podróżowanie

  podróżowanie

  Jezioro Como we Włoszech, a dokładnie w Lombardii, jest jednym z najbardziej malowniczo położonych miejsc w regionie. Co roku odwiedzają je tłumy turystów, mimo dość wysokich cen w tamtejszych kurortach. Dawniej jezioro słynęło głównie wśród ludzi sztuki, dziś chętnie wybierają się tam postacie z pierwszych stron gazet.

  Korynt leży w środkowej Grecji na Półwyspie Peloponeskim. Miasto jest zamieszkiwane przez około 36 tys. osób. Dawniej stanowiło jeden z najważniejszych greckich polis. Dziś po dawnej świetności są tam jedynie pozostałości w postaci ruin świątynnych i fortyfikacji. Miejsce z pewnością spodoba się wszystkim miłośnikom historii i greckiego klimatu. Po długim zwiedzaniu można zrelaksować się na jednej z lokalnych plaż lub spróbować przysmaków regionalnej kuchni.

  Kosowo leży w południowej części Europy. Jest zamieszkiwane przez niespełna dwa miliony osób. Językami urzędowymi są albański oraz serbski, natomiast oficjalną walutą jest euro. Stolicą i zarazem największym miastem Kosowa jest Prisztina, w której mieszka ponad 140 tys. osób. Stanowi ona główny ośrodek handlowy, przemysłowy oraz akademicki. W mieście znajduje się uniwersytet kształcący około 30 tys. studentów.

  Podróż na Hawaje to z pewnością źródło niezapomnianych przygód. Jakie atrakcje turystyczne mają do zaoferowania wyspy? O jakiej porze roku najlepiej zdecydować się na podróż? Poznaj ciekawostki o Hawajach, które warto znać jeszcze przed wyjazdem na archipelag.

  Coraz więcej osób interesuje się dietą roślinną. Dzięki temu na sklepowych półkach jest szeroki wybór wegańskich zamienników nabiału, mięs czy gotowych dań. W dużych miastach jak grzyby po deszczu wyrastają wege restauracje. A jak sprawa wygląda, gdy weganie udają się na wakacje do małych miejscowości? Mają co jeść, czy jednak muszą obejść się smakiem?

  Agadir to wielowiekowe miasto w Maroko, usytuowane w zachodniej części państwa u wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Atrakcyjność, komfort pobytu i bezpieczeństwo Agadiru sprawiają, że to najchętniej odwiedzany kurort przez zarówno turystów, jak i osób, wybierających się na wczasy.

  Pattaya to średniej wielkości miasto, liczące około 100 tys. mieszkańców. Leży nad Zatoką Tajlandzką, około 120 km od Bangkoku, stolicy Tajlandii. Pattaya zawdzięcza swój dynamiczny rozwój m.in. seksturystyce oraz pobliskiemu lotnisku. W latach 60. XX wieku była to niewielka wioska rybacka, dziś jest jednym z najpopularniejszych kurortów całej Azji, odwiedzanym przez miliony turystów każdego roku. Oficjalną walutą jest bat (THB), natomiast język urzędowy to tajlandzki. Ponad 93% mieszkańców Tajlandii wyznaje buddyzm. Lokalne biura w Pattayi oferują wycieczki do najciekawszych miejsc w mieście i okolicach za rozsądną cenę.

  Przed nami sezon urlopowy, a więc nasuwa się pytanie – gdzie i z kim spędzić urlop? Z ukochanym? A może czas wyrwać się z rutyny i pojechać z przyjaciółkami na weekend? O wadach i zaletach wyjazdów bez partnera porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Pauliną Biernat, psycholożką i trenerką rozwoju osobistego, oraz aktorem Wojciech Błachem i jego żoną, Agnieszką Błach.

  Kuala Lumpur jest stolicą Malezji i największym miastem w tym państwie. To prawdziwy tygiel architektoniczny. Obok supernowoczesnych budynków można zobaczyć chińskie i hinduskie świątynie, a także bazary i targowiska z miejscowymi produktami.

  Unia Europejska do 25 czerwca zamierza wprowadzić tzw. paszport covidowy, który ułatwiłby swobodne podróżowanie oraz korzystanie m.in. z kin czy infrastruktury hotelowej. Z ustaleń "Rzeczpospolitej" wynika, że Polska uczestniczy w procesie, który ma doprowadzić do wprowadzania w tym terminie zaświadczeń cyfrowych.

  Michał Cessanis przed 10 października 2020 r. dotarł do Trydentu, który we Włoszech uważany jest za jedno z najlepszych miejsc do życia. – Patrząc na architekturę i góry otaczające miasto zupełnie mnie to nie dziwi - oznajmił. Po obejrzeniu tego materiału, gdy minie pandemia, na pewno powiecie: do zobaczenia w Trydencie! Oto miejsca, które warto zwiedzić.

  Czy podróżując "na kciuka" czują się bezpiecznie? Co jest ich zdaniem najlepsze w podróżowaniu autostopem? Jakich rad mogą udzielić początkującym w tej dziedzinie i czy sami zabierają autostopowiczów? Naszymi gośćmi byli Michał Cessanis i Paweł Pomin, którzy uwielbiają ten styl podróżowania.

  Agnieszka Lal to podróżniczka, blogerka i fotografka, która zwiedziła już 70 krajów. Obecnie mieszka w Los Angeles. Czym się kieruje wybierając kierunki swoich podróży? Jak przygotowuje się do wyjazdów? Kto jej towarzyszy? I którą podróż wspomina najlepiej? Z blogerką rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.

  Tomasz Jakimiuk od pięciu lat podróżuje po świecie. W zeszłym roku wyruszył do Chin. Jego środkiem transportu była hulajnoga. W czasie podróży korzystał także z autostopu. O tej niezwykłej wyprawie Tomek opowiedział w Dzień Dobry Wakacje. Kogo spotkał na swojej drodze? Czego się nauczył w czasie tej podróży? Zobaczcie, czy do naszego studia też przyjechał na hulajnodze :)

  Kultura Japonii jest pełna skrajności. Z jednej strony uwielbia kicz, a z drugiej to kraj dobrych manier i ścisłej hierarchii. Czy to dlatego tak bardzo nas fascynuje? O japońskiej codzienności opowiedziała Alexa Łuczak. 18-latka wyjechała do Japonii trzy lata temu. Pracuje tam jako modelka i dziennikarka w śniadaniowej telewizji. Czy dziewczyna czuje się tam bezpiecznie? I dlaczego według Jarka Japonia to kraj infantylny?

  Łukasz Hećman oraz Kamil Kowalewicz i jego żona Małgorzata uwielbiają podróżować. Dla Łukasza i Kamila to jednak spore wyzwanie, ponieważ jeżdżą na wózkach inwalidzkich. Z gośćmi "Zielonych drzwi" Anna Maruszeczko rozmawiała o komforcie podróżowania osób niepełnosprawnych. Jakie przeszkody czekają podróżujących o ograniczonej sprawności ruchowej? Czy na swojej drodze spotkali się z odmową pomocy? Skąd obawy Pani Małgorzaty przed samodzielną wyprawą męża?

  W trakcie podróży samolotem, pociągiem czy autokarem wiele osób zachowuje się obrzydliwie. Zostawiają po sobie - oględnie mówiąc - nieporządek w toalecie, rozpychają się na siedzeniach, nokautując przy tym łokciami osoby obok, pałaszują jedzenie o wątpliwym aromacie, który wykręca nosy współpasażerów. Co robią jeszcze? O tym dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer. Sam też miał pewną przygodę w pendolino.

  Za sobą mają już prawie 300 dni podróży. Zdwiedzili całą Amerykę Środkową i Południową, a na tym nie koniec! Teraz przyszedł czas na Afrykę. Z rodziną Łopacińskich z Torunia rozmawiała dziennikarka Urszula Chincz. Czy nie bali się panującej w Afryce eboli? Czy udało im się wejść na Kilimandżaro? Co robili w wiosce masajskiej?

  W jego plecaku mieszczą się tylko dwie pary ubrań na zmianę, śpiwór, sprzęt do gotowania, komputer i dziennik z podroży. Japończyk Yuji Miyata pokonał na piechotę 12 tysięcy kilometrów, odwiedził 17 krajów i posadził 4 tysiące drzew. Yuji Miyata właśnie dotarł do Polski. Spotkała się z nim dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska. Od ilu lat Yuji Miyata jest w podróży? Dlaczego sadzi "drzewa pokoju" i czym dzieli się z ludźmi? W jaki sposób pomógł małej Kornelii?