pandemia

  pandemia

  To już koniec wakacji. Właśnie - w cieniu pandemii - rozpoczął się nowy rok szkolny. Czy uczniowie i pracownicy placówek będą bezpieczni? Aby uchronić ich przed wzrostem zakażeń koronawirusem MEN zaproponowało trzy warianty nauczania. Jeszcze inny pomysł mają organizacje pozarządowe. Na czym on polega - wyjaśniał Wojtek Gawlik z Fundacji Edu-Klaster, jeden z pomysłodawców edukacji w szkolnych bańkach.

  Pandemia zaburzyła działanie wielu sektorów gospodarki. Zmieniła także całkowicie rynek nieruchomości. Ucierpiała turystyka, a co za tym idzie także najem krótkoterminowy. Zaobserwowano również kryzys wynajmu w ogóle. Do czego to prowadzi? Zapytaliśmy eksperta rynku nieruchomości, Macieja Górkę.

  Władimir Putin zelektryzował opinię publiczną po tym, jak poinformował, że w Rosji zarejestrowano szczepionkę na koronawirusa. Doniesieniem natychmiast zainteresował się świat naukowy. WHO niezwłocznie rozpoczęła rozmowy z rosyjskimi władzami na temat przyznania jej ewentualnej wstępnej kwalifikacji. Są jednak eksperci, którzy sceptycznie podchodzą do zapewnień Moskwy.

  Po poluzowaniu obostrzeń związanych z pandemią wiele par młodych zdecydowało się na organizację wesel. Niestety szybko okazało się, że uroczystości te stały się ogniskami karonawirusa. W związku z tym rząd planuje wprowadzenie restrykcji, dzięki którym będzie mógł zapanować nad sytuacją. Na czym będą polegać zmiany?

  Przepisy dotyczące noszenia maseczek ochronnych zamierza w trybie pilnym doprecyzować Ministerstwo Zdrowia. Dzięki temu osoby prowadzące sklepy, będą miały prawo odmówić obsługi klientów, którzy się do tego nie stosują. Resort przypomina, że w związku z pandemią koronawirusa zasłanianie nosa i ust to obowiązek, a dla jego nieprzestrzegania nie ma wytłumaczenia.

  Policja i inne organy państwowe mają sprawdzać, czy Polacy i przebywający w naszym kraju cudzoziemcy przestrzegają zasad bezpieczeństwa i narzuconych limitów, w szczególności w przestrzeniach zamkniętych. Rzecznik rządu, Piotr Müller wskazał, że weryfikacja obejmie m.in. sklepy, restauracje i kina.

  Rząd, znosząc obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, od 6 czerwca zezwolił na organizację wesel do 150 osób. Teraz okazuje się, że to właśnie te imprezy stają się źródłem zakażeń, głównie w Małopolsce. Niektóre ośrodki w ogóle nie stosują się do wytycznych sanitarnych, a inne obciążają młodą parę dodatkowymi kosztami. Czy w tej sytuacji organizowanie wesel to dobry pomysł? Zastanawialiśmy się nad tym z Katarzyną Gajek - przedstawicielką Polskiego Stowarzyszenia Branży Ślubnej i dr. Ernestem Kucharem – specjalistą chorób zakaźnych.