rośliny

  rośliny

  Paprotka domowa to roślina, którą chyba każdy choć raz miał w swoim mieszkaniu. Od lat jest jednym z najczęściej wybieranych gatunków do uprawy domowej. Jej pielęgnacja potrafi przysporzyć pewnych trudności (szczególnie osobom początkującym), jednak długie i piękne liście wynagrodzą trud hodowcy. Sprawdź, jak pielęgnować paprotkę zwyczajną oraz co robić, kiedy roślina zaczyna usychać.

  WHO szacuje, że w ciągu 30 lat z powodu braku nowych antybiotyków umierać będzie blisko 10 mln ludzi. Z tym problemem postanowili zmierzyć się naukowcy z Kanady. Badacze z uniwersytetu Lethbridge College w Albercie zaczęli poszukiwać roślin, które wykazują działanie antybakteryjne i można z nich wytworzyć antybiotyki.

  W szarym, betonowym mieście można stworzyć własną zieloną oazę. Wystarczy w swoim mieszkaniu zastosować niezwykle modny styl wystroju wnętrz zwany urban jungle. Na czym polega, jak wygląda i jak go stworzyć?

  Wielkimi krokami nadchodzi Boże Narodzenie, czyli święta, które nieodłącznie kojarzą się z ciepłą i rodzinną atmosferą. Idealny klimat w tym czasie zapewniają kwiaty doniczkowe, jednak wśród polskich roślin ciężko znaleźć takie, które kwitną zimą. Z tego powodu większość z nich pochodzi z innych stron świata, jak gwiazda betlejemska, grudnik lub zwartnica. Jak je pielęgnować?

  Także jesienią warto zadbać o piękny widok za oknem. Pomogą nam w tym naturalne dekoracje. Maja Popielarska doradza, z jakich kwiatów stworzyć kompozycje i które rośliny będą cieszyły oczy przez długą jesień, a nawet będą mogły przezimować. Na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

  Wszyscy wiemy, że kwiaty domowe i balkonowe rosną w ziemi, która znajduje się w doniczkach. Czy może być inaczej? Okazuje się, że tak. Istnieje japoński sposób nazwany kokedama, co tłumaczy się dosłownie jako kula z mchu. Łukasz Skop pokazał jak ją wykonać.

  Polana pełna roślin kojarzy się najczęściej z czymś przyjemnym i radosnym. Czy jest tak samo, gdy nam się przyśni? Warto zapoznać się z interpretacją sennika o zielonej łące i łące z kwiatami. Co oznacza sen o łące?

  Jak wiemy, niezwykle istotną rolę w naszym życiu codziennym i przyrodzie. Na cześć tych pożytecznych owadów ustanowiono 8 sierpnia Wielkim Dniem Pszczół. Niestety istnienia tych owadów są zagrożone. Zobacz, jak możesz im pomóc.

  Przez ostatnie cztery miesiące wspólnego działkowania przycinaliśmy gałęzie wysoko w koronach drzew i sadziliśmy rośliny przy samym gruncie. Są jednak rośliny, które łączą niebo i ziemię – pnącza. Pod koniec czerwca wspaniale rozkwitają wielokolorowe, pachnące nocą wiciokrzewy, rdestówka Auberta, czy powojniki. Gatunki, które idealnie sprawdzą się na działkach i w ogrodach pod lupę wziął Łukasz Skop.

  Wiosną wiele osób postanowiło zmienić swoje balkony i parapety w kwietniki, zielniki i tropikalne lasy. Dla niektórych przygoda z ogrodnictwem okazała się jednak zbyt dużym wyzwaniem, przez co musieli pożegnać się ze swoimi zielonymi podopiecznymi. W programie rozmawialiśmy o tym, kiedy i jak możemy uratować nasze rośliny.

  Laurowiśnia to roślina zimozielona, a więc taka, która charakteryzuje się całorocznym przyrostem liści, nie gubiąc ich na zimę, a zrzucając je stopniowo przez cały rok. Jej nazwa, Prunus laurocerasus, bierze się od pięknych skórzastych liści przypominających liście laurowe (lauro) oraz od owoców, które roślina wydaje, przypominających wiśnie (cerasus).