prawo

  prawo

  Chemicy na usługach karteli narkotykowych? W tym wypadku tak. Rośnie liczna związków chemicznych tzw. dopalaczy, które są tak modyfikowane, by znów w pole wywieść aktualne prawo. W studiu Dzień Dobry TVN gościem był ratownik medyczny Ariel Szczotok oraz Jolanta Łazuga - Koczurowska, szefowa Monaru i certyfikowany specjalista terapii uzależnień. W zeszłym roku dopalaczami zatruło się około 2 tysięcy osób. Jak chronić młodzież przed dopalaczami?

  Wielokrotnie słyszeliśmy o sytuacjach, kiedy ktoś w obronie swojej rodziny, siebie samego lub własnego mienia musiał uciec się do obrony koniecznej. Jakie są jej granice? Kiedy takie postępowanie zaliczane jest do obrony koniecznej, a kiedy jest już czynem zabronionym? Jak sprawa obrony koniecznej jest regulowana w polskim prawie? Nikt tak dobrze tego nie wyjaśni, jak gość Dzień Dobry TVN - adwokat Luka Szaranowicz.

  Katarzyna Witwicka, dziennikarka sportowa, ma w domu dwa pieski preriowe. Joanna „Sixa” Sikora, dziennikarka, ma w domu legwana i zielonego skorpiona. W studiu Dzień Dobry TVN o egzotycznych zwierzętach trzymanych w domu i ich właścicielach rozmawialiśmy z naszymi gośćmi. Towarzyszyła im Aleksandra Maluta, weterynarz i specjalista chorób zwierząt nieudomowionych. Na co zezwala w tym obszarze polskie prawo, a czego definitywnie zabrania?

  Ślub humanistyczny to uroczystość polegająca na wyznaniu sobie miłości przez dwoje ludzi, którzy utożsamiają się z humanistycznym systemem wartości. Jak wygląda taka uroczystość i czy niesie ze sobą skutki prawne? Kto, najczęściej, decyduje się na tego typu ślub?

  Człowiek kontra instytucja to walka z góry skazana na przegraną. Zresztą - bardzo nierówna. Okazuje się jednak, że są tacy, którzy wygrali z bezdusznym urzędem. Fryzjer z Wałbrzycha Marcin Węgrzynowski, który postanowił nie ulec represjom, "ogolił" ZAIKS. Instytucję starą i potężną jak państwo. O tym, jak mu się to udało opowiedział w studiu Dzień Dobry TVN. Towarzyszyła mu Marta Trzęsimiech-Kocur, radca prawny, którą zdenerwowało... 29.90 zł.

  Co mówi prawo na temat picia alkoholu w towarzystwie dzieci? Czy rodzice mogą sięgać po alkohol, gdy dziecko śpi? Czy jeden kieliszek wina czy piwa do kolacji też może stać się procederem karalnym, kiedy coś stanie się dziecku znajdującemu się pod opieką pijącego rodzica? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN rozmawiali: psycholog Małgorzata Ohme oraz Piotr Kaszewiak - adwokat.

  Parada Równości odbywa się cyklicznie. Zaostrzenie kar dla ludzi znęcających się nad zwierzętami, zawieranie związków partnerskich, godne traktowanie emigrantów - to tylko niektóre hasła tegorocznej Parady Równości. W studiu Dzień Dobry TVN gościem był Mariusz Drozdowski - Jej Perfekcyjność. Jak reagują warszawiacy na ludzi idących ulicami w marszu równości?

  Trenuje gwiazdy i ludzi biznesu. Mówi o sobie: nauczyciel, przewodnik, psycholog. Z elementarnego wykształcenia - prawnik. Mateusz Grzesiak. Co jest w nim specyficznego, że lgną do niego ludzie? W studiu Dzień Dobry TVN opowiedział o tym, jak się "bryluje intelektualnie", o stolicy Madagaskaru, o transformacji, o "logarytmowaniu w szkołach", czym jest coaching, kim są jego klienci oraz o tym, jak szukać, żeby znaleźć.

  Na co pomagają suplementy diety i czy trudno jest zarejestrować takie produkty? Czy muszą one spełnić jakiekolwiek normy? O prawnych aspektach rejestracji suplementów diety rozmawialiśmy z Katarzyną Sabiłło z Fundacji Lege Pharmaciae.

  6-latka po "leczeniu" przeziębienia u bioenergoterapeuty, m.in.: zbijaniu gorączki przez telefon i podawaniu jej sterydów, trafiła, w stanie ciężkim, do szpitala. Luka Szaranowicz powiedział w Dzień Dobry TVN, jak taka sytuacja wygląda z punktu widzenia prawa? Kto zostanie pociągnięty do odpowiedzialności?

  Przy niej nich więźniowie są spokojniejsi i bardziej dbają o wygląd. W studiu Dzień Dobry TVN gościem była por. Katarzyna Wolman-Czarnecka, kierownik działu ochrony w Areszcie Śledczym w Warszawie Grochowie. Dlaczego kobieta chce pracować z zakładzie karnym?

  Jest nie tylko muzykiem, ale także radnym i studentem prawa. Specjalizuje się w prawie autorskim i własności intelektualnej i tym chce się zająć w przyszłości. Jacek Stachursky był gościem Dzień Dobry TVN. Czy myśli o tym, by w przyszłosci doktoryzować się? Jak udaje mu się pogodzić pracę w radzie miasta, studia prawnicze i koncertowanie?

  Adrian ma problemy z agresją, jest pod opieką kuratora sądowego. Mama Adriana postanowiła zwrócić się o pomoc do "Surowych rodziców". Czy poradzili sobie z niesfornym chłopakiem? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Adriana, jego mamę Katarzynę oraz Annę i Piotra Porańskich.

  Odśnieżasz samochód przy włączonym silniku? Możesz dostać mandat. Komu przeszkadza ten proceder? Czy przepis zakazujący takich zachowań to tylko zwykła biurokracja, czy jest w tym jakiś ukryty sens? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był adwokat Luka Szaranowicz.

  Z aktorem z "Prawa Agaty" spotkała się dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska. Jak poszło jej z nauką Tai Chi i czy uczennica przerosła mistrza?

  Czy znane osoby są traktowane łagodniej i mogą liczyć na taryfę ulgową? Zdaniem medioznawcy prof. Wiesława Godzica nawet wymiar sprawiedliwości jest łaskawszy względem osób znanych i lubianych. Jak tę sprawę widzi się Agnieszka Szulim, czy popularność pomaga jej w życiu codziennym?

  W studiu Dzień Dobry TVN gościem była producentka i bizneswoman Weronika Marczuk. Nad czym teraz pracuje i jakie ma plany na przyszłość? W kuchni Dzień Dobry przygotowała śledzika pod futerkiem, szerzej znanego jako śledź pod pierzyną lub pod szubą oraz bakłażany w sosie czosnkowym. Smacznego!

  Przewodnik nie mówił w lokalnym języku, autokar się zepsuł, pięciogwiazdkowy hotel okazał się marną jedynką. Doświadczyliście tego? Na własnej skórze doświadczyła tego grupa turystów, którzy domagają się od biura podróży wypłaty zadośćuczynienia w wysokości dwudziestu pięciu tysięcy złotych za feralne wakacje. Jak ten precedensowy proces odbije się na branży turystycznej? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Jana Korsaka, prezesa Polskiej Izby Turystyki.

  Hejter, czyli osoba nienawidząca ludzi znanych. Najczęściej swoje "gorzkie żale" wylewa na forach internetowych i w komentarzach w internecie, gdzie zaczyna się i kończy jego odwaga cywilna. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Roberta Kozyrę, który był obiektem ataków hejterów oraz adwokata Martę Banaszczyk-Żołędziowską. Jak, i czy w ogóle, walczyć z hejterami?