reżyser

  reżyser

  Kim Ki-duk - wielokrotnie nagradzany na festiwalach południowokoreański reżyser - nie żyje. Twórca głośnego filmu "Wiosna, lato, jesień, zima... i wiosna" miał 59 lat. Zmarł z powodu powikłań po koronawirusie.

  Reżyser Roman Polański nie jest już członkiem walnego zgromadzenia Francuskiej Akademii Filmowej. Gremium to przyznaje co roku prestiżowe nagrody Cezary. Oprócz polskiego reżysera usuniętych z niego zostało jeszcze 17 innych honorowych członków. Laureat Oscara za "Pianistę" jest oskarżany o przemoc seksualną i znalazł się w ogniu krytyki części środowiska filmowego we Francji.

  Niegdyś operator i scenarzysta, dziś jeden z tych reżyserów, którzy udowadniają, że w Polsce mogą powstawać naprawdę dobre filmy. W kinach możemy oglądać jego obraz "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy", opowiadający o jednym z najgłośniejszych błędów rodzimego sądownictwa. Czy można zrozumieć dramat człowieka, który zostaje bezpodstawnie skazany? O tym rozmawialiśmy z reżyserem Janem Holoubkiem.

  Janusz Kondratiuk: "Są reżyserzy, którzy się inspirują innymi filmami, a są tacy, których inspiruje życie tak zwane. Ja należę do tej drugiej grupy". Dlaczego reżyser postanowił opisać w filmie "Jak pies z kotem" swoje relacje ze starszym bratem i swoją wieloletnią opiekę nad nim? "Zrozumiałem, że to jest ważny temat i wtedy się zabrałem za ten film. To nie chodzi o to, że ja i brat, tylko o taką sytuację, w której każdy, w każdej chwili może się znaleźć". "

  Mistrz Krzysztof Kieślowski. Jaki był naprawdę? Czy przywiązywał wagę do wyglądu zewnętrznego? Czy rzeczywiście był osobą wyjątkowo oszczędną? O tym, co najbardziej zaskoczyło ją w trakcie zbierania materiałów do biografii Krzysztofa Kieślowskiego, opowiedziała nam Katarzyna Surmiak-Domańska: "On był strasznie krytyczny wobec swoich filmów. Mówił o tym, że stosunkowo najlepiej mu wychodziły dokumenty ale tych robić nie chce, a fabularnych nie umie. (...) On twierdził, że w ogóle źle wybrał zawód". O wybitnym reżyserze opowiedział nam też Sławomir Idziak, który współpracował z nim przy wielu produkcjach filmowych: "Potrafił obserwować siebie z daleka. (...) Nie chciał się dostosować do tego co jest wokół".

  Dziś (2.09) o 20.00 na antenie TVN film "Moje córki krowy" w reżyserii Kingi Dębskiej: "To był niedrogi, kameralny film. Pamiętam niedowierzanie dystrybutorów kiedy mówiłam, że chcę zrobić film o umieraniu, na wesoło. (...) ale byli, tak samo jak, szczęśliwi kiedy zobaczyliśmy reakcję publiczności w Gdyni".

  Andrzej Chyra na zaproszenie Teatru Wielkiego Opery Narodowej wyreżyserował „Carmen” Bizeta. W spektaklu zagrały dzieci. Jak Panu Andrzejowi układała się współpraca z młodymi artystami? Był wymagający dla współpracowników? Ma zamiar skupić się teraz bardziej na reżyserii niż aktorstwie? Czy ogromna scena nie wywołuje w nim obsesyjnego lęku? Ostatnim próbom przed premierą "Carmen" przyglądał się reporter Dzień Dobry TVN Piotr Wojtasik.

  Ron Howard to hollywoodzki reżyser i producent. Twórca takich hitów jak "Piękny umysł" czy "Kod da Vinci". Do filmu "Han Solo: Gwiezdne wojny- historie" wskoczył w połowie produkcji. Twórcy liczyli, że uratuje projekt, który okazał się większym wyzwaniem niż początkowo sądzono. Jak wyglądała praca na planie? Co było jego celem? Czego nauczył się o sobie pracując nad "Gwiezdnymi wojnami"? Z reżyserem rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Anna Wendzikowska.

  Jerzy Bończak to polski aktor teatralny i filmowy, a także reżyser teatralny i producent. Nie boi się mówić, że był dotknięty nałogami. Aktora i jego córkę Annę zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby zapytać, jakim jestem ojcem, a jakim dziadkiem. Pan Jerzy i Anna współpracują ze sobą przy produkcji spektakli. Jak im się razem pracuje? Aktor jest mistrzem w robieniu konfitur. Czy jego córka odziedziczyła po nim tę umiejętność?

  Michał Waszyński, właściwie Mosze Waks był polskim reżyserem filmowym, który wypromował Sophię Loren i Claudię Cardinale. Był znany z tego, że kreował własną tożsamość, podając informacje, które były często sprzeczne ze sobą. Jakiś czas temu powstał o nim film, którego reżyserami są Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski. Zaprosiliśmy ich do Dzień Dobry TVN, aby przybliżyli nam postać Waszyńskiego.

  Ridley Scott to brytyjski reżyser i producent filmowy. Jest twórcą takich klasyków jak "Łowca androidów" czy "Gladiator". Już niedługo na ekrany kin wejdzie jego najnowsze dzieło "Wszystkie pieniądze świata". Film wzbudził wiele emocji jeszcze przed premierą. Wszystko za sprawą seksualnego skandalu z udziałem Kavina Spacey. Reżyser zdecydował o wycięciu wszystkich scen z udziałem Spacey, zatrudnił nowego aktora i nakręcił ujęcia raz jeszcze. Czy łatwo było podjąć tę decyzję? Czy dużo go to kosztowało? Ridley Scott współpracuje często z polskim operatorem Dariuszem Wolskim. Jak Scott ocenia jego pracę? Z reżyserem rozmawiała reporterka Dzień Dobry TVN Ania Wendzikowska.

  Jakub Przebindowski to polski aktor, reżyser teatralny oraz kompozytor muzyki pisanej do teatru. Która aktywność jest dla niego najważniejsza? Aktora gościliśmy w Dzień Dobry TVN. Opowiedział nam również o przyjaźni z Tomkiem Karolakiem i zabawnych momentach w karierze.

  Jego wielka kariera rozpoczęła się od filmu "Buntownik z wyboru". Za scenariusz do tego filmu, razem z Mattem Damonem, dostał Oscara. Benn Affleck odnosi sukcesy jako aktor i reżyser. W 2007 roku zadebiutował jako reżyser filmem "Gdzie jesteś, Amando?", a w 2012 roku jego film "Operacja Argo" zdobyła Oscara dla najlepszego filmu roku. A jak wygląda jego życie prywatne? O tym dziennikarka Dzień Dobry TVN Anna Wendzikowska, która jakiś czas temu spotkała się z Benem Affleckiem.

  Sławomir Idziak to znany polski operator filmowy i reżyser pracujący m.in. w Hollywood. Byliśmy pierwszą ekipą telewizyjną, którą zaprosił do swojego domu. Kto urządził wnętrza, które mogliśmy zobaczyć? Co jest najważniejszym eksponatem stojącym w salonie? Dowiedzieliśmy się również, jak wyglądało jego pierwsze spotkanie z Natalie Portman.

  Cezary Pazura to polski aktor, reżyser i komik. Ostatnio napisał autobiografię. Jakie wspomnienia w niej zawarł? Kim są jego przyjaciele? Kto go "rozbraja"? Czy spodziewał się, że jego zaangażowanie w akcję Różaniec do Granic wywoła tak negatywne reakcje? Aktora zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN.

  Aktor, reżyser i pisarz. Właśnie ukazała się jego nowa książka "Moje smoki na dobre i złe". Gościem Doroty Wellman i Marcina Prokopa w studiu Dzień Dobry TVN był Jerzy Stuhr. O książce, tytułowych smokach, autorytetach, starości opowiedział w Dzień Dobry TVN. Jaki mandat ma aktor, by wypowiadać się np. na tematy polityczne? Czy kryzys, który mamy nie tylko w Polsce, ale także na świecie, jest spowodowany brakiem autorytetów? Zobaczcie, do czego zachęca Jerzego Stuhra Dorota Wellman.

  "Nie robiłem filmu z myślą o nagrodzie, ja tylko chciałem opowiedzieć historię i wydaje mi się, że tych historii do opowiedzenia jeszcze parę mam, wiec nie mam lęku o swoja przyszłość w tej kwestii. Mam nadzieję, że ta nagroda ułatwi mi robienie filmów". Film „Cicha Noc" w reżyserii Piotra Domalewskiego zdobył najważniejszą nagrodę na 42. Festiwalu Filmowym w Gdyni czy młody reżyser spodziewał się takiego sukcesu? Czy nie obawia się, że po tak udanym debiucie trudniej będzie mu spełnić oczekiwania widzów wobec jego kolejnych produkcji?

  Urodził się na Syberii, przez 16 lat mieszkał w Moskwie, ale już od 8 lat przebywa w Polsce: "W Warszawie jest mi lepiej z powodu nawet energii, jest tutaj, dla mnie, cisza". W Polsce trzyma go jednak nie tylko cisza. Iwan Wyrypajew od 10 lat jest mężem aktorki Karoliny Gruszki. W studiu Dzień Dobry TVN z Kingą i Piotrem reżyser rozmawiał o mediach, demokracji i sytuacji w Rosji.

  Gość Dzień Dobry Wakacje Luc Besson jest twórcą kultowych dzieł, takich jak: Piąty element, Leon Zawodowiec, Nikita. Jego najnowszą produkcją jest film Valerian i Miasto Tysiąca Planet. Jak długo czekał, by go zrealizować? Ile efektów specjalnych zastosowano w tej produkcji? W jakim kierunku zmierza twórczość francuskiego reżysera?

  W najnowszym filmie Juliusza Machulskiego "Volta" zagrało wielu cenionych aktorów, m.in.: Jacek Braciak, Andrzej Zieliński, Michał Żurawski, Olga Bołądź, Cezary Pazura i Aleksandra Domańska. Jak wspominają pracę z reżyserem? Z gwiazdami rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.

  Już 7 lipca na ekrany kin wejdzie najnowsza komedia Juliusza Machulskiego - "Volta". Dlaczego mistrz komedii postanowił osadzić akcję swojego filmu w Lublinie? Czy wydarzenia w nim zawarte rzeczywiście są oparte na faktach? Macie swoją ulubioną komedię mistrza Machulskiego?

  Andrzej Wajda był obecny w Cannes wielokrotnie. W tym roku na festiwalu oddano hołd reżyserowi, pokazując jego film "Człowiek z żelaza". Kto przybył z tej okazji do Cannes? Z gośćmi z Polski rozmawiała dziennikarka Grażyna Torbicka.

  O wspólnej pracy z Mateuszem Kościukiewiczem na planie filmu "Gwiazdy", opowiedział nam Sebastian Fabijański: "Często relacje z filmu trochę rzutują na relacje prywatne. Nazwałbym to ... takim chłodem. Nazwijmy tę przyjaźń jako taką szorstką, męską".