prawo

  prawo

  Pod koniec kwietnia wejdzie w życie tzw. konstytucja biznesu, czyli pakiet ustaw, których celem jest m.in. uproszczenie przepisów dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej. Jakie zmiany czekają małych przedsiębiorców w zakresie składek ZUS? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła blogerka ekonomiczna Katarzyna Iwanoska.

  Rusza kampania Powiedzmy STOP szkolnej agresji, której celem jest nagłośnienie problemu przemocy rówieśniczej oraz zmiana postaw młodzieży. Jej inicjatorem jest Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Zaprosiliśmy go do Dzień Dobry TVN, aby zapytać o szczegóły tej akcji. Jak - według niego - należy reagować na przemoc w szkole? Naszym gościem była również sędzia i społeczny doradca Rzecznika Praw Dziecka Anna Maria Wesołowska. Dlaczego dzieci stają się agresywne? Jaka sankcja karna grozi agresorowi?

  Minęły dwa lata od wprowadzenia przez rząd Beaty Szydło Programu Rodzina 500 plus. Jak wpłynął on na życie Polaków? O podsumowanie dotychczasowego działania programu poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN dziennikarkę gospodarczą Małgorzatę Kolińską-Dąbrowską. Dowiedzieliśmy się również, co zmieniła ostatnia nowelizacja ustawy regulującej świadczenia 500 plus.

  Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy przedstawiła projekt nowego Kodeksu pracy. Niektórzy twierdzą, że uderza on w pracowników. Jakie zatem zawiera zapisy, które mogłyby martwić tę stronę stosunku pracy? O tym w Dzień Dobry TVN dziennikarz TVN24 Paweł Blajer.

  Postępowanie alimentacyjne potrafi ciągnąć się miesiącami, dlatego ministerstwo Sprawiedliwości proponuje wprowadzanie tzw. alimentów natychmiastowych, czyli minimalnego wsparcia finansowego dla dziecka, które rodzic otrzymywałby w krótkim czasie w oparciu o uproszczoną procedurę. Jaka to byłaby kwota? Wiadomo, kiedy projekt stanie się obowiązującym prawem? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy adwokat Elizę Kunę, by zapytać o komentarz do proponowanych zmian w prawie rodzinnym.

  Co szósta kobieta w Polsce pada ofiarą przemocy ekonomicznej. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Urszulę Nowakowską z Centrum Pomocy Kobiet i adwokat Elizę Kunę, aby zapytać, jak można zdefiniować tę formę przemocy, jaka kara za nią grozi i jak udowodnić w sądzie przemoc ekonomiczną.

  Od dzisiaj nie można reklamować i promować solariów, a korzystać z nich mogą wyłącznie osoby pełnoletnie. Ograniczenia te wprowadzono ze względu na szkodliwość emitowanych przez lampy promieni. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dermatologa dra Marcina Ambroziaka, aby zapytać o wpływ solariów na skórę. Czy jest bezpieczna dawka solarium?

  Kobiety, które podejrzewają zdradę coraz częściej sięgają po pomoc detektywów. Po zdobyciu kompromitujących materiałów, wiele z nich jest gotowa do tego, by zniszczyć niewiernego partnera i jego kochankę. Czy wykorzystywanie w sądzie tzw. haków jest w polskim prawie dozwolone? Zapytaliśmy o to adwokat Elizę Kunę. A jak na zbieranie kompromitujących materiałów patrzy psycholog Piotr Mosak. Oboje byli gośćmi Dzień Dobry TVN.

  W Polsce aborcja jest dopuszczalna tylko w trzech przypadkach - jeśli istnieje zagrożenie życia i zdrowia kobiety ciężarnej, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu oraz, gdy zachodzi podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. Na skutek tego kobiety, które nie chcą mieć dzieci obchodzą obowiązujące prawo i decydują się na nielegalne zabiegi przerywania ciąży. W jaki sposób to robią? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z prawniczką i aktywistką Karoliną Więckiewicz.

  O rejestrze sprawców przestępstw na tle seksualnym rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z wiceministrem Michałem Wosiem, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Kto trafi do takiego rejestru i czy wszystkie przestępstwa seksualne będą w nim odnotowywane? Czy w tym rejestrze znajdują się także księża skazani za pedofilię? Czy rodzice mogą sprawdzić w tym rejestrze nauczyciela, opiekuna lub inną osobę z otoczenia swojego dziecka? Czy przestępca może złożyć wniosek o o to, by jego dane nie zostały upublicznione? Czy Ministerstwo Sprawiedliwości nie obawia się samosądów po publikacji tego rejestru?

  Od byłego współmałżonka można domagać się alimentów. Jakie warunki trzeba spełnić, aby sąd je zasądził? Kto nie może się ich domagać? Czy jest wśród tych osób małżonek, który zawarł nowy związek małżeński? Zapytaliśmy o to mec. Zbigniewa Romana.

  Niejednemu z nas przytrafiła się wywrotka na śliskim chodniku, w wyniku której doznaliśmy uszczerbku na zdrowiu. Niestety nie każdy wie, że w takiej sytuacji możemy starać się o odszkodowanie. A możemy. Od kogo? Jak udowodnić, że istnieje związek między upadkiem a uszczerbkiem na zdrowiu? Jakiej wysokości odszkodowania możemy żądać? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN mec. Zbigniewa Romana.

  Co jakiś czas w mediach pojawiają się informacje o błędach lekarskich, które doprowadziły do kalectwa, a nawet śmierci pacjenta. Jakie błędy najczęściej się zdarzają? Czego mogą domagać się pacjenci, których stan zdrowia pogorszył się z powodu błędu medycznego? Kto może im pomóc w dochodzeniu praw? O tym w Dzień Dobry TVN mówił radca prawny z Biura Rzecznika Praw Pacjenta Robert Bryzek.

  Ministerstwo Zdrowia chce, by osoby, które posiadają dopalacze, karać tak, jak za posiadanie narkotyków. Czy to właściwy kierunek zmian? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: socjologa prof. Mariusza Jędrzejko i dyrektora Departamentu nad Środkami Zastępczymi Tomasza Białasa z GIS.

  Hanna Lis w emocjonalnych wpisach zamieszczonych w internecie podzieliła się informacją na temat przykrego zdarzenia, którego doświadczyła jej mama. Otóż seniorka została naciągnięta przez osobą podszywającą się pod znaną firmę telekomunikacyjną. Sprawa nie jest odosobniona - ofiarami podobnych oszustw padają w Polsce inne starsze osoby. Jak się ustrzec przed takimi wyłudzeniami? O szczegółach sprawy rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z adwokat Elizą Kuną i dr Mariuszem Sokołowskim z Katedry Nauk o Bezpieczeństwie UW.

  Niedawno Minister Koordynator Służb Specjalnych Mariusz Kamiński przedstawił plan wprowadzenia instytucji tzw. sygnalisty. Na czym miałaby polegać jego działalność? W jaki sposób prawo będzie go chroniło przed represjami otoczenia? Czy w innych krajach taka instytucja już istnieje? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z dziennikarzem TVN24 BIS Łukaszem Kijkiem oraz dziennikarzem i satyrykiem Kamilem Nosalem.

  Nikogo nie zaskoczy informacja, że długi ulegają przedawnieniu. Niewiele osób wie jednak, kiedy to się dzieje. Dlatego do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy prawniczkę Elizę Kunę, która wytłumaczyła wszystkie zawiłości dotyczące przedawnienia należności. Jakie prawa mają dłużnicy? I gdzie szukać bezpłatnej pomocy prawnej, jeśli jej potrzebujemy?

  W ciągu ostatnich trzech miesięcy, czyli po zmianach zaprowadzonych w ustawodawstwie odnoszącym się do dłużników alimentacyjnych, Krajowy Rejestr Długów odnotował znaczące spadki w ilości nowych osób niepłacących alimentów. Na czym dokładnie polegała zmiana prawa o dłużnikach alimentacyjnych? Jakie są konsekwencje zostania wpisanym do Krajowego Rejestru Długów? I kiedy nazwisko dłużnika zostaje z niego wymazane? Średnie zadłużenie alimentacyjne wynosi około 30 300 zł. A ile wynoszą rekordowe długi? Na te pytania w studiu Dzień Dobry TVN odpowiedział Prezes Krajowego Rejestru Długów Adam Łącki.

  Od października zaczęło obowiązywać we Francji prawo nakazujące oznaczanie zdjęć wykorzystywanych w kontekście komercyjnymi, które poddano obróbce graficznej. Temu, kto nie zastosuje się do nowych przepisów grozi wysoka kara. Co o tym pomyśle i retuszowaniu zdjęć sądzą: dziennikarka Dorota Wellman, projektantka Joanna Przetakiewicz i modelka Marta Dyks? Panie gościliśmy w Dzień Dobry TVN. Czy zdjęcia Joanny Przetakiewicz wykonane dla Playboya były retuszowane? Czy były zdjęcia, na których Marta Dyks się nie poznała?

  Zamachowiec, który w Las Vegas zabił 58 osób, a ranił około 500 miał w domu 40 sztuk broni. Najczęściej była ona nabyta legalnie. Z tragedią w USA zbiegła się propozycja klubu Kukiz'15 dotycząca liberalizacji dostępu do broni w naszym kraju. Co o tym pomyśle sądzą goście Dzień Dobry TVN: dziennikarz Bartek Węglarczyk i prof. Piotr Girdwoyń? Czy projekt ma szansę stać się obowiązującym prawem? Jak obecne prawo reguluje tę kwestię? Czy według statystyk łatwiejszy dostęp do broni przekłada się na wyższy współczynnik zabójstw z jej użyciem?

  Do tej pory w Polsce wizerunek i dane osób podejrzewanych lub skazanych za przestępstwa na tle seksualnym były, co do zasady, chronione. Od 1 października tego roku to ma się zmienić, ponieważ tego dnia ruszy w internecie rejestr przestępców seksualnych. O jego zaletach i wadach rozmawialiśmy z gośćmi Dzień Dobry TVN: vlogerem Rafałem Jarząbkiem, który pomógł policji złapać pedofila i jest sceptycznie nastawiony do pomysłu wprowadzenia rejestru, adwokat Elizą Kuną i wiceministrem sprawiedliwości Michałem Wosiem. Czy rejestr będzie na bieżąco aktualizowany? Jakie dane będzie zawierał? Jak długo będę one ujęte w rejestrze?

  W 2016 r. w Polsce orzeczono prawie 65 tys. rozwodów. Jakie są najczęstsze ich przyczyny? Jak długo czeka się na pierwszy termin rozprawy rozwodowej? Kto częściej składa pozwy o rozwód - kobiety czy mężczyźni? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN adwokat Elizę Kunę.

  Od wielu lat głośno jest o nabywcach kamienic, którzy - chcąc pozbyć się lokatorów - doprowadzają nieruchomości do ruiny, podwyższają czynsz, a nawet nękają. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy adwokat Olgę Rembowską, aby spytać, czy mieszkańcy tych budynków mogą skutecznie bronić się przed tego typu procederem. Kiedy właściciel może wypowiedzieć umowę najmu?

  Wielu rozwiedzionych rodziców nie potrafi się dogadać w sprawie zorganizowania dzieciom wakacji. Dochodzi do tego, że rodzice sprzeczają się, z kim, kiedy i gdzie pociechy mają jechać. Jak się zachować, aby nie krzywdzić dzieci? Rozmawialiśmy o tym z gośćmi Dzień Dobry TVN: adwokat Elżbietą Bansleben i psychoterapeutą Magdaleną Chorzewską.

  Według jednego z sędziów, nowelizacja kodeksu karnego, która miała uderzyć w dłużników alimentacyjnych, części z nich pomoże. W jaki sposób? Jakie zmiany wprowadza nowela? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN adwokat Elizę Kunę.

  Jeden z polskich sądów nakazał byłej synowej zwrócenie 100 tys. złotych, które były przelane na jej konto przez byłych teściów. Pieniądze miały być przeznaczone na zakup mieszkania, do którego nie doszło. Dlaczego sąd wydał taki wyrok? Czy w razie rozwodu trzeba liczyć się z obowiązkiem zwrotu każdego prezentu otrzymanego od rodziny byłego małżonka? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN adwokata Annę Lesiak-Grzywińską.

  1 czerwca tego roku weszły w życie zmiany dotyczące prawa drogowego. Jakie? Ile lat grozi kierowcy za jazdę pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, a ile za ucieczkę przed radiowozem? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN insp. Roberta Opasa z Komendy Głównej Policji.

  Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro chce rozszerzenia prawa do obrony koniecznej, a ustawę tworzy na wzór prawa w USA. Czy taki system będzie odpowiadał polskim realiom? Jak naprawdę wygląda to w USA? O tym w Dzień Dobry TVN powiedziała autorka bloga "50 shades of States" Dorota Malesa. A prawnik Eliza Kuna - o tym, jak na ten moment wygląda prawodawstwo w kwestii granic obrony koniecznej i odpowiedziała na pytanie czy w sądzie napastnik rzeczywiście ma większe prawa niż pokrzywdzony?