Polska

  Polska

  Konie czystej krwi arabskiej wyhodowane w Polsce są cenione na cały świecie. Kosztują majątek. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy: właścicielkę stadniny koni Karolinę Ferenstein-Kraśko oraz kierownika Pracowni Hodowli Koni SGGW dra inż. Jacka Łojka, aby zapytać ich, jak to się stało, że to właśnie my mamy najpiękniejsze konie arabskie, co sprawia, że są tak wyjątkowe i czy - według nich - zwolnienie dyrektorów stadnin, o którym ostatnio było głośno będzie miało wpływ na sprzedaż arabów.

  Andrzej Rzeszutek to skoczek do wody z Rzeszowa, który zakwalifikował się na Igrzyska Olimpijskie w Rio. Jest drugim polskim skoczkiem, który zakwalifikował się na olimpiadę. Wcześniej zrobił to - 24 lata temu - Grzegorz Kozdrański. Podejrzeliśmy, jak Andrzej przygotowuje się do igrzysk. Dowiedzieliśmy się również, jak zaczął swoją przygodę ze skokami.

  Wiele razy podejmowaliśmy u nas temat smogu, mając nadzieję, że w najbliższej przyszłości - dzięki działaniom władz - Polacy nie będą musieli oddychać zanieczyszczonym powietrzem. Niestety niewiele się zmienia. Okazuje się, że wśród dziesięciu najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, aż sześć znajduje się Polsce. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy eksperta ds. zanieczyszczeń powietrza Łukasza Adamkiewicza, by zapytać go skąd bierze się smog w poszczególnych miastach Polski i jak wpływa on na nasze życie. Mamy nadzieję, że sytuacja wkrótce zmieni się na lepsze.

  Wielu Ukraińcu, przyjeżdżających do Polski, jest emigrantami zarobkowymi. Należy do nich gość Dzień Dobry TVN Natalia Zasoba, która zjawiła się w naszym kraju 18 lat temu. Tak jej się tutaj spodobało, że postanowiła zostać. Powiedziała nam, czym zajmuje się w Polsce i jakie utrudnienia spotyka na swojej drodze.

  Kate Ryan, popularna belgijska piosenkarka, bardzo często bywa i występuje w Polsce. Co ją tu przyciąga? Jak postrzega naszą kulturę i Polaków? Czy wiedzieliście, że Kate Ryan lubi robić u nas zakupy? ;) Piosenkarkę gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

  Według przyjętych przez Unię Europejską programów do Polski w tym roku ma trafić maksimum 400 uchodźców przebywających obecnie w Grecji i we Włoszech. Do marca przyjedzie do nas pierwsza grupa, obejmująca 100 osób. O nastrojach Polaków wokół tej sprawy rozmawialiśmy z gośćmi Dzień Dobry TVN: rzecznikiem Biura Wysokiego Przedstawicielstwa ONZ ds. uchodźców w Polsce Rafałem Kostrzyńskim i pomysłodawcą akcji pomocy uchodźcom Maciejem Bulandą.

  W Dzień Dobry TVN gościmy wiele gwiazd - również tych światowych. Tym razem nie było inaczej - do naszego studia przyjechały gwiazdy z Muppet Show: Zwierzak, Kermit i Ciasteczkowy Potwór! Okazało się, że w Polsce szukają nowej Miss Piggy.

  Jack Black jest w 1/8 Polakiem, a poza tym aktorem, muzykiem i producentem. Największą sławę przyniosły mu role w amerykańskich komediach. Niedługo do kin wejdzie film "Gęsia skórka", w którym zagrał ekscentrycznego pisarza, którego bohaterowie wychodzą z kart książek i straszą w rzeczywistości. Spotkała się z nim Anna Wendzikowska. Dziennikarce Dzień Dobry TVN aktor powiedział o mierzeniu się z własnymi lękami i ulubionym horrorze. Zobaczcie, co Ania mu obiecała, aby aktor przyjechał do Polski. Czy zdradził jej nazwisko osoby, której zazdrości?

  Paul W. Jones zastąpił na stanowisku ambasadora Stanów Zjednoczonych lubianego przez większość Polaków Stephena D. Mulla. Zaprosiliśmy go do Dzień Dobry TVN, aby poznać go nieco bliżej. Rozmawialiśmy z nim o obecnej sytuacji w Polsce. Powiedział również o związkach jego żony z naszym krajem i pierwszym wrażeniu po przyjeździe do Polski. Był to pierwszy wywiad ambasadora dla polskich mediów.

  W przeglądzie prasy Andrzej Stankiewicz skomentował obniżenie przez agencję Standard & Poor's ratingu Polski, wywiad z Prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim oraz "powrót do gry przewodnika po nowej rzeczywistości" Adama Hofmana.

  Wielu Ukraińców, którzy uciekli przed wojną szukają schronienia w Polsce i tutaj próbują ułożyć sobie życie na nowo. O tym, z jakimi problemami spotkają się w naszym kraju i jakie nastawienie do nich mają Polacy rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Ukrainką Natalią Panczenko, która od 5 lat mieszka w Polsce i dziennikarzem Żenią Klimakinem.

  Veronica Roth to autorka największego przeboju literatury młodzieżowej ostatnich lat - trylogii "Niezgodna". Ma dopiero 27 lat, a na koncie niesamowity sukces wydawniczy. Jej dwie powieści zostały zrealizowane w Hollywood z gwiazdorską obsadą. Trzecia część trylogii będzie miała swoją premierę w 2016 r. Przy okazji jej pobytu w Polsce spotkała się z nią dziennikarka Dzień Dobry TVN Ula Chincz. Panie rozmawiały o pracy nad trylogią, sukcesie, spełnianiu oczekiwań fanów, celach i związkach pisarki z Polską.

  Cała Polska szalała z radości, kiedy kadra Antoniego Piechniczka strzelała bramki podczas Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Wówczas, w meczu o trzecie miejsce Polacy pokonali Francję 3:2. W Dzień Dobry TVN z trenerem Piechniczkiem wspominaliśmy wielki sukces jego kadry. Nasz gość opowiedział nam również o początkach swojej kariery zawodniczej, rodzinie i dresie, który przyniósł mu wiele szczęścia. Czy - według niego - obecna kadra Polski jest w stanie powtórzyć sukces jego drużyny?

  W proteście przeciwko polityce nowych władz Polski Mateusz Kijowski utworzył Komitet Obrony Demokracji. W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z nim o celach, planach i metodach działania komitetu oraz groźbach, które kierowano pod jego adresem.

  Na przełomie października i listopada - z powodu wyemitowanych gazów, pochodzących z kominów i spalin samochodowych - 70 proc. powierzchni Polski pokrył smog. O wpływie zanieczyszczonego powietrza na organizm rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z pulmonologiem Tadeuszem Zielonką. Natomiast zastępcę Prezydenta M.St. Warszawy Michała Olszewskiego zapytaliśmy o to, jak stolica radzi sobie z zanieczyszczeniami.

  Mimo że o HIV świat usłyszał wiele lat temu, cały czas można spotkać osoby, które mają niewielką wiedzę na ten temat i z tego powodu stawiają mur między sobą i zarażonymi. W Dzień Dobry TVN, żyjąca z HIV, Katarzyna Klaczak powiedziała nam o swoim życiu po usłyszeniu diagnozy, a seksuolog kliniczny dr Robert Kowalczyk - o drogach zakażenia HIV i różnicy między HIV i AIDS.

  Dawid Witko to mieszkający w Melbourne model polskiego pochodzenia. Pracuje na całym świecie dla najlepszych. W Australii jest gwiazdą. Dziennikarce Uli Chincz powiedział o swoich powrotach do Polski, początkach kariery i planach zawodowych. Czy chciałby pracować w Polsce? Gdzie zaprosiła go Ula? Gratulujemy Dawidowi znajomości języka polskiego.

  "Boję się o mojego męża, boję się o naszą rodzinę" - tak napisała na Facebooku Julia Sondhi, Polka która wszyła za mąż za sikha. Ich historię poznało wiele osób, bo ten post został udostępniony prawie czterdzieści tysięcy razy! Co sprawiło, że musiała podzielić się swoją historią? Dlaczego Julia Sondhi obawia się o bezpieczeństwo swojego męża? Z rodziną rozmawiał we Wrocławiu dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  Manuela Gretkowska: "Zamykamy granice wracają nacjonalizmy i o to Rosji chodziło (...) W Polsce już nastąpiły zamachy... na zdrowy rozum". Czy tragiczne wydarzenia, do których doszło w Paryżu, są do uniknięcia, czy powinniśmy "przyzwyczaić się" do tego, że będą się one zdarzać? Kto zyskuje na działaniach terrorystycznych w Europie? Czy Polska, która nie ma ustawy antyterrorystycznej ani przepisów, które regulują takie sytuacje powinna czuć się zagrożona, zwłaszcza w obliczu tego, że jak mówi nasz gość, ekspert ds. stosunków międzynarodowych, dr Wojciech Szewko: "Terroryści są w Polsce i czują się bezpiecznie, bo nie ma żadnych instrumentów, żeby ich ścigać ".

  Gość Dzień Dobry TVN Bartłomiej Topa zagrał jedną z głównych ról w filmie "Obce niebo". Wcielił się w postać ojca, któremu odebrano córkę. Dyskutowaliśmy z nim o różnicach kulturowych między Polską a Szwecją, emocjach, które wywołuje film i walce z systemem.

  Alicja Bachleda-Curuś przebywa w Polsce już prawie miesiąc i jak na nią, to bardzo długo. Co zatrzymało Alicję w kraju? Czy nowe zobowiązania zawodowe spowodują, że pozostanie jeszcze dłużej? Jak często do Polski zabiera swojego syna Henry'ego i w jakim języku porozumiewa się on z dziadkami? Z aktorką rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska. Życzymy Alicji wielu sukcesów.

  Z czym Polska kojarzy się naszym gościom, którzy wychowywali się zagranicą? Kto zadbał o to, żeby Monika Mariotti, Michał Michalczewski i Redbad Klynstra , mimo lat spędzonych poza krajem, świetnie znali język polski i dlaczego Marcin Meller, w czasie rozmowy, wskazał Michałowi drogę do wyjścia?

  Paris Hilton z drugą wizytą w Polce. Dziedziczka fortuny, która sławę zyskała dzięki nazwisku i licznym romansom spotkała się z dziennikarzem Dzień Dobry TVN Mateuszem Hładkim i zdradziła, jak zmieniło się jej życie w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Czy miłość może zmienić nawet największą imprezowiczkę? Dlaczego nie chciała ocenić wyglądu znanych polskich mężczyzn? Czy stan zakochania jest tajemnicą pięknego wyglądu celebrytki? Paris wyznała, co lubi w Polsce najbardziej, gdzie najwięcej czasu spędza, a także co sprawiło, że została DJ-ką. O czym marzy, ile dzieci planuje i za co dziękuje Bogu?

  Adam Lambert święci triumfy w Polsce. Jego singiel z płyty „The Original High” zatytułowany „Ghost Town” pokrył się u nas złotem, a teledysk do tej piosenki jest najczęściej odtwarzany w naszym kraju. Niedawno artysta wystąpił w Polsce. Podczas jego pobytu u nas dziennikarka Dzień Dobry TVN Gabi Drzewiecka zafundowała mu niezłą zabawę. Jaką? Całą rozmowę zobaczycie w niedzielę w Dzień Dobry TVN.

  Swoje Maroko pokazała nam Małgorzata Iwanicka-Adamska, która ostatnie 5 lat spędziła w Rabacie - stolicy Maroka. Co najbardziej ją tam zaskoczyło, za czym najbardziej będzie tęsknić kiedy już wróci do Polski?

  Od jakiegoś czasu mówiło się o tym, że w polskiej polityce potrzebna jest zmiana pokoleniowa, bo pokolenie Okrągłego Stołu już się wypaliło i nie ma nic nowego do zaoferowania. I stało się. Do gry wkraczają teraz 40-latkowie. Największy sukces niewątpliwie odniósł ostatnio Andrzej Duda, który wygrał wybory prezydenckie. Co może zdziałać w polityce pokolenie 40-latków? Czy rzeczywiście jest bardziej wiarygodne niż obecni politycy? Dlaczego Polacy są zawiedzeni politykami? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Barbarą Nowacką i Ryszardem Petru.

  Dla tych, którzy uwielbiają słońce prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak ma super wiadomość! W weekend będzie upalnie. Jaka temperatura jest przewidywana w poszczególnych regionach Polski? Jak się zabezpieczyć przed upałem?

  W 216 rocznicę urodzin Aleksandra Puszkina z inicjatywy Instytutu Adama Mickiewicza pod pomnikami Adama Mickiewicza, znane osoby odczytały wiersz naszego wieszcza -"Do przyjaciół Moskali". Czy podobne wydarzenia pomogą w zbliżeniu naszych narodów?

  Guano Apes to niemiecki zespół, który debiutował w 1996 roku. Do 2003 roku wydali trzy albumy, które umocniły ich pozycję na międzynarodowym rynku muzycznym. Niestety w 2005 roku grupa się rozpadła, by po czterech latach znowu się zjednoczyć. Z jakich powód doszło do jej rozpadu? Któremu z członków zespołu fani zawdzięczają ich powrót? Czy mają jakieś wspomnienia związane z polskimi fanami? Z Sandrą Nasic i Henningiem Rumenappem rozmawiała Gabi Drzewiecka.

  Matteo Marzotto - milioner, przedsiębiorca, sportowiec i playboy. Spadkobierca znanej we Włoszech rodziny z branży mody. Dziennikarkę Dzień Dobry TVN Urszulę Chincz zaprosił do jednego ze swoich czterech domów. Co dla niego jest najważniejsze? Czy udaje mu się iść na randkę w tajemnicy przed prasą plotkarską? Za co lubi Polskę? Dlaczego wygląd jest dla niego ważny? Nie uwierzycie, ile garniturów Matteo ma w swojej garderobie.