Sobieraja, z Fundacji Drogi Mazowsza oraz Karola Mocniaka z Organizacji Miasto dla Rowerów.

  Pochodzący z Krakowa Michał Kollbek zadziwił świat dwa lata temu, kiedy na rowerze przejechał White Line - niemal pionową ścianę. Od kiedy mieszka w Stanach Zjednoczonych? Z jakiego powodu tam się przeprowadził? Co kocha w sporcie, który uprawia? Ile dorobił się kontuzji? O swoim życiu na krawędzi powiedział Dzień Dobry TVN.

  "Najpierw wskakuje się do wody, płynie się prawie 4 kilometry, jak najszybciej wskakuje się na rower i jedzie się 180 kilometrów, ale to chyba nie jest najgorsze. Po zejściu z roweru trzeba przebiec maraton czyli 42 kilometry"! Naszymi gośćmi byli Marcin Konieczny Mistrz Świata Ironman i jego żona Ewa Rokicka. Jak wygląda dzień triathlonisty? Ile godzin dziennie musi przeznaczyć na trening?

  Miłość do rowerów rozbudził w nim starszy brat. Przez lata w czasie wyścigów kolarskich Łukasz i Maciej Bodnarowie ścigali się razem. Dziś w Dzień Dobry TVN Maciej Bodnar opowiedział o swojej pracy, a zarazem pasji. Czy pamięta swój pierwszy rower? Na czym polega praca pomocnika kolarskiego? Czy jest taki czas, kiedy rower mu nie towarzyszy? I kiedy znajduje czas dla swojej rodziny oraz dziewczyny?

  Mimo iż "Ślubu z pocztą nie wzięła", to już od ponad 35 lat Pani Jadwiga Kaźmierczak pokonuje codziennie 20 km., żeby dostarczyć korespondencję mieszkańcom Dębnicy Kaszubskiej. Żeby się odwdzięczyć i pomóc Pani Jadzi w codziennej pracy, mieszkańcy zorganizowali zbiórkę pieniędzy na rower elektryczny. Całą sumę udało się zebrać w niecałe 30 godzin! Okazuje się jednak, że Polacy nie zawsze pałają wielką miłością do urzędników państwowych.

  Nie zsiadają z roweru na przejściach, jeżdżą nieoświetleni, poruszają się po drodze, choć obok jest ścieżka... rowerzyści wzbudzają wiele emocji zarówno wśród kierowców samochodów, jak i pieszych. A co do zarzucenia kierowcom mają rowerzyści? O trudnej sytuacji na polskich drogach w Dzień Dobry TVN mówił dziennikarz Paweł Płuska i podkom. Robert Opas.

  Valerian Romanovski od najmłodszych lat uprawiał sport. Kolarstwem zainteresował się w wieku 25 lat. Zaczął wygrywać amatorskie wyścigi, aby w końcu poważnie zająć się biciem rekordów. Jakiś czas temu pobił rekord Guinessa w jeździe na rowerze w siarczystym mrozie na głębokiej Syberii. Jak się do tego przygotował? Jak wyglądała trasa? Jak go przyjęli miejscowi?

  W Dzień Dobry TVN stylistka Michalina Czaplicka powiedziała, w co się ubrać, aby wyglądać modnie na rowerze. Czy zawsze trzeba postawić na spodnie? Jakie obuwie wybrać, gdy podróżujemy rowerem?

  Temperatury na podwórku zachęcają do rowerowych wycieczek, jednak zanim "odpalimy" dwa kółka, warto zrobić ich przegląd. Co możemy zrobić sami, a z czym należy udać się do serwisu? Jakich gadżetów wymaga od nas prawo, a jakie będą modne w tym sezonie? Czy da się zabezpieczyć rower przed kradzieżą? Na rogu Hożej i Marszałkowskiej - Filip Chajzer i wiosenny serwis rowerowy.

  Jak przygotować się do sezonu rowerowego i co jest najważniejsze w sporcie rowerowym? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy "kolarza nieudolnego" Michała Kempę, który opowiedział nam o swojej pasji. Zaczęliście już sezon? Wolicie jeździć po mieście, czy po bezdrożach?

  Czas na rozpoczęcie sezonu rowerowego. Jak wyglądają najmodniejsze w tym roku rowery? Sprawdziła to prezenterka pogody Dorota Gardias.

  20 lat temu nowotwór odebrał mu nogę. Rafał Gręźlikowski, jednonogi podróżnik i cyklista, swoim sposobem na życie udowadnia codziennie, że im trudniej tym lepiej. W cyklu "Zielone Drzwi" opowiedział Annie Maruszeczko o swoich podróżach nieutartymi szlakami i recepcie na optymizm. Dlaczego podczas zimowych wypraw woli nocować w namiocie niż w hotelu?

  Ruszają na Syberię, ... "żeby znaleźć zimno". Ich celem jest wioska Ojmiakon, gdzie temperatury spadają nawet do - 70 stopni Celsjusza. Z Walerianem Romanowskim, który zamierza ustanowić nowy rekord Guinnessa i Wawrzyńcem Kucem, koordynatorem ekstremalnej wyprawy na Syberię, rozmawiała Ula Chincz. Gdzie przygotowywali się do syberyjskich warunków i dlaczego rower, na którym będzie jechał Walerian nie ma przerzutek ani hamulców?

  Joanna Jabłczyńska przyznaje się do pewnego nałogu - bardzo lubi jeździć na rowerze. Dziennikarce Dzień Dobry TVN Agnieszce Jastrzębskiej powiedziała, jaki jest jej rekord jazdy po górach. Dlaczego tak bardzo lubi sport? Czy są momenty, kiedy odpuszcza z treningami?

  Wiemy, dlaczego Odeta Moro ma taką ładną figurę. Okazuje się, że to dzięki spinningowi. Dlaczego akurat ten sport tak bardzo polubiła? Z Odetą rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.

  Było wiele wypraw na rowerze przez Polskę, dlatego Marcin Jakub Korzonek postanowił poszukać innej koncepcji na swoją podróż. Wpadł więc na pomysł przejechania naszego kraju w linii prostej – z południa na północ, od granicy polsko-czeskiej do Bałtyku. O swojej podróży Marcin powiedział w Dzień Dobry TVN. Jakiego sprzętu używał podczas wyprawy? Jak pokonywał rzeki i inne przeszkody? Do czego służyła mu maczeta? Czy Marcin planuje kolejne podróże?