Oscar

  Oscar

  Na naszych kanapach, nominowani do Oscarów, Tomasz Śliwiński, reżyser dokumentu „Nasza Klątwa” i Aneta Kopacz, reżyser dokumentu „Joanna”. Jakie emocje towarzyszyły im kiedy dowiedzieli się o nominacjach i czy, w związku z tym, że ich produkcje znajdują się w tej samej kategorii, czują nutkę rywalizacji? Jakie historie opowiadają ich filmy?

  Film "Ida" Pawła Pawlikowskiego jest nominowany do Oscara w dwóch kategoriach: najlepszy film nieanglojęzyczny i najlepsze zdjęcia. Rozpiera nas duma! Gratulujemy i czekamy na Oscara! Wyróżnione zostały też dwa polskie dokumenty "Joanna" i "Nasza klątwa". Powalczą w kategorii: najlepszy krótki film dokumentalny.

  Film Pawła Pawlikowskiego "Ida" jest nominowany do Złotych Globów. Czy film, który podbił cały świat zdobędzie też Złoty Glob? Dziś ceremonia rozdania nagród filmowych. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: Janusz Wróblewski, krytyk filmowy, oraz Halina Skoczyńska, aktorka, która grała w filmie "Ida".

  Nasza, polska "Ida" to mocny kandydat do Oscara. Zagraża mu jednak film "Boyhood", który był kręcony "naście" lat. Co działo się jeszcze na srebrnym ekranie w 2014 roku? Jaki był najbardziej kasowy film roku? Kto jest najlepiej zarabiającym aktorem 2014 roku? Kim jest kobieta, która zarobiła najwięcej? W studiu Dzień Dobry TVN gościem była, jeszcze w komplecie, Anna Wendzikowska - osoba, która prawdopodobnie najlepiej zna się na kinie.

  Film "Ida" Pawła Pawlikowskiego został nominowany do Złotych Globów. To prestiżowe nagrody, które ustępują tylko Oscarom. Bukmacherzy wieszczą, że "Ida" zdobędzie Złoty Glob. Dziennikarka Dzień Dobry TVN Kinga Burzyńska spotkała się z Agatą Kuleszą, która w filmie gra stalinowską panią prokurator. Czy aktorka ma już przygotowaną mowę oscarową i jak czuła się kiedy zobaczyła swoje nazwisko obok nazwiska Tildy Swinton?

  Film "Ida" zdobył kolejne nagrody. Jakie? Czy polski obraz ma szansę na Oscara? O szansach na nagrodę Akademii Filmowej rozmawiali w Dzień Dobry TVN Dorota Wellman, Marcin Prokop i Agnieszka Jastrzębska.

  Film „Oszukane” Marcina Solarza został nagrodzony na międzynarodowym konkursie Golden Rooster & Hundred Flowers Film Festival, który od 22 lat jest odpowiednikiem amerykańskich Oscarów. W studiu dzień Dobry TVN gośćmi byli: Marcin Solarz, reżyser filmu „Oszukane” oraz Katarzyna Herman. Co chińskich widzów uwiodło w postaci Katarzyny Herman?

  Dziennikarka Dzień Dobry TVN Anna Wendzikowska spotkała się z laureatką Oscara za rolę Edith Piaf - Marion Cotillard. Jak udało jej się opanować polski akcent? Ile stron polskiego się nauczyła i co zapamiętała? "Polacy to mądrzy i silni ludzie" - mówi aktorka. Czy zrobiłaby wszystko dla ludzi których kocha?

  Oscara dostał za "Listę Schindlera", ale każda stworzona przez niego scenografia jest godna tej nagrody! 6 listopada na rynku pojawiła się jego książka "Scenografia", która powstała z potrzeby podzielenia się z przyszłymi i młodymi scenarzystami wiedzą i doświadczeniem. O książce, o pracy oraz o wspólnym życiu opowiedzieli Allan i Wiesława Starscy!

  Dziennikarka Anna Wendzikowska typowała filmy, które w roku 2013 mogą dostać Oscara. Jakie wrażenie wywarły na nią gwiazdy, a było ich sporo, z którymi spotkała się w 2012 roku?

  Colleen Atwood była gościem Marcina Sawickiego w Krakowie, gdzie trwa Festiwal Off Plus Camera. To trzykrotna zdobywczyni Oscara za najlepsze kostiumy do filmów: "Alicja w krainie czarów", Wyznania gejszy" i "Chicago". Lista filmów, do których projektowała kostiumy jest bardzo długa. Reżyser Tim Burton mówi, że jej kostiumy są równie ważne jak aktorzy w jego filmach.

  Agnieszka Jastrzębska była wczoraj na premierze najnowszego filmu Agnieszki Holland "W ciemności" - naszego kandydata do Oscara. Zapytała przybyłe na galę gwiazdy o to, czy polscy aktorzy mają szansę zaistnieć w Hollywood? Z dziennikarką rozmawialiśmy także o nawróceniu Mai (wcześniej Agnieszki) Frykowskiej.