podróż

  podróż

  Początki Czerwonego Klasztoru wiążą się z dosyć mroczną historią. Węgierski magnat Kokosz Berzeviczy na początku XIV wieku zamordował Fryderyka z Hrchowa. W wyniku wyroku sądu z 1307 roku jako zadośćuczynienie musiał wybudować 6 klasztorów, a także zamówić... 4 tysiące mszy za spokój duszy swojej ofiary.

  Doha to największe miasto Kataru, które jednocześnie jest jego stolicą. Położone w Zatoce Perskiej, na wschodnim wybrzeżu Kataru, ma wiele walorów, którymi może przyciągać turystów. Uznawane jest za jedno z najbogatszych miast świata.

  Dżibuti jest niewielkim krajem zlokalizowanym we wschodniej Afryce, graniczącym z Etiopią, Erytreą i Somalią. Turystycznymi atutami państwa są wyjątkowe krajobrazy i piękno tamtejszej przyrody. Na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas wizyty w Dżibuti?

  Marmaris to popularne miejsce na letnie wakacje zarówno wśród Turków, jak i zagranicznych turystów. Plaże w Marmaris są zadbane, morska woda ciepła i czysta, a infrastruktura dobrze rozwinięta.

  Wyszehrad to niewielkie, ale za to historyczne miasto na Węgrzech, położone niespełna 35 km od stolicy Węgier – Budapesztu. Z powodu takiej lokalizacji oraz ciekawej historii jest to miejsce popularne i chętnie odwiedzane przez turystów.

  Sozopol leży około 30 kilometrów od Burgasu i znajduje się na wybrzeżu Morza Czarnego. Miasto zamieszkuje nieco ponad 4 tys. osób. W sezonie letnim ośrodek zamienia się w tętniący życiem kurort. Językiem urzędowym jest bułgarski, a oficjalną walutą lew. Atrakcje w kurorcie skierowane są zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i samotnych turystów. Sozopol oferuje dużą bazę hoteli. Znajdują się tutaj nie tylko luksusowe, ale również budżetowe obiekty. Dla miłośników taniego podróżowania przeznaczone są liczne kempingi i pola namiotowe.

  Poło­żony w pół­nocnej czę­ści Rosji Norylsk nazy­wany jest "naj­bar­dziej depre­syj­nym mia­stem świata". To miano zawdzięcza nie­zbyt cie­kawej archi­tek­turze, poło­że­niu i bru­talnej histo­rii. Mimo to posta­no­wiło w nim zamiesz­kać bli­sko 180 tysięcy ludzi. Norylsk jest też naj­bar­dziej wysu­nię­tym na pół­noc mia­stem na świecie.

  Są nadal takie osoby, które mają wątpliwości, czy ojciec poradzi sobie sam z dzieckiem na wakacjach. Zapominają, że takie wspólne wyprawy taty i malucha to doskonały sposób na wzmocnienie więzi, a także szansa na przeżycie niezwykłej przygody. Dlaczego jeszcze warto się na nią zdecydować? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Łukaszem Długowskim, podróżnikiem, Dominikiem Gawriłow‎em, organizatorem spływów kajakowych i jego córką Leną.

  W październiku w Polsce trwa już jesień, ale nie jest to powód, by zrezygnować z odpoczynku w promieniach słońca. Warto wiedzieć, gdzie można pojechać na wakacje w październiku – do miejsc, w których upał nie przemija, a zabytki zachwycają przez cały rok.

  Belo Horizonte (czyli "Piękny Horyzont") to stosunkowo młode miasto położone w południowo-wschodniej Brazylii. Jest metropolią, która rozwinęła się z jednego gospodarstwa i przerodziła w stolicę stanu. Znane miasto zostało zaprojektowane i zbudowane w latach 90. XIX w., dzięki czemu może się pochwalić ciekawą, modernistyczną architekturą.

  Ochryda to miasto położone nad Jeziorem Ochrydzkim, jedno z najbardziej atrakcyjnychmiejsc turystycznych w Macedonii. Jest położone na wysokości około 800 m n.p.m. i otoczoneprzez wysokie góry. W Ochrydzie można poczuć klimat Bałkanów, napawać się widokami ispróbować tamtejszego wina.

  Boston został założony w 1630 roku. Zaliczany jest do grupy najbogatszych i najbardziej wpływowych miast w Stanach Zjednoczonych. Wyróżnia się jednak nie tylko pod względem gospodarczym. Turyści z różnych krajów świata przyjeżdżają tu o każdej porze roku, żeby poznać historię Bostonu, pozwiedzać i udać się na najciekawsze atrakcje w okolicy. Co warto zobaczyć w stolicy jednego z pięćdziesięciu amerykańskich stanów?

  Serbia jest państwem zlokalizowanym w południowej Europie, na Bałkanach. Nie posiada dostępu do morza. Nadrabia jednak wspaniałymi, pełnymi zabytków i atrakcji miejscowościami oraz miastami turystycznymi. Do jednego z nich należy Subotica. To niewielka miejscowość zlokalizowana w pobliżu granicy serbsko-węgierskiej (północna część kraju). Jest swego rodzaju „mekką” wszystkich fanów stylu art nouveau, czyli secesji. Wszystko dlatego, że znajduje się tam wiele budynków w klimacie inspirowanym wielkim i wspaniałym architektem – Gaudim.

  Johannesburg to jedno z największych miast w Afryce, które zamieszkuje blisko 5 milionów osób. Określa się je również mianem Joburga lub Jozi. Miasto oferuje szereg atrakcji, które spodobają się nie tylko miłośnikom natury, poszukującym przede wszystkim relaksu, lecz także osobom spragnionym rozrywki i badaczom kultury afrykańskiej.

  Jaskinie i wierzchołki góry Ural pochodzą sprzed tysięcy lat. Według naukowców są to jedne z najstarszych gór na Ziemi. Jednak Ural znany jest przede wszystkim jako pasmo górskie oddzielające Europę od Azji. Sprawdź, kiedy warto tu przyjechać i co należy wiedzieć o górach Ural.

  Przylądek Nordkapp to mekka podróżników. Choć wbrew powszechnej opinii nie jest on najdalej wysuniętym na północ skrawkiem europejskiego lądu - wyprzedza go znajdujący się na tej samej wyspie przylądek Knivskjellodden - przyciąga turystów już od kilkuset lat. Podróż na Przylądek Północny warto jednak dobrze zaplanować. Jak tam dojechać?

  Belfast to największe miasto Irlandii Północnej, a zarazem jej stolica. Leży nad rzeką Lagan i podzielone jest na dwa hrabstwa. Stolica jest jednocześnie centrum kultury i nauki z ważnym portem morskim oraz dwoma lotniskami. To właśnie tutaj powstał słynny Titanic, którego muzeum można dziś zwiedzać. Dodatkową, dość niecodzienną atrakcją Belfastu jest więzienie, które także zostało udostępnione turystom.

  Trogir w Chorwacji ma do zaoferowania turystom liczne atrakcje. To miejsce idealne dla miłośników historii. W Trogirze znajduje się wiele średniowiecznych zabytków (np. katedra św. Wawrzyńca, pałac Cipiko), których zwiedzanie może być niezapomnianą przygodą.

  Podróż na Hawaje to z pewnością źródło niezapomnianych przygód. Jakie atrakcje turystyczne mają do zaoferowania wyspy? O jakiej porze roku najlepiej zdecydować się na podróż? Poznaj ciekawostki o Hawajach, które warto znać jeszcze przed wyjazdem na archipelag.

  Curaçao to niewielka wyspa położona niedaleko od Wenezueli, na Morzu Karaibskim. Choć mało osób w Europie wie o jej istnieniu, to świetne miejsce na odpoczynek - można uciec od zgiełku miasta i podziwiać piękną przyrodę, a jednocześnie mieć wszystkie udogodnienia. Zobacz, jakie ciekawe miejsca można zobaczyć na Curaçao.