pandemia

  pandemia

  Już ponad trzy miliony zakażeń koronawirusem odnotowano w Stanach Zjednoczonych. Ostatniej doby stwierdzono tam rekordowy przyrost dziennych infekcji - ponad 60 tys. Granica 3 mln została także przekroczona w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach. Najbardziej dotknięta pandemią jest Brazylia, gdzie zakażony jest m.in prezydent Jair Bolsonaro, należący do najbardziej "koronasceptycznych" przywódców na świecie. Wirus nadal jest groźny także w Europie - Serbia wprowadza godzinę policyjną, a Bułgaria przedłuża nadzwyczajny stan epidemiczny.

  Od kilku miesięcy świat zmaga się z koronawirusem. Wraz z narastaniem kryzysu epidemiologicznego kolejne kraje europejskie decydowały się na zamknięcie swoich granic i wprowadzanie kolejnych obostrzeń. Po kilku tygodniach kwarantanny, państwa przystąpiły do stopniowego łagodzenia nakazów bezpieczeństwa. Endy Gęsina-Torres udał się w podróż po Europie, żeby sprawdzić, jak jej obywatele radzili sobie z lockdownem.

  Obecnie na świecie testowanych jest na ludziach 11 szczepionek przeciwko koronawirusowi. W czerwcu 2020 roku liczba ta wzrośnie, ponieważ swój produkt zamierza testować firma CureVac. Zatwierdzenie szczepionki, przy sprzyjających warunkach, może nastąpić w połowie 2021 r.

  Rok 2020 ze względu na pandemię koronawirusa zapisze się wielkimi literami na całym świecie, także w naszym kraju. Historie z życia Polaków w tym niezwykłym czasie pokaże dokument, nad którym pracują studenci łódzkiej szkoły filmowej. Mają już 250 bohaterów i ponad 150 godzin materiału. O szczegółach tego niezwykłego projektu opowiadali w naszym programie.

  Jak podało Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, szczytowa pierwsza fala zakażeń koronawirusem minęła we wszystkich państwach UE z wyjątkiem Polski i Szwecji. Zapadalność na Covid-19 w obu krajach jest na najwyższym poziomie od początku pandemii.

  Ze względu na pandemię koronawirusa branża artystyczna została całkowicie zamrożona już w marcu. Od tamtej pory nie odbyły się żadne koncerty ani wydarzenia kulturalne. Kolejne etapy luzowania obostrzeń nie przyniosły muzykom nadziei na szybki powrót do normalności. Postanowili więc wziąć sprawy w swoje ręce i organizują akcję pod hasłem Otwieramy Koncerty.

  W poniedziałek rozpoczynają się matury 2020. Do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym przystąpi w całej Polsce ponad 278 tys. absolwentów liceów ogólnokształcących i techników. Uczniowie mają przyjść do szkół o wiele wcześniej niż w zeszłych latach, wejdą na sale i z nich wyjdą w maseczkach, ale sam egzamin będą mogli pisać bez nich.

  Jeszcze kilka miesięcy temu Emilia Zemanek i Kacper Podołowski mieli stabilną pracę i zatrudnienie. Niestety, pandemia spowodowała, że wszystko się zmieniło. Jednak nie sprawiło to, że się poddali. Postanowili wdrożyć w swoje życie plan B i robić to, co kochają najbardziej - jeździć na rowerze. W ten sposób zostali kurierami rowerowymi. Jak wygląda ich obecna codzienność?

  Minister Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz podczas spotkania z szefami dyplomacji Estonii, Litwy i Łotwy mówił dziennikarzom między innymi o możliwości otwarcia granic w Polsce. - Jesteśmy na dobrej drodze - stwierdził.