pierwsza pomoc

  pierwsza pomoc

  Nie od dziś wiadomo, że najlepszym sposobem na naukę jest zabawa. W Strefie Małych Ratowników dzieci uczą się udzielania pierwszej pomocy właśnie w ten sposób. Właśnie tam, w ramach Projektu Plaża, prezenter Dzień Dobry Wakacje Olivier Janiak spotkał się z Ewą Wojtan i Tomaszem Tonderem, którzy opowiedzieli o tym jak ważna jest edukacja dzieci pod tym kątem.

  Kiedy zacząć uczyć dziecko zasad pierwszej pomocy? W Dzień Dobry Wakacje psycholog dziecięca Małgorzata Ohme i rzecznik prasowy Volkswagena Tomasz Tonder powiedzieli o projekcie "Maili ratownicy". Gdzie w te wakacje będzie można przyprowadzić dziecko na kurs pierwszej pomocy? Czego, poza nauką zachowań w sytuacjach kryzysowych, uczą takie kursy? I czy dzieci chętnie w nich uczestniczą?

  Dobrze, jeśli dzieci znają zasady pierwszej pomocy. O korzyściach jakie z tego wynikają dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki rozmawiał z blogerką Karoliną Kaliś.

  Już od najmłodszych lat warto instruować dzieci, jak trzeba zachować się w sytuacji, gdy ktoś potrzebuje pomocy. O korzyściach, jakie wynikają ze znajomości zasad pierwszej pomocy prowadzący Projekt Plaża Olivier Janiak rozmawiał z blogerką i technikiem analityki medycznej Anną Dydzik.

  W tym roku do puszek WOŚP wrzuciliśmy 105 mln zł. Na co zostanie wydana ta zawrotna kwota? Między innymi na kurs pierwszej pomocy dla dzieci. Fantomy WOŚP znajdują się już w 12 tys. polskich szkół. Najlepsi mali ratownicy otrzymują również podręczne apteczki. Oprócz dzieci, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zajęła się również osobami starszymi. Sprzęt z czerwonymi serduszkami trafi na oddziały geriatrii w całej Polsce. Jak wygląda kupno sprzętu przez WOŚP? O tym w Dzień Dobry TVN Jerzy Owsiak.

  Od czasu do czasu docierają do nas informacje, że dziecko zostało pogryzione przez psa. Dlaczego dochodzi do takich zdarzeń? Jak zapobiec takim atakom? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła behawiorystka zwierząt Aneta Awtoniuk.

  Niewiele osób wie, jak udzielić pierwszej pomocy, dlatego do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dzieci, które mają tę wiedzę w jednym paluszku ;) Gdzie się nauczyły udzielać pierwszej pomocy?

  Nigdy nie wiadomo, kiedy znajdziemy w pobliżu osoby, której trzeba będzie ratować życie. Dlatego warto znać zasady pierwszej pomocy. Na pewno potwierdzą to dzieci, które wzięły udział w programie fundacji WOŚP "Ratujemy i uczymy ratować". Zwieńczeniem tego programu było bicie rekordu Guinnessa w ratowaniu życia. Jak się spisały dzieci? Rekord został pobity?

  Janusz Keplin, kierowca jednego z warszawskich autobusów, podczas pierwszego dnia w pracy uratował życie swojej pasażerce. Kiedy kierowca zorientował się, że dzieje się coś nie tak? Co dolegało kobiecie? I Jak obecnie czuje się pasażerka? Z Januszem Keplinem rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.

  Jak powinniśmy reagować, gdy dziecko zakrztusi się lub zachłyśnie? W jakich okolicznościach dochodzi do zadławienia i czym najczęściej dławią aię dzieci? O tym, jak udzielić dziecku pierwszej pomocy rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z ratownikiem medycznym Arielem Szczotokiem, który zachęca do szkolenia się z pierwszej pomocy. Zademonstrował on również na fantomie, jak to zrobić.

  Występuje nagle, często powoduje utratę przytomności i wymaga natychmiastowej hospitalizacji. Mowa o krwawieniu śródczaszkowym, które jest wyjątkowo groźnym zjawiskiem, a konsekwencje jego wystąpienia mogą być tragiczne. Jakie sygnały organizmu powinny nas zaniepokoić? Jak można wpłynąć na zmniejszenie ryzyka powstania krwawienia wewnątrzczaszkowego? Jakie badania należy wykonać, aby stwierdzić istnienie tętniaka? Czy każdy tętniak kwalifikuje się do leczenia? Jakie są metody leczenia? Jak reagować, kiedy podejrzewamy, że u ktoś pojawił się nagle problem z naczyniami krwionośnymi? O tym goście Dzień Dobry TVN: neurolog dr Adam Kobayashi i ratownik medyczny Ariel Szczotok.

  Zgodnie z duchem polskiego prawa udzielanie pierwszej pomocy osobie poszkodowanej jest koniecznością. Dlaczego tak rzadko reagujemy na krzywdę innych? Czego się boimy? Czy pierwsza pomoc powinna być przedmiotem obowiązkowym w szkołach? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli Janusz Wójcik, były trener polskiej reprezentacji w piłce nożnej oraz Jurek Owsiak, którego fundacja zorganizowała ogólnopolską akcję “Pierwsza Pomoc - to dziecinnie proste”.

  W ubiegłą sobotę, w Krakowie, doszło do tragedii. Na niestrzeżonym kąpielisku Bagry, kilkanaście metrów od brzegu utonął 25-latek. Wokół niego kąpało się wówczas wiele osób. Nikt mu jednak nie pomógł. Dlaczego? Jak udzielić pierwszej pomocy tonącemu? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  W Majówkę wielu z nas wyjeżdża poza miasto. Co zrobić, gdy ukąsi nas żmija? Czy należy wyssać jad? Dlaczego nie wolno tamować krwawienia? Jakie są objawy wstrząsu anafilaktycznego? Kiedy niezbędne jest zrobienie zastrzyku z adrenaliny? Co zrobić w przypadku ugryzienia osy lub skaleczenia? O pomoc poprosiliśmy eksperta Dzień Dobry TVN Ariela Szczotoka, ratownika medycznego.

  Sobota z Dzień Dobry TVN znów zaskoczy widzów! W programie: rodzina Chajzerów, Stockingerów i Wonsów w gorączce świątecznych zakupów. Czy ktoś wyjdzie z tego cało?! Następnie: Kuba Wesołowski ciągle w akcji - tym razem Mikołajkowej! A na koniec: nadciągają niezwykłe Pluszaki, czyli jak podarowanie komuś misia może uratować życie innych. Bądźcie z nami w sobotę od 8:30! Program poprowadzi Magda Mołek i Marcin Meller.

  Większość dorosłych nie ma pojęcia, jak udzielić pierwszej pomocy, a te dzieci to wiedzą. Potrafią nawet ugasić pożar. Zobaczcie, jak działa przedszkolna straż pożarna, w której średnia wieku jest na poziomie 4 lat.

  Łatwo stracić głowę, kiedy widzi się, jak najbliższa osoba osuwa się bez znaków życia na ziemię. Na szczęście 10-letnia Pola zachowała zimną krew i kiedy jej mama, na skutek wdychania czadu, straciła przytomność, zadzwoniła pod numer 112. Zobaczcie, jak mała bohaterka walczyła o życie swojej ukochanej mamy. Brawo!

  A w programie: Jerzy Janowicz i czołówka polskich tenisistów, Maja Sablewska i bohaterka ostatniego odcinka "Sablewskiej sposób na modę". Ponadto: czy wiesz, jak rozpoznać wstrząśnienie mózgu, czyli pierwsza pomoc Ariela Szczotoka. Zapraszamy w poniedziałek od 8.00. Program poprowadzą: Dorota Wellman i Marcin Prokop.

  Co robić, kiedy ktoś przestaje oddychać? Ile mamy czasu na sprawdzenie, czy ktoś oddycha? Jak prawidłowo wykonać sztuczne oddychanie i masaż serca? wykonać W studiu Dzień Dobry TVN dr Piotr Gryglas omawia proste zasady, które mogą uratować życie. Każdy powinien je znać, bo każdy może znaleźć się w sytuacji, w której będzie musiał udzielić pierwszej pomocy potrzebującej osobie. Zobacz materiał instruktażowy!

  Każdy dorosły powinien wiedzieć, jak jak udzielić dziecku pierwszej pomocy. Inaczej wygląda pierwsza pomoc udzielana starszemu dziecku, a inaczej niemowlęciu. O tym, jak sprawnie udzielić takiej pomocy oraz, jakie są najczęstsze błędy popełniane przy próbie ratowania życia rozmawialiśmy z Reni Jusis oraz z ratownikiem medycznym Tomaszem Liberą.