rośliny

  rośliny

  Naparstnica purpurowa występuje dziko na terenie Europy, Azji oraz Afryki Północnej. Rośnie głównie w lasach, niedaleko strumyków i rzek, często także bezpośrednio przy drogach. W Polsce największe skupiska tej rośliny można spotkać w Karpatach. Jest niezwykle dekoracyjna i zwraca uwagę swoim wyglądem. Dowiedz się, jak wygląda uprawa naparstnicy purpurowej i jak ją rozmnażać.

  Morwa biała od wieków ceniona jest za swoje właściwości i działanie prozdrowotne. Owoce morwy białej można jeść na surowo, ale występują też w postaci suszonej, a z jej liści można przygotowywać zdrowy napar. W sprzedaży dostępne są też suplementy diety w postaci tabletek z morwy białej.

  Czereśnie są niezwykle często spotykane na działkach uprawnych. Niestety, należą do najbardziej wymagających roślin i nawet niewielkie zaniedbanie może doprowadzić do pojawienia się chorób oraz szkodników, żerujących na różnych częściach drzewa. Do najpowszechniejszych problemów czereśni należą m.in. mszyce, rak bakteryjny, żółtaczka liści oraz przędziorek. Jak je rozpoznać i leczyć?

  Bobrek trójlistkowy lub trójlistny jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych roślin. W Polsce jest jednak spotykany dość rzadko. Właściwości lecznicze mają jedynie liście bobrka, z których przygotowuje się odwary i napary. Ziele zaleca się wyłącznie do stosowania doraźnego. Sprawdź, z jakimi dolegliwościami pomaga się uporać bobrek i jak go uprawiać w oczku wodnym na przydomowej działce.

  Zielona ściana we wnętrzu to sama przyjemność - cieszy oko i dodaje świeżości. Jednak trzeba wiedzieć, jak prawidłowo wykonać taką konstrukcję oraz jak później o nią dbać. W programie "Nowa Maja w ogrodzie" w HGTV najlepsze sposoby na tę dekorację zdradził architekt krajobrazu, Artur Chmielewski.

  Czerwiec to doskonały moment, by czerpać z natury. Pogoda sprzyja spacerom, więc idąc do lasu, na łąkę czy biegając po polu, zwróćmy uwagę na to, co możemy znaleźć na wyciągnięcie ręki lub niemal pod nogami. O czym mowa? O czerwcowych ziołach, które aż kuszą na każdym kroku, by je zbierać. O tym, jak dobrze je wykorzystać opowiedział nam botanik, zielarz Krzysztof Kalemba.

  Pracownicy Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego nie kryli podekscytowania. Zgodnie z zapowiedzią, w niedzielę 13. czerwca zakwitło dziwidło olbrzymie - gigantyczny kwiat, który może urosnąć nawet powyżej dwóch metrów. W ostatnich latach wyglądał, jakby stracił chęci do życia. Botanicy robili wszystko, aby je odzyskał i dalej się rozwijał. Wszelkie wysiłki się opłaciły. Przed ogrodem ustawiły się tłumy osób, które chciały zobaczyć niezwykłą roślinę na własne oczy.

  Ogórecznik lekarski można spotkać w wielu przydomowych ogródkach. Przepięknie pachnie, przyciąga wiele owadów zapładniających, a przy tym jego niebieskie kwiaty są po prostu niezwykle urokliwe. To jednak nie estetyczne wrażenia odpowiadają za ogromną popularność ogórecznika lekarskiego, lecz jego lecznicze zastosowanie.

  Kwiaty doniczkowe mogą być zarówno piękne, jak i niebezpieczne. Mogą zawierać toksyny, szkodliwe dla zdrowia kotów. Dracena to jedna z najbardziej trujących roślin, której spożycie może wywołać poważne zagrożenie dla życia zwierząt.

  Morwa czarna to gatunek drzewa mniej popularny niż jego biała odmiana. Jest rośliną o słodko-kwaśnych owocach i walorach ozdobnych jednocześnie. Bogate właściwości morwy czarnej sprawiają, że działa ona doskonale na zdrowie i urodę.

  Topola. Zwykle widzimy ją w rzędzie innych podobnych drzew, gdy jedziemy samochodem i oglądamy krajobraz zza jego szyby. Niekiedy przyglądamy się jej bliżej dopiero wtedy, gdy widzimy pięknie obsadzony ogród. Może to dobry powód, aby zacząć ją uprawiać? Przyjrzyjmy się jej!

  Domowe kwiaty czy rośliny, które trzymamy na balkonie, do życia potrzebują nie tylko słońca, ale także wody. Co zrobić, aby nie przesuszyć, albo nie przelać rośliny? W tym pomogą nam nowoczesne gadżety. Które zasługują na uwagę? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Konradem Koterbą, pasjonatem technologii i gadżetów.

  Czy wiedzieliście, że trawnik o wymiarach 15x15 metrów potrafi zaopatrzyć w tlen 4-osobową rodzinę? Co więcej, trawniki produkują trzykrotnie więcej tlenu od drzew i wyłapują rocznie 12 milionów ton kurzu. To wystarczające powody i najwyższy czas, by dać swojemu trawnikowi trochę miłości. Jak o niego zadbać? To zagadnienie wyjaśnił nam ogrodnik Łukasz Skop.

  Maj to miesiąc, w którym zaczynają kwitnąć wiśnie, śliwy czy czereśnie. Do życia budzą się też wszystkie drobne rośliny, które rosną tuż przy ziemi. To właśnie one doskonale nadają się na skalniak. Jak go zrobić? Od czego zacząć? Szczegółowe instrukcje znajdziecie w naszym materiale.

  W Kopytówce w okolicach Wadowic znajduje się Gospodarstwo Dudek, gdzie na powierzchni około 45 hektarów od 35 lat uprawiane są jabłonie, grusze, śliwy, wiśnie, borówki amerykańskie oraz brzoskwinie. Miejsce to odwiedził prezenter pogody Dzień Dobry TVN, Bartek Jędrzejak.

  Różnego typu alergie uznawane są za chorobę cywilizacyjną. Między innymi za sprawą rozwoju przemysłu liczba alergenów stale rośnie. W alergiach pokarmowych alergicy mogą chronić się poprzez unikanie danego składnika pokarmowego. W przypadku alergii na pyłki drzew i traw jest to dużo trudniejsze. Każdego miesiąca na różnych obszarach pyli co innego. Co pyli w maju?