relacje

  relacje

  Każdy z nas czasem łapie się na tym, że rozmawia sam ze sobą. Czy takie zachowanie powinno budzić w nas niepokój? A może jest zupełnie na odwrót i mówienie do siebie, niesie za sobą pewne korzyści? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Marcinem Szczepaniakiem, autorem "Książki do rozmawiania ze sobą" i Joanną Chmurą, psychologiem.

  Edukacja seksualna w Polsce stoi na niskim poziomie. Młodzi ludzie nie dostają rzetelnej wiedzy ani w szkole, ani w domu. Informacji szukają w Internecie, niestety bardzo często są one przekłamane i prezentują nieprawdziwy obraz seksu. Na szczęście taki obraz edukacji seksualnej w Polsce powoli odchodzi do lamusa. Wszystko dzięki Anji Rubik i powstałej z jej inicjatywy fundacji sexed.pl oraz zaangażowaniu młodych ludzi.

  Wychowywanie dziecka nie jest proste. Wymaga cierpliwości, zaangażowania, ale i konsekwencji. Mimo że większość rodziców chce dla swoich pociech jak najlepiej, to i tak zdarza im się popełniać błędy, które w mniejszym lub większym stopniu wpłyną na dalsze życie dziecka. Jak być "wystarczająco dobrym" rodzicem i zbudować bliskie relacje z dzieckiem? Na ten temat rozmawialiśmy z Zuzanną Butryn, psychologiem i psychoterapeutką.

  Fakt, że jest mniej zachorowań na COVID-19 i powoli zaczynamy wracać do normalnego życia nie dla każdego stanowi powód do radości. Osoby ciężko doświadczone przez pandemię, introwertycy czy osoby wysoko wrażliwe mogą mieć spore kłopoty z ponowną adaptacją. Jak na nowo przyzwyczaić się do ludzi? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Katarzyną Kucewicz, psychoterapeutką.

  Niepełnosprawność często oznacza wykluczenie. Dla zdrowych osób ktoś niewidomy czy na wózku inwalidzkim z założenia jest słabszy, niezdolny do wykonania niektórych czynności. Najnowszy odcinek programu "Efekt Domina", przygotowany wspólnie z fundacją Avalon, pokazuje, że to nieprawda. Życie osób niepełnosprawnych wcale tak mocno nie różni od codzienności osób pełnosprawnych.

  Pandemia to wyjątkowo trudny czas dla związków. Niektóre pary, ze względu na zakaz podróżowania, zostały rozdzielone i mogą ze sobą rozmawiać tylko za pomocą nowoczesnych technologii. Co ciekawe, za jej pośrednictwem niektóre zawarły związki małżeńskie. Na taki ruch zdecydowała się Basia Rabiasz, a w dopełnieniu formalności pomogła jej Zofia Broen, która powadzi stronę internetową "Love is not a Tourism".

  Za czasów naszych rodziców trzydziestolatek powinien mieć ustabilizowane życie, skupione przede wszystkim na rodzinie. Świat poszedł jednak do przodu i styl życia młodych ludzi bardzo się zmienił. Ogromna grupa trzydziestolatków nie myśli o zakładaniu rodziny. Woli skupić się na karierze, samorozwoju i poznawaniu świata. Co o takim podejściu do życia myślą ich rodzice? Jak na życie swoich mam i ojców patrzą młodzi ludzie? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Gabi Drzewiecką i jej mamą oraz Mateuszem Banasiukiem i jego ojcem.

  Kobiety lubią wchodzić w różne role. Jedne są potulne, inne stają się męczennicami. Są też takie, które czują ciągłą potrzebę rywalizacji i podejmowania nowych wyzwań. Jak wyjść z tego schematu i stać się dla siebie "czułą przewodniczką"? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Natalią de Barbaro, psycholożką i autorką książki "Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie" oraz Mają Ostaszewską, aktorką.

  Stworzenie szczęśliwego związku nie jest takie proste. To ciężka praca, która wymaga równego zaangażowania obu stron. Zdaniem badaczy, znaczenie mogą mieć także uwarunkowania genetyczne. Jak zbudować szczęśliwy związek? Które kwestie najbardziej nas łączą, a które dzielą? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Marzeną Mawricz, psychoterapeutką par, Martą Lech-Maciejewską, blogerką oraz Szymonem Piotrem Warszawskim, aktorem.