podróż

  podróż

  Gdańsk to popularne miasto odwiedzane przez polskich i zagranicznych turystów, które jest bardzo przyjazne rodzinom z dziećmi. Co można robić z najmłodszymi podczas wakacji w tym miejscu? Gdańsk z dzieckiem – ciekawe miejsca i atrakcje.

  Niegdyś świat rajskich plaż, pól uprawnych herbaty i ogromnych skupisk rodzin słoni stanowił nieodkrytą i daleką krainę. Dziś Sri Lanka staje się coraz popularniejszym kierunkiem podróży dla turystów z całego świata. Dowiedz się, czy potrzebna jest wiza na Sri Lankę.

  Dhaka to tętniąca życiem stolica Bangladeszu, w której turyści mogą wybrać się w niezapomnianą podróż po orientalnych smakach, zapachach i niecodziennych widokach. Dhaka jest miastem kontrastów, wielu kultur, religii i obyczajów. Dlaczego warto tam pojechać? Sprawdź niezbędnik turysty po kolorowym mieście Bangladeszu. Co zjeść, co warto zobaczyć i czym się poruszać?

  Azja to niewątpliwie kontynent kontrastów - geograficznych, kulturowych i społecznych. Każdy z jej zakątków to miejsce magiczne i pełne niespodzianek. Bez względu na to, jaki kraj obierzemy na swój wakacyjny kierunek: Tajlandię, Chiny czy może Japonię - Azja z pewnością skradnie nasze podróżnicze serca.

  Sewilla to stolica Andaluzji, regionu autonomicznego w Hiszpanii. Miasto leży na południu kraju, nad rzeką Gwadalkiwir. Jego historia sięga czasów starożytnych. Słynie z produkcji płytek azulejos, corridy i flamenco. Co warto zobaczyć stolicy Andaluzji? Kiedy i jak najlepiej zwiedzać miasto?

  Od kilku tygodni Mateusz Waligóra przemierza szlak wzdłuż polskiego morza. Swoją bałtycką przygodę rozpoczął w Świnoujściu i zamierza zakończyć ją w Piaskach, przy granicy polsko-rosyjskiej. Łącznie ma do przejścia około 600 km, które zamierza pokonać w około 30 dni. Podróżnik dotarł na Hel, gdzie odwiedził fokarium i Dom Morświna, a następnie udał się na Cypel Rewski.

  Suwałki to miasto słynące z długich i mroźnych zim oraz festiwalu bluesowego. Położone pomiędzy Suwalskim Parkiem Krajobrazowym a Wigierskim Parkiem Narodowym, zwane jest przez niektórych "polskim biegunem zimna". Jakie są najważniejsze atrakcje Suwałk?

  Włocławek to jedno z najstarszych polskich miast i jednocześnie historyczna stolica Kujaw. Leży nad Wisłą i jest otoczone rozległymi lasami. Oprócz licznych ścieżek spacerowych znajduje się tu wiele historycznych obiektów. Dowiedz się więcej o atrakcjach Włocławka.

  Lublin to miasto we wschodniej Polsce, pełniące funkcję stolicy województwa lubelskiego. Jest jednym z najstarszych i najciekawszych miast w naszym kraju. Przypadnie do gustu nie tylko dorosłym, lecz także maluchom, ponieważ w Lublinie atrakcji dla dzieci jest co niemiara.

  Wysoka temperatura przez cały rok, robiąca piorunujące wrażenie tama na Nilu, wyjątkowe zabytki – to z tych powodów Asuan jest miastem, które przyciąga rzesze turystów z całego świata. Co ciekawego można tam zobaczyć?

  Gotlandia to największa wyspa na Morzu Bałtyckim. Należy do Szwecji, klimat jest tu na tyle łagodny, że rosnące na każdym kroku róże kwitną nawet w grudniu. Gotlandia często określana jest mianem Wyspy Wikingów. Legenda głosi, że dawno temu była wyspą, która istniała jedynie po zachodzie słońca. Urok udało się ponoć odwrócić Tjelvarowi, który był jednocześnie jej pierwszym mieszkańcem.

  Hawana to największe miasto na Kubie. Powstało na początku XVI w., w czasach konkwisty. Od kiedy Kuba otworzyła się na świat, to właśnie Hawana stała się celem wycieczek wielu turystów. Cała starówka Hawany została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

  Praga jest stolicą i jednocześnie największym miastem Czech. Dzięki temu znajduje się tam wiele zarówno zabytków, perełek architektonicznych (m.in. wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO centrum miasta), jak i atrakcje dla dzieci. W Pradze nie sposób się nudzić.

  Wałbrzych to miasto o przebogatej historii. To tu mieszkali reprezentanci wielkich rodów arystokratycznych, m.in. księżna Daisy, ciotka Winstona Churchilla. To tutaj również, podczas II wojny światowej, swoją siedzibę mieli hitlerowcy. Dowiedz się więcej o historii i atrakcjach Wałbrzycha.

  Zamek w Gniewie był siedzibą komtura, zwierzchnika Krzyżaków. Wznoszony przez 40 lat, wielokrotnie przebudowywany, stał się potężną warownią ulokowaną na lewym brzegu Wisły, górującą nad całą okolicą. Obecnie na terenie zamku odbywają się rekonstrukcje bitew i turnieje rycerskie.

  Aby znaleźć się w Burgas, trzeba dotrzeć na południowy wschód Bułgarii nad Zatokę Burgaską, będącą częścią Morza Czarnego. Miasto jest pięknie usytuowane – z jednej strony jest Zatoka Burgaska, a Burgas otoczone jest trzema jeziorami: Mandreńskim, Atanasowskim i Burgaskim. Dzięki temu miasto jest obecnie centrum wypoczynkowym w Bułgarii i rocznie odwiedza je wiele tysięcy turystów. 

  Ser­cem Beskidu Ślą­skiego jest nie­wielka wieś Istebna. Atrak­cje miej­sco­wo­ści oraz ota­cza­jąca ją natura spra­wiają, że jest ona odwie­dzana przez licznych tury­stów z całego kraju. Co warto zoba­czyć w Isteb­nej i w jej oko­licy oraz jak spę­dzić tam let­nie waka­cje?

  Wąwóz Homole w Pieninach jest nazywany jednym z najpiękniejszych wąwozów w Polsce. Powstał około 10 tysięcy lat temu w wyniku erozji rzecznej, jego kształt został wyrzeźbiony przez potok płynący obecnie na dnie. Na terenie jaru utworzono Rezerwat Przyrody Wąwóz Homole, który chroni wyjątkowe zasoby przyrodnicze przed zniszczeniem.

  Wrzesień kojarzy się głównie z początkiem roku szkolnego oraz końcem wakacji i lata. Większość osób jest już wtedy po urlopach wypoczynkowych. Okazuje się jednak, że coraz więcej Polaków decyduje się wyjechać gdzieś właśnie jesienią. Wyjaśniamy, dlaczego warto to robić.

  Birma od kilku jest bardzo chętnie wybieranym kierunkiem turystycznym. Każdego roku przybywa do niej coraz więcej turystów. Nie ma w tym jednak nic dziwnego! Przez lata państwo to było izolowane ze względu na jego sytuację polityczną. Dziś, kiedy Birmę można spokojnie zwiedzać, chętnych nie brakuje!