Polska

  Polska

  W studiu Dzień Dobry TVN Maciej Nowak opowiedział o dobrodziejstwie tradycyjnej kaszy – jaglanej, pęczak, kuskus, gryczanej, manny, jęczmiennej oraz o kaszy perłowej - polskiej perle! Z czego robi się kaszę i jak może ona się różnić w obrębie jednego gatunku?

  By uczcić pamięć swojej żony zapisał jej imię na mapie Polski i w ten sposób wytyczył trasę, którą postanowił pokonać na rowerze. Przejechał ponad 5000 kilometrów. Całą podróż opisał w pamiętniku "Moje Drogi Rowerowe". Zobaczcie niezwykłą historię pana Mieczysława Parczyńskiego.

  Maciej Nowak, czyli podróżnik kulinarny, tym razem postanowił pochylić się na kawą. Jakie są najnowsze „mody kawowe” i czy coś zmieniło się przez kilka ostatnich lat? Czym różni się kawa ciemno od jasno palonej? Co wypada pić w tym sezonie i czy można kawę „zaparzyć na zimno”?

  Willy pochodzi z kraju, gdzie kobiety są materialistkami, pupę trzeba mieć dużą, a rozwody są na porządku dziennym. Zobaczcie, jak wygląda polsko-wenezuelska miłość Willego i Doroty!

  Birma jest obecnie jednym z najbiedniejszych krajów świata. To miejsce, gdzie regularne przerwy w dostawach prądu i złe warunki życia to codzienność. Chociaż Birma oddalona jest od Polski o ponad 9 tys. km okazuje się, że więcej nas z nią łączy niż dzieli. W studiu Dzień Dobry TVN gościem była Sylwia Gil, Prezes Stowarzyszenia Solidarność Polsko-Birmańska.

  Wojny i kataklizmy, niekorzystne działanie sił natury spowodowały, że lista zaginionych skarbów wciąż rośnie. Ich ukryciu towarzyszyły najczęściej burzliwe wydarzenia i tajemnice. Klątwy i przesądy. Legendarna wartość ukrytego bogactwa jest tak duża, że wabi kolejnych, nieustraszonych poszukiwaczy skarbów. A jakie precjoza mogą być ukryte w naszym kraju? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był krytyk sztuki Łukasz Radwan.

  Artybut PRL-u. Czy Polska nadal prowizorką stoi? Skąd w ludziach dążenie do rozwiązań tymczasowych? Czy to wyłącznie znak współczesnych czasów? O to, w studiu Dzien Dobry TVN, zapytaliśmy Wojciecha Manna oraz Tomka Robakowskiego, prowadzącego blog o prowizorce.

  Czy 13., i czarny kot przynoszą pecha? Czy trzeba spluwać trzy razy przez ramię, by go odwołać? Czy można na kogoś rzucić urok? Każdy z Was powie zdecydowane „nie". Okazuje się jednak, że nie wszyscy. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: prezenter telewizyjny Ryszard Rembiszewski, malarka i pisarka Katarzyna Lengren, wokalista Papa D. Paweł Stasiak oraz dziennikarka Zuza Ziomecka.

  Starożytny Uniwersytet w Aleksandrii to jedno z najważniejszych odkryć polskich archeologów w Egipcie. Kompleks budynków, który mógł pomieścić nawet 5 tysięcy studentów, daje nam wiedzę o tym, jak dawno temu mogło wyglądać studiowanie. Jak wyglądały egzaminy i jakie pytania zadawali "profesorowie"? To sprawdził krytyk sztuki Łukasz Radwan.

  Na polsko-niemieckim pograniczu rozpoczął się właśnie projekt "Uczmy się języka sąsiadów." Polskie i niemieckie przedszkolaki będą się odwiedzać i razem spędzać czas. Nie zabraknie zabaw, ale przede wszystkim pożytecznej nauki.

  Selinka i Basiunia – tak pieszczotliwe mówią do siebie Selena Gomez i jej stylistka Barbara Richard. Historia życia i kariery Barbary pokazuje, że w Ameryce wszystko jest możliwe. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Basię Richard. Kogo jeszcze pod swoimi skrzydłami miała zdolna Polka?

  Nasz język ojczysty do najprostszych nie należy. Dla obcokrajowca najtrudniejszym słowem jest słowo "czcionka". Mówią, że szeleścimy. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: Francuz i juror program “Masterchef” Michel Moran oraz tancerz i aktor Stefano Terrazzino. Ile zajęło im opanowanie języka polskiego? A według Was, jakie słowo lub zdanie w języku polskim jest najtrudniejsze dla obcokrajowca?

  Po 33 latach spędzonych w Paryżu Andrzej Seweryn wrócił do Polski. W warszawskim mieszkaniu aktora, przy ulicy Sewerynów, z kamerą Dzień Dobry TVN gościła Kinga Burzyńska. Czy lepsze są sery polskie, czy francuskie i jak sąsiedzi reagują na aktora? Gdzie jest jego miejsce na Ziemi?

  Wojtek Wolski urodził się w Zabrzu, ale już jako dwulatek wyjechał wraz z rodziną do Kanady. Pierwsze łyżwy, które miał na nogach, należały do jego starszego brata. Treningi hokeja na lodzie rozpoczął w wieku 7 lat, a już jako osiemnastolatek dostał się do NHL. Od dwóch tygodni, z powodu lokautu w NHL, gra w drużynie z Sanoka. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy go razem z tatą Wiesławem Wolskim.

  Design made in Poland przechodzi prawdziwy renesans. W przystępnej cenie, lokalny i modny. To „must have” tego sezonu. Zobacz, jak powstają te polskie cuda.

  Dom Kereta to projekt artystyczny, a zarazem miejsce do życia, autorstwa architekta Jakuba Szczęsnego. Nazywa się go „najwęższym domem świata”. Budynek został umieszczony między dwoma już istniejącymi blokami na warszawskiej Woli. Po domu oprowadził nas jego gospodarz – Etgar Keret.

  Jak rozbudzic fińską namiętność i jak zdobyć serce Fina? Czym różni się ślub polski od fińskiego i czy można iść do ślubu w czerwonej sukience w groszki i kaloszach? Kulisom miłości Laury i Łukasza przyjrzałą się Ofelia Grzelińska.

  Polakom pracującym za granicą wiedzie się świetnie, pomimo coraz to nowszych doniesień o postępującym tam kryzysie ekonomicznym. Teraz Polak to już nie pomywacz czy sprzątacz, ale inwestor zagraniczny w Financial Times, fryzjer, który strzyże największe gwiazdy włoskiego show biznesu oraz trener windsurfingu. Takich ludzi sukcesu gościliśmy w studiu Dzień Dobry TVN. Michał Kaczmarski oraz Andrzej Wolf opowiedzieli, jak wygląda praca u podstaw w krajach Europy Zachodniej oraz za oceanem.

  Jeśli nie lubicie smażyć się w egipskim słońcu, nie macie ochoty na zwiedzanie Luwru, a woskowe figury Was przerażają? Możecie podążyć turystycznym szlakiem polskiej sztuki. Krytyk sztuki Łukasz Radwan, w studiu Dzień Dobry TVN wskazał miejsca godne zobaczenia, nie tylko dla miłośników sztuki.

  Co trzeci dorosły Polak ma problemy ze słuchem. Do laryngologa przychodzą już 30 - letnie osoby, kiedy niespełna 10 lat temu z tymi samymi dolegliwościami zgłaszali się sześćdziesięciolatkowie. Co jest temu winne? Zmierzyliśmy poziom hałasu emitowany w dużym mieście.

  ...miłością do Polski! Jej matka jest Polką, pochodzi z Bielska - Białej, natomiast ojciec jest rodowitym Brytyjczykiem. Doskonale mówi po polsku, choć jak powszechnie wiadomo, nie jest to łatwy język. Kiedy miała kilkanaście lat dołączyła do RAF- u i została pilotką. Nakręciła dokument o Kazimierzu Piechowskim, uciekinierze z Oświęcimia. Jest ambasadorem polskiej historii w Wielkiej Brytanii. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Katy Carr - angielkę, której serce bije dla Polski.

  W cyrku jest najstarszym akrobatą, przez 15 lat nie miał poważnej kontuzji. Czy po takim czasie, podczas występów na arenie, nadal towarzyszy mu strach? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Zbigniewa Bąchóra, artystę Cirque du Soleil, największego i najwspanialszego cyrku na świecie, który występował między innymi dla Królowej Elżbiety II oraz z Michaelem Jacksonem.

  Dwie Polki, Magda Wasiczek i Joanna Stoga, zostały laureatkami międzynarodowego konkursu fotograficznego- International Garden Photographer of the Year w Londynie. Plebiscyt zorganizował Brytyjski Królewski Ogród Botaniczny i Królewskie Towarzystwo Fotograficzne. Jak zaczęła się przygoda Magdy i Joanny z fotografią ?

  W dniach 14 do 18 grudnia w Gdańsku odbędzie się Festiwal Actus Humanus. Jest to nowy projekt miasta i ma się stać wyznacznikiem Gdańska w ciągu najbliższych kilku lat. Jak powstała idea festiwalu i dlaczego na jego miejsce wyznaczono właśnie Gdańsk? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dyrektora artystycznego festiwalu Filipa Berkowicza.

  Naszymi gośćmi w studiu Dzień Dobry TVN były: Małgorzata Sekuła - Szmajdzińska, wdowa po Jerzym Szmajdzińskim oraz Beata Gosiewska, wdowa po Przemysławie Gosiewskim. Obie panie, w ostaniach wyborach dostały się do Parlamentu. Dlaczego zdecydowały się na start w wyborach? Czy chcą kontynuować prace swoich zmarłych mężów?