prawo

  prawo

  Z końcem roku 2021 miał zostać usunięty obowiązek wymiany tablic rejestracyjnych po zakupie pojazdu. Rząd nie zdążył jednak z przygotowaniem potrzebnych przepisów. Z tego powodu termin zniesienia tego obowiązku przesunięto na koniec stycznia 2022 r. Co jeszcze się zmieni?

  W związku z rosnącą inflacją rząd próbuje wprowadzać środki zaradcze, które pozwoliłyby ją obniżyć. Jest nim, między innymi, rządowa tarcza antyinflacyjna. Niedawno padł również pomysł regulowanych cen żywności. Czy jest to powód do zmartwień? Czy rząd pracuje nad projektem?

  3 stycznia 2022 roku weszły w życie przepisy, dzięki którym można zbudować dom jednorodzinny do 70 metrów kwadratowych bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Przewidziano także możliwość korzystania z darmowych projektów. Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc postawić taki dom? Co się zmieni w prawie?

  W związku z koniecznością wdrożenia unijnej dyrektywy work-life balance z 2019 roku, zmienią się przepisy między innymi w kwestii urlopu rodzicielskiego. Obecnie mogą z niego skorzystać matka lub ojciec po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego. Co się zmieni i kiedy?

  Nowelizacja ustawy o 500 plus została uchwalona przez sejm. Nie tylko nie zrewaloryzowano kwoty świadczenia, ale też będzie znacznie trudniej je uzyskać. Wprowadzone zmiany mają na celu przede wszystkim zachowanie w budżecie pewnej puli pieniędzy. Chociaż świadczenie przyznane może być na każde dziecko do 18. roku życia, to trudniej będzie je uzyskać. Kto może stracić pieniądze z 500 plus? Zobacz, co się zmieni od 1 stycznia 2022 r.

  Polski Ład, nad którym obecnie pracują rządzący, ma wprowadzić dodatkową ulgę dla klasy średniej. Jednak z opinii ekspertów wynika, że dla niektórych Polaków wprowadzona zasada może spowodować konieczność dopłaty. Dowiedz się kiedy i kto powinien skorzystać z ulgi oraz kiedy z niej zrezygnować.

  Prawo szariatu ma obowiązywać każdego muzułmanina, regulować życie religijne i świeckie. Święta Księga Islamu mówi o zasadach, jakimi należy kierować się w życiu rodzinnym, społecznym, tłumaczy, jak należy traktować innowierców i jakie obowiązki ma każdy muzułmanin. Szariat jest interpretacją zapisów Koranu, hadisów, przypowieści o życiu proroka Mahometa. Według szariatu największą zbrodnią jest odstępstwo od wiary.

  Przechowywanie dokumentów pracowniczych to jedno z zadań pracodawcy, a dokumentacji medycznej - lekarzy. Konkretne przepisy określają, jak długo dana dokumentacja powinna być archiwizowana. Przechowywanie dokumentacji wiąże się z ochroną danych osobowych i wymaga zapewnienia bezpieczeństwa.

  Do sierpnia przyszłego roku Polska ma czas, by wdrożyć zapisy unijnej dyrektywy work–​life balance. Co zmieni regulacja? Przede wszystkim wprowadzi ważne zmiany dla rodziców, które wiązać się będą z przebudową Kodeksu pracy. Modyfikacji ulegną uprawnienia ojców w zakresie korzystania z urlopów rodzicielskich. Jak zmiany mogą wpłynąć na rynek pracy? O tym opowiedziała nam Natalia Tur, socjolożka.

  Hulajnogi w ostatnich latach podbiły polskie ulice. Od 20 maja wszyscy użytkownicy tego typu pojazdów będą musieli zastosować się do nowych przepisów. Zgodnie z ustawą regulującą status prawny hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego wprowadzone zostaną ograniczenia w poruszaniu się pojazdami zależne od wieku. Za złamanie przepisów grozi mandaty w wysokości do 500 zł.

  Inteligentne liczniki od jakiegoś czasu są instalowane w polskich domach. Do tej pory jest już ich około 1,5 miliona, co stanowi około 8 proc. wszystkich odbiorców energii w Polsce. Już wkrótce ma jednak ruszyć masowa wymiana urządzeń. Jak podaje TVN24.pl, do 2028 roku liczniki zdalnego odczytu ma mieć zainstalowane ponad 14 milionów klientów operatorów systemów dystrybucyjnych.

  Zgodnie z przepisami, pozostawienie bez opieki dziecka do 7. roku życia może zostać uznane za wykroczenie. Z kolei eksperci sugerują, że 8-letnia pociecha nie jest jeszcze gotowa, by zostać sama w domu. Czy zatem można ustalić odpowiedni wiek? I jak przygotować syna lub córkę na informację, że idziemy na chwilę do sklepu, więc musi zaopiekować się młodszym rodzeństwem? O to zapytaliśmy dr Aleksandrę Piotrowską, psycholog dziecięcą i dr Macieja Zaleskiego, radcę prawnego.

  Mała rzecz, duży problem, szczególnie gdy z pieluchą za nic w świecie nie chce rozstać się nasz trzylatek, który za chwilę rozpocznie naukę w przedszkolu. Jak się okazuje, coraz więcej publicznych placówek odmawia przyjęcia dzieci, które nie są odpieluchowane. Jak przygotować siebie i dziecko? O tym opowiedziały nam Anna Stożek, blogerka, mama trójki dzieci oraz Mariola Kurczyńska, doradca rodzicielski, pedagog.