Polska

  Polska

  W sentymentalną podróż po Londynie, śladami generała Władysława Andersa, Kingę Rusin i widzów Dzień Dobry TVN zabrała córka Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych - Anna Maria Anders: "Chciałabym wzbudzić patriotyzm w Polakach, żeby Polacy byli dumni z tego, że są Polakami, żeby ojciec był dumny, że robię to, czego on nie mógł zrobić..."

  "Niewinne" to film opowiadający o bulwersującym momencie w historii Polski. Jego bohaterem jest francuska sanitariuszka, która pomagała odbierać porody, polskim zakonnicom zgwałconym przez żołnierzy Armii Czerwonej. Reżyserem filmu jest Anne Fontaine znana z takich produkcji jak "Coco Chanel" czy "Idealne matki", w roli zakonnic zobaczymy, między innymi: Agatę Kuleszę, Agatę Buzek i Joannę Kulig.

  Już jutro zaczynamy Dzień Dobry u Was. Nasi dziennikarze ruszają w Polskę - kto i kiedy zagości w Waszym mieście. W programie ponadto Sara Boruc nie tylko o seksownej bieliźnie. Bądźcie z nami o 8.00.

  Jan Żyliński to polski arystokrata, który urodził się i wychował "w polskiej kolonii" Londynie. Dlaczego zbudował tam marmurowy pałac, komu dedykował złoty pomnik i skąd wzięło się u niego zamiłowanie do... baletu?

  Bracia Alessandro i Francesco Mendini, twórcy Atelier Mendini, są jednymi z najsłynniejszych włoskich projektantów i architektów. W studiu Dzień Dobry TVN gościem był sam Francesco Mendini, który usiadł na słynnym fotelu o nazwie Poltrona Proust. Jak dzielą się pracą z bratem? Jak podoba mu się w Polsce?

  Jego garderoba wygląda dość skromnie. Kinga Rusin spotkała się z aktorem z kultowego serialu ""Jak poznałem waszą matkę", Joshem Radnorem. Co przykuło uwagę Kingi? Tego dowiecie się już w sobotę. Bądźcie z nami!

  Ponad 80 reprezentantów różnych grup społecznych spotkało się, by rozmawiać o przyszłości i kształcie Polski. Tak powstał raport, który został kanwą scenariusza dla naszego kraju na kolejne 10 lat. W studiu Dzień Dobry TVN psycholog prof. Dominika Maison oraz Yuri Drabent, dyrektor kreatywny, założyciel agencji obsługującej media społecznościowe. Jak będzie wyglądała rodzina i związki międzyludzkie? Czy indywidualizm wyprze kolektyw?

  Jak to się stało, że na całym świecie w piłkę ręczną grają piłkarze ręczni, a w Polsce ... szczypiorniści? Zapraszamy na wyprawę do Szczypiorna - dzielnicy Kalisza gdzie narodził się szczypiorniak!

  Polska - jako członek Unii Europejskiej - powinna dostosować swoje prawo do regulacji unijnych. Teraz przyszła pora na przepisy dotyczące przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych. Co może się zmienić? Czy nowe regulacje niosą ze sobą jakieś niebezpieczeństwa? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z biochmechanikiem zderzeń Pawłem Kurpiewskim i Inspektorem Biura Ruchu Drogowego KGP Markiem Konkolewskim.

  Tomasz Zubilewicz spotkał się z Rafałem, który pewnego dnia rzucił pracę i dotychczasowe życie i zdecydował, że obejdzie dookoła Polskę. Ile kilometrów już ma za sobą?

  Ewa i Dorota po śmierci rodziców trafiły do różnych domów dziecka, razem z sześciorgiem ich rodzeństwa. Ewa została w Polsce, a Dorotę adoptowała rodzina z Finlandii. Dorota przez przypadek znalazła w domu teczkę z dokumentami adopcyjnymi. Ewa zawsze chciała odnaleźć resztę rodzeństwa. Po czterdziestu latach Ewa i Dorota spotkały się. W studiu Dzień Dobry TVN były naszymi gośćmi.

  Dziś w Dzień Dobry TVN przepisy na dania kuchni tureckiej zaprezentował Tomasz Trąbski. Wszystko to z okazji 600-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Turcją i Polską. Smacznego.

  Z okazji 600 rocznicy nawiązania polsko-tureckich relacji dyplomatycznych wybraliśmy się do Stambułu gdzie Semi Hakim i Łukasz Radwan nawiązali polsko-tureckie stosunki kulinarne!

  W Stanach Zjednoczonych zrobiły furorę. Teraz pojawiły się w Polsce. Czy elektryczne szczoteczki kosmetyczne są dla każdego? Jakie mają zastosowanie? Co się stanie ze skórą, jeśli ktoś będzie zbyt często używał szczoteczki? Porozmawialiśmy o tym z gościem Dzień Dobry TVN: dermatologiem Ewą Chlebus.

  Rodzina Lawryszew to uciekinierzy z zaanektowanego przez Rosję Krymu. W Polsce znaleźli się dzięki pomocy polskich Tatarów. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: Tomasz Miśkiewicz, mufti Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej, oraz Aleksander Lawryszew, ukraiński uchodźca, który razem z rodziną przyjechał do Polski. Czy Aleksander i jego rodzina zostaną w Polsce na stałe? Jaki czeka ich los i jak przyjęli ich Polacy?

  Okazuje się, że jest jeszcze jedna Polska. I znajduje się na Antypodach. To mała wioska, w której mieszkają Polacy. Jeden z nich był gościem Dzień Dobry TVN. To dr Dariusz Zdziech, twórca projektu Poland helps Poland, który bada przeszłość Polski na Antypodach. Dlaczego tamtejszy lud nie posiada liter: P oraz L? A skoro nie ma ich, to ja nazywają swoją polska wioskę? Ilu mieszkańców liczy wioska?

  Gdzie zamierzają spędzić święta Bożego Narodzenia Sara i Artur Borucowie? Czy to prawda, że Sara spędzi je bez Artura? Sprawdziła to dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.

  Ponad 30 tysięcy uczniów chce iść w kamasze. Wojskowe klasy w szkołach średnich przeżywają prawdziwy renesans. To nie rozszerzony WOS, ale klasy, które przygotowują do prawdziwej służby wojskowej. W studiu dzień Dobry TVN goścmi byli uczniowie jednej z takich szkół: Patryk Gajewski, Adrian Dąbrowski, Kamila Semenyszyn. Towarzyszył im Piotr Goruk Górski, nauczyciel. Dlaczego zdecydowali się służyć Polsce?

  Edyta Herbuś wyjeżdża z Polski. Dlaczego? Gdzie jedzie? Jak długo zamierza pozostać poza granicami Polski? Zapytała ją o to dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.

  "Przysmak podniebienia, królewskie marzenie, dziś, w Rusi pod Olsztynem czeka na mnie kawiorowe spełnienie" - tak Mikołaj Rey zapowiedział swoją kolejną podróż kulinarną. Jak się produkuje w Polsce kawior? Jak smakuje? Ile kosztuje? Mikołaj Rey był gościem Dzień Dobry TVN.

  Nie wszyscy wiedzą, że Zosia Ślotała od kilku miesięcy ma nowego chłopaka - muzyka zespołu rockowego. Czy spodziewa się, że niedługo otrzyma od niego pierścionek zaręczynowy? Zapytała o to dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.

  Na Nikiszowcu, z okazji Barbórki spotkaliśmy się z wicemistrzem śląskiej gwary. Wygrał on najbardziej prestiżowy konkurs na Śląsku. Jest górnikiem i trębaczem. Co opisywał w swoim występie? Czy w domu rozmawia tylko gwarą? Jak grać po śląsku na trąbce?

  To najmniej zaludnione województwo w Polsce. Golf to sport uchodzący na drogi i elitarny. Tu, w lubuskim, może go praktykować każdy. Jakub Porada udał się do polskiej wsi, gdzie mieści się najtańsze pole golfowe w Polsce. Weekend rozpoczął jak Tiger Woods!

  W ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego wojska amerykańskie stacjonują w Polsce. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dowódcę oddziału Information Operations Matta O'Keefe'a, aby opowiedział na nam, jak wygląda codzienność amerykańskiego żołnierza. Gościliśmy również jego żonę Katarzynę. Jak para się poznała? Czy Mattowi podoba się Polska? Czym zajmuje się w armii? Jak udaje im się utrzymać związek na odległość? Gdzie zamierzają zamieszkać, kiedy Matt przejdzie na wojskową emeryturę?

  26 września 2014 ponad 350 śmiałków wyruszyło na trasę legendarnego biegu prowadzącego z Aten do Sparty Andrzej Radzikowski, na co dzień zawodnik klubu sportowego i pracownik fabryki styropianu, z czasem 25 godzin 49 minut i 5 sekund przebiegł metę tego morderczego biegu jako trzeci! W studiu Dzień Dobry TVN był naszym gościem.

  Jakub Porada o urokach Roztocza słyszał od dziecka. W końcu postanowił się tam wybrać. Jak można dojechać na Roztocze? Co to jest pędzok? Jak atrakcje czekają nas w Szczebrzeszynie? Jakie pyszności serwuje bardzo znana zagroda w Guciowie? Czy koniki polskie, zamieszkujące Roztoczański Park Narodowy, są łagodnymi stworzeniami? Co jeszcze Jakub Porada zobaczył na Roztoczu?

  Uczestniczył w uroczystym otwarciu Muzeum Historii Żydów Polskich. Prezes fundacji "From The Depths" Jonny Daniels był gościem w Dzień Dobry TVN. Opowiedział o wspólnej polsko - żydowskiej historii.

  Szymon Wierzchosławski i Daniel Kociok to polscy wicemistrzowie Europy w ujeżdżaniu byków. Buty z ostrogami, kraciasta koszula, dżinsy i specyficzny kapelusz to atrybuty amerykańskich pogromców byków. Jednak w Polsce ten sport także znalazł swoich zwolenników. W studiu Dzień Dobry TVN ci, którzy wzięli byka za rogi opowiedzieli, jak wygląda amerykański sport w Polsce.