Polska

  Polska

  Minister Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz podczas spotkania z szefami dyplomacji Estonii, Litwy i Łotwy mówił dziennikarzom między innymi o możliwości otwarcia granic w Polsce. - Jesteśmy na dobrej drodze - stwierdził.

  Na Podlasiu odradza się zapomniana klasyka. Nie włoska parma, nie hiszpańskie serrano, a kumpiak. To solona i suszona na wolnym powietrzu szynka wieprzowa. Mikołaj Rey spotkał się z Łukaszem Ancypo, który zajmuje się produkcją kumpiaka i kindziuka. Jest to jedyny region w Polsce, gdzie wytwarza się dojrzewającą, bez wędzenia szynkę.

  Pochodzący z Indii Vishal mieszka w Polsce od dwóch lat, Kash i Hammy - od dwóch i pół roku, a Harsh - od roku. Jak zarabiają na życie? W jaki sposób spędzają wolny czas? Mają polskich przyjaciół? Co podoba im się w naszym kraju?

  "Ziemniak, prawdziwy król polski". Mikołaj Rey postanowił prześledzić historię ziemniaków w Polsce. Wiedzieliście, że "oczka (ziemniaka) są bardzo trujące dla człowieka"?, Jak ziemniaki trafiły do naszego kraju i kiedy stały się tak popularne? Jak rozwijały się narzędzia służące do ich zbierania i jak wygląda nowoczesny kombajn, który potrafi zebrać 200-300 ton tego warzywa dziennie? Jakiej ziemi wymaga ziemniak i jak przygotowuje się pole pod jego uprawę? Zobaczcie.

  Helen Mazanova to Ukrainka mieszkająca w Polsce od 4 lat. Prowadzi popularny wśród internautów kanał video, na którym umieszcza filmiki ukazujące jej zmagania z językiem polskim i polską codziennością. Helen i jej męża Denysa zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN. Dlaczego zdecydowali się przyjechać do Polski? Gdzie nauczyli się naszego języka? Czym się zajmują w Polsce? Jakie są ich odczucia co do relacji polsko-ukraińskich?

  Jak Nowozelandczyk - John Borrell, były korespondent wojenny, który przez lata podróżował po świecie relacjonując kolejne konflikty zbrojne stał się właścicielem pensjonatu na Kaszubach? Z kamerą Dzień Dobry TVN wybraliśmy się na spotkanie z Johnem i jego żoną Anną Rospond Borrell.

  Dziś w Dzień Dobry TVN przekonaliśmy się o tym, że miłość nie zawraca sobie głowy odległością i różnicami kulturowymi. W studiu gościliśmy Paris Maziarską - modelkę, która przygotowuje się właśnie do hinduskiego ślubu, a z kamerą DDTVN wybraliśmy się na spotkanie z Tsuyoshim Kitamikado i Joanną Koryciarz-Kitamikado, mieszkającym w Polsce polsko-japońskim małżeństwem.

  Skończyły się castingi do nowej edycji programu "Top Model". O ich podsumowanie poprosiliśmy Joannę Krupę. Jak ocenia uczestników. Czy ma już swoich faworytów? Przy okazji dowiedzieliśmy się też jak jej ukochanemu podoba się Polska! Kiedy i gdzie odbędzie się ich ślub?

  Wielki dzień dla polskiego futbolu, wielkie nadzieje i ... ogromne rozgoryczenie. Filip Chajzer towarzyszył polskim kibicom przed, w trakcie i po meczu Polski z Senegalem. To nie był szczęśliwy dzień. Teraz czeka nas "mecz o wszystko".

  Mirosław Bogdanowicz: "Stała się wielka tragedia. Spalił się dorobek całego życia. Nic nam nie zostało...". W pierwszomajową noc spłonęła słynna "Tatarska Jurta", szczególny punkt na mapie Podlasia, gdzie można było spróbować tatarskich przysmaków i poznać ich kulturę. O misji, którą realizowała "Tatarska Jurta" oraz o historii Tatarów zamieszkujących okolice Białegostoku opowiedział nam w Dzień Dobry TVN imam Janusz Aleksandrowicz z Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Kruszynianach.

  Ponad 20 lat temu rzuciła szkołę baletową i wyjechała z Polski do USA. Dziś jest szczęśliwą żoną, matką i ... właścicielką marki produkującej stroje kąpielowe, które podbijają świat. Z Marysią Reeves spotkała się Kinga Rusin.

  Już dziś o 13.00 wystartuje pierwsza w historii misja, która wykona badania wnętrza Marsa! O szczegółach misji Insight i roli jaką odegra w niej polskie urządzenie "Kret HP3", opowiedzieli nam, w Dzień Dobry TVN, popularyzator - nauki Karol Wójcicki i Tomasz Kuciński, wiceprezes firmy Astronika, która zaprojektowała i zbudowała Kreta.

  Obchodzimy właśnie 50. rocznicę wydarzeń, które miały miejsce w marcu 1968 roku. W wyniku przeprowadzonej przez władze PRL kampanii antyżydowskiej, Polskę opuściło ok 15 - 20 tys. osób pochodzenia żydowskiego. O tym, jak potoczyły się losy ówczesnych przymusowych emigrantów, rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Sabiną Baral, która przyjechała do Warszawy na premierę przedstawienia „Zapiski z wygnania” na podstawie jej książki o tym samym tytule. Z kamerą Dzień Dobry TVN wybraliśmy się też na spotkanie z "marcowymi emigrantami" - Władysławem Zającem i Anną Frajlich.

  W ostatnich latach w Polsce nacjonalizm i homofobia przybierają na sile. Dlaczego? Czy można ten trend zatrzymać? Jakie instytucje powinny się za to zabrać? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN socjologa i politologa prof. Rafała Pankowskiego.

  Jak wygląda godło Polski? Podaj wszystkich prezydentów Polski. Jak obchodzi się Boże Ciało? Jak zdechł Smok Wawelski? W którym roku wybuchło Powstanie Warszawskie? Kim był Jan Matejko? Kiedy Polska wkroczyła do Unii Europejskiej? Na te pytania musi odpowiedzieć każdy zdający egzamin na Kartę Polaka. Jednak to właśnie te na pozór proste pytania potrafią wprowadzić niejednego w spore zakłopotanie... Jak z odpowiedziami poradzili sobie rodacy chodzący po warszawskich ulicach? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer.

  Polacy pokonali w niedzielnym meczu Czarnogórę 4-2. Dzięki wygranej zapewnili sobie pierwsze miejsce w grupie i awans na Mistrzostwa Świata w 2018 roku w Rosji. Gratulujemy i dziękujemy naszej reprezentacji!!! :-)

  Na polskich uczelniach obserwujemy stały wzrost liczby zagranicznych studentów. Skąd najczęściej do nas przyjeżdżają, co ich tu przyciąga i czy polecają Polskę swoim znajomym? Naszymi gośćmi byli - dr Bianka Siwińska - koordynatorka programu "Study in Poland", Dymytro Furchak, który przyjechał na studia w Polsce z Ukrainy i Divine Kitenge Aziza z Demokratycznej Republiki Konga.

  Urodził się na Syberii, przez 16 lat mieszkał w Moskwie, ale już od 8 lat przebywa w Polsce: "W Warszawie jest mi lepiej z powodu nawet energii, jest tutaj, dla mnie, cisza". W Polsce trzyma go jednak nie tylko cisza. Iwan Wyrypajew od 10 lat jest mężem aktorki Karoliny Gruszki. W studiu Dzień Dobry TVN z Kingą i Piotrem reżyser rozmawiał o mediach, demokracji i sytuacji w Rosji.

  O filmie, teatrze, życiu i polityce rozmawialiśmy z Krystyną Jandą: "Zawsze protestowałam, ja nigdy nie byłam inna. W tamtych czasach, komunizmu, też protestowałam, też nie przyjmowałam pewnych ról, a przyjmowałam inne. Pracowałam z jednymi, nie pracowałam z innymi. To wszystko były wybory, to wszystko była forma protestu. Dlaczego mam się nagle, teraz zmienić.(..) Nie mogę inaczej".

  Od 1927 roku Mazurek Dąbrowskiego jest oficjalnym hymnem Polski. Ostatnio pojawiła się propozycja patriotycznej korekty tego utworu. Zmiana polegałaby na zastąpieniu Bonapartego Sobieskim. Kto i dlaczego chce takiej korekty? Jak do tej propozycji odnoszą się Polacy? Sprawdziliśmy to.

  Katarzyna i Tomasz Jonio są pływakami z zamiłowania. Katarzyna pracuje na co dzień w korporacji, a Tomasz jest strażakiem. Razem postanowili przepłynąć w sztafecie odległość miedzy Polską a Szwecją. Planują przepłynąć dwa razy dłuższą trasę niż ta, którą w zeszłym tygodniu przebył Sebastian Karaś dopływając na wyspę Bornholm. Jak wyglądają przygotowania do sztafety? Co najbardziej przeraża ich w zadaniu, które mają przed sobą? I jak narodził się ten szalony pomysł?

  Książę William i księżna Kate gościli w Polsce. Co robili w naszym kraju? Jakie wrażenie wywarli na Polakach? Jak wypadło ich spotkanie z młodymi przedsiębiorcami? Będziemy o tym rozmawiać w najbliższą sobotę w Dzień Dobry Wakacje.