podróż

  podróż

  Rów Mariański to najgłębsze miejsce na całym świecie. Jego głębokość wynosi 10994 m. Dla porównania, wysokość Mount Everest wynosi 8848 m – dach świata zniknąłby zatem w najgłębszym miejscu pod wodą. Rów Mariański zlokalizowany jest w zachodniej części Oceanu Spokojnego, 200 km od archipelagu Marianów i to właśnie od niego przyjął on swoją nazwę. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

  Od 4 października znacznie uproszczone zostaną zasady wjazdu do Anglii. Jak ogłosił brytyjski minister transportu Grant Shapps, zmianie ulegnie obecny system przyporządkowywania państw do poszczególnych list. Zielona, żółta i czerwona zostaną zastąpione tylko jedną.

  Zagłębie Ruhry to niemieckie zagłębie przemysłowe zlokalizowane w Nadrenii Północnej Westfalii. Mówi się o nim, że przeszło drogę od przemysłu do wielkiej kultury i nie jest to kłamstwem. Dawny teren górniczy jest dzisiaj wyjątkową przestrzenią, która zaskakuje niespodziankami.

  Barbados to państwo znajdujące się na Małych Antylach, zajmujące wyspę o takiej samej nazwie. Wyspa Barbados jest chętnie odwiedzana przez turystów i nie ma w tym niczego dziwnego: zachwyca pięknem! Na wyspie można podziwiać zarówno piękno natury, jak i mnogość zabytków.

  Stolica Chile Santiago nie jest popularnym kierunkiem turystycznym wśród polskich podróżnych. Jadąc do Ameryki Południowej, wybierają oni raczej rozrywkowe Buenos Aires lub słynące z szalonego karnawału Rio de Janeiro. Tymczasem malowniczo położone Santiago zasługuje na dużo większą uwagę.

  Gniezno jest miastem w województwie wielkopolskim. Turystów przyciąga jego niesamowita legenda – właśnie tutaj była pierwsza stolica polski. Atrakcją dla dzieci w Gnieźnie może być odwiedzenie miejsc znanych z lekcji historii, ale nie tylko! Czekają na nie także inne rozrywki.

  Via ferrata oznacza z włoskiego "żelazną drogę". Jest to szlak turystyczny o charakterze wspinaczkowym. Podczas pokonywania go wykorzystuje się linę stalową, która ma funkcje asekuracyjne.

  Za nami wakacje, ale to nie oznacza końca naszych podróży. Jeśli ktoś ma jeszcze do wykorzystania urlop, nie powinien odbierać sobie tej ogromnej przyjemności zwiedzania świata, poznawania innych kultur i zdobywania międzynarodowych przyjaźni. Jesień to doskonały czas na wycieczki. A co z zimą? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Marzeną German, ekspertką rynku turystycznego z wakacje.pl.

  Edyta Pazura chętnie pokazuje w mediach społecznościowych kulisy swojego życia prywatnego, a publikowane przez nią wpisy doskonale obrazują codzienną rutynę spełnionej mamy i żony. Tym razem podzieliła się z internautami wrażeniami z weekendu, który przyniósł jej wiele atrakcji. Leniwe niedzielne popołudnie upłynęło 33-latce na rozmyślaniu nad kilkoma ważnymi sprawami.

  Marrakesz to jedno z najpiękniejszych miast w Maroku, które przyciąga turystów z całego świata. Miejsce zachwyca nie tylko pięknymi widokami, ale również bogatą historią. Zabytki Marrakeszu wyróżniają się oryginalną architekturą i formą. Dowiedz się, co warto zwiedzić w tym mieście.

  Gujana Holenderska, obecnie niezależne państwo Surinam, w czasach kolonizacji została opanowana przez Holendrów. Pojawili się oni na terenie Gujany w 1600 roku i założyli tu swoje osiedla.

  Banja Luka to obo­wiąz­kowy punkt zwiedzania pod­czas podróży przez Bośnię i Hercego­winę. Mia­sto zasły­nęło przede wszyst­kim jako jedna z najpopu­lar­niej­szych bośniac­kich miej­sco­wo­ści uzdro­wi­sko­wych. Co warto w niej zoba­czyć i jakie atrak­cje tury­styczne cze­kają tam na przy­jezd­nych?

  Gujana Francuska to wciąż mało popularny kierunek podróży, jednak z całą pewnością jeden z ciekawszych. To świetne miejsce na wypoczynek, zwłaszcza dla posiadaczy grubego portfela. Jak wygląda zwiedzanie Gujany Francuskiej?

  Choć kazach­stań­ski Szym­kent to mia­sto prze­my­słowe, znaj­duje się w nim wiele war­tych zoba­cze­nia miejsc i zabyt­ków. Na szcze­gólną uwagę zasłu­gują rów­nież jego oko­lice i poło­żone wokół miej­sco­wo­ści. Co warto zoba­czyć, odwie­dza­jąc połu­dniowy Kazach­stan? 

  Gustaw Holoubek, Zbigniew Zapasiewicz, Wojciech Młynarski – to tylko kilku artystów, którzy często odwiedzali Juratę. I nic dziwnego, nadmorska miejscowość zachwyca klimatem i modernistyczną architekturą. To tu zjeżdżała się intelektualna elita w latach 20. Dowiedz się więcej o atrakcjach Juraty.

  Początki Czerwonego Klasztoru wiążą się z dosyć mroczną historią. Węgierski magnat Kokosz Berzeviczy na początku XIV wieku zamordował Fryderyka z Hrchowa. W wyniku wyroku sądu z 1307 roku jako zadośćuczynienie musiał wybudować 6 klasztorów, a także zamówić... 4 tysiące mszy za spokój duszy swojej ofiary.

  Doha to największe miasto Kataru, które jednocześnie jest jego stolicą. Położone w Zatoce Perskiej, na wschodnim wybrzeżu Kataru, ma wiele walorów, którymi może przyciągać turystów. Uznawane jest za jedno z najbogatszych miast świata.

  Dżibuti jest niewielkim krajem zlokalizowanym we wschodniej Afryce, graniczącym z Etiopią, Erytreą i Somalią. Turystycznymi atutami państwa są wyjątkowe krajobrazy i piękno tamtejszej przyrody. Na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas wizyty w Dżibuti?