pandemia

  pandemia

  Pandemia wywróciła nasze życie do góry nogami. Na te kilkanaście miesięcy cały świat skurczył się do czterech ścian mieszkania. Zamknięcie zmieniło nasze nawyki oraz przyzwyczajenia. Zaczęliśmy też inaczej się odżywiać. Główny Urząd Statystyczny postanowił sprawdzić, co Polacy jedli w czasie pandemii i które produkty kupowaliśmy najczęściej.

  Fakt, że jest mniej zachorowań na COVID-19 i powoli zaczynamy wracać do normalnego życia nie dla każdego stanowi powód do radości. Osoby ciężko doświadczone przez pandemię, introwertycy czy osoby wysoko wrażliwe mogą mieć spore kłopoty z ponowną adaptacją. Jak na nowo przyzwyczaić się do ludzi? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Katarzyną Kucewicz, psychoterapeutką.

  Mimo że ryzyko wystąpienia zakrzepów po przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19 jest niewielkie, to takich przypadków nie można ignorować. Polscy badacze postanowili sprawdzić, które mechanizmy przyczyniają się do ich powstania. Swoje wnioski opublikowali w czasopiśmie naukowym "Vaccines".

  Luzowanie obostrzeń w związku ze zmniejszającą się liczbą zakażeń koronawirusem odbywa się stopniowo. Kolejny etap łagodzenia restrykcji wprowadzonych ze względu na pandemię wchodzi w życie 28 maja. Otwarte mają być baseny, siłownie, kluby fitness, kasyna, solaria. Sprawdź, co się zmieni od piątku.

  Przyjęcie szczepionki przeciwko COVID-19 sprawia, że organizm wytwarza przeciwciała, które potrafią zwalczyć wirusa i nie dopuszczają do rozwoju infekcji. Czy wysoki poziom przeciwciał po przyjęciu pierwszego szczepienia oznacza, że druga dawka nie jest konieczna? W Dzień Dobry TVN na to pytanie odpowiedział dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

  Przez ostatnie kilkanaście miesięcy pandemia znacznie pokrzyżowała plany przyszłych par młodych. Zamknięte restauracje i zakaz gromadzenia się dały się we znaki, dlatego większość wesel została odwołana bądź przełożona. Zakochani widzą jednak światełko w tunelu. 29 maja nastąpi poluzowanie obostrzeń. Co to dokładnie oznacza? Szczegóły wyjaśniała ekspertka ślubna Martyna Gabriel.

  Naukowcy są zdania, że szczepionkę przeciwko COVID-19 powinien przyjąć każdy z nas. To jedyny sposób, aby zakończyć pandemię i wrócić do normalności. Są jednak osoby, które muszą odroczyć przyjęcie preparatu. Do tej grupy należą ci, którzy w ostatnim czasie przyjmowali antybiotyki. Ile muszą odczekać? Na to pytanie w Dzień Dobry TVN odpowiedział dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

  Kto będzie mógł wjechać do Polski w związku z wprowadzeniem nowych zasad? To pytanie zadają sobie nie tylko turyści, ale też nasi rodacy, którzy mają bliskich w ojczyźnie, ale na co dzień mieszkają za granicą. Wytyczne dla wjeżdżających do naszego kraju podał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

  Koncerty będą mogły się odbywać na świeżym powietrzu od 4 czerwca. Uczestniczyć w nim będzie mogło do 250 osób, z zachowaniem 1,5 m odległości. Do tego limitu nie będą wliczane osoby zaszczepione przeciwko COVID-19. Koncerty w pomieszczeniach będą mogły być organizowane pod warunkiem udostępnienia widzom co drugiego miejsca. Tak wynika z opublikowanego w dzienniku Ustaw rozporządzenia.

  O półtora roku nasze życie stoi na głowie. Pracujemy i uczymy się z domów, a do sklepu wychodzimy tylko po najpotrzebniejsze rzeczy. Mimo że pandemia powoli dobiega końca i stopniowo zaczynamy wracać do dawnego życia, to część zmian, które zaszły podczas lockdownu już z nami zostaną. Jak przymusowa izolacja nas zmieniła? Co dobrego z niej wyciągniemy? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Michałem Kotem, badaczem rynku, socjologiem.

  Każdy marzy o tym, by świat powrócił już na normalne tory i by pandemia się skończyła. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że aby to się stało, musimy mieć odporność populacyjną. Zaszczepienie połowy Polaków niestety nic nie da w walce o powrót do rzeczywistości, którą znamy. Coraz mniej chętnych na szczepienie oddala nas od tego dnia. Wirusolog prof. Włodzimierz Gut przedstawił kilka pomysłów na to, jak to zmienić. Niektóre z nich mogą budzić kontrowersje.