pandemia

  pandemia

  W poniedziałek (5 lipca) rzecznik resortu zdrowia poinformował, że każdy kto miał kontakt z wariantem Delta koronawirusa będzie musiał przejść kwarantannę. Obowiązek ten miał dotyczyć także osób w pełni zaszczepionych. Teraz rząd wycofuje się tego kontrowersyjnego pomysłu.

  Nadmorskie kurorty, szlaki wycieczkowe w górach, ale i ulice polskich miast pełne są ludzi, którzy beztrosko wrócili do codzienności. Dystans społeczny zdaje się nie istnieć, a maseczki ochronne znikają z twarzy nawet w miejscach, w których ich noszenie wciąż jest obowiązkowe. Czy Polacy zapominają już o pandemii COVID-19?

  Najlepszym sposobem na zatrzymanie pandemii i powrót do normalności są szczepienia. Niestety liczba chętnych na przyjęcie antidotum przeciwko COVID-19 systematycznie spada. Dlatego, aby zwiększyć zainteresowanie i przekonać niezdecydowanych resort zdrowia zapowiedział akcję dzwonienia do osób, które jeszcze nie przyjęły szczepionki przeciw COVID-19. Jeśli dzwoni numer 221655155, to lepiej odebrać.

  "Nie chcę się nazywać medycznym celebrytą. Jestem lekarzem, profesorem medycyny, wyrażam swoje poglądy" - tak mówi prof. Krzysztof Simon, który od początku pandemii walczy z ignorancją koronasceptyków, za co grożono mu nawet śmiercią. Był jednym z pierwszych specjalistów od leczenia wirusa HIV w Polsce. Zawodowo oddany pacjentom lekarz i naukowiec, prywatnie spełniony ojciec i dziadek.

  Niemal od początku pandemii wiadomo, że koronawirus sieje spustoszenie nie tylko w układzie oddechowym, ale również nerwowym. Ostatnie badania ujawniły znaczne uszkodzenia mózgu u pacjentów zmarłych na COVID-19. Co więcej – okazało się, że zmiany wcale nie są podobne do tych wywołanych przez brak tlenu, tylko przypominają stan po ciężkim udarze. Jak to możliwe?

  Według resortu zdrowia, indyjski wariant koronawirusa jest dla Polski realnym zagrożeniem. Na konferencji prasowej Adam Niedzielski podał, ile dotychczas odnotowano przypadków Delty w naszym kraju. Minister wypowiedział się także na temat możliwości wprowadzenia dodatkowych obostrzeń sanitarnych. Czy szczepionka przeciw COVID-19 jest skuteczna wobec tej odmiany?