nastolatki

  nastolatki

  Bałagan w pokoju dziecka to coś, co trudno ogarnąć, wylewa się na cały dom, ale mamy na niego jeszcze jakiś wpływ. Jednak pokój nastolatka żyje już własnym życiem, wymyka się spod kontroli, jest trudny do opisania i zrozumienia. Czy powinniśmy z nim walczyć? Co chaos za zamkniętymi drzwiami mówi o naszym dorastającym dziecku? O tym rozmawialiśmy z ekspertką edukacyjną Edytą Plich, pediatrą Ewą Drzewiecką i jej córką Gabi oraz muzykiem Maciejem Miecznikowskim.

  Agresja, przemoc i kradzieże wśród nastolatek. Do sieci coraz częściej trafiają nagrania z bójek nastoletnich dziewcząt. W opublikowanych filmach szokuje zarówno bezwzględna przemoc, jak i zachowanie świadków, którzy przechodzą obok obojętnie. Temat podjęli reporterzy Uwagi! TVN.

  Telefon od dwóch 13-latków z Ełku odebrał mieszkaniec Sochaczewa. "Rozmówca zażądał 10 tys. zł. Zagroził, że w przypadku nieprzekazania gotówki zostanie zniszczony jego dom. Zaniepokojony i przestraszony taką sytuacją mężczyzna zgłosił sprawę policji" - napisano w komunikacie.

  Środowisko rodzinne i status społeczno-ekonomiczny wpływają na zdolności poznawcze i rozwój mózgu w okresie dojrzewania niezależnie od czynników genetycznych - twierdzą szwedzcy naukowcy. Co to oznacza dla rodziców? Na co powinni zwrócić uwagę, gdy ich latorośl staje się nastolatkiem? O wyjaśnienia poprosiliśmy dr Martę Majorczyk, która jest pedagogiem i doradcą rodzinnym.

  Według badań przeprowadzonych w 42 krajach najbardziej niezadowolone ze swojego wyglądu są polskie nastolatki. Jednym z powodów powstawania ich kompleksów są krytyczne uwagi matek. Co jeszcze? Jakich komunikatów odnośnie wyglądu mamy powinny unikać w rozmowach z dzieckim? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN lekarkę medycyny estetycznej dr Katarzynę Jasiewicz i psycholog Martę Żysko-Pałubę.

  Wybraliśmy się w trasę koncertową z idolami nastolatek braćmi Sikorskimi - Jeremim i Arturem. Zobaczcie, jak reagują na nich fanki...

  Od 1 września 2018 roku pracę będą mogły podjąć osoby, które ukończyły 15. rok życia. Praca nie będzie mogła kolidować z obowiązkiem szkolnym. Jakie prace będą mogły podjąć nastolatki? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy prawnika Jacka Kosińskiego.

  W dzisiejszych czasach nastolatki idąc na imprezę nie boją się wysokich obcasów, roznegliżowanych strojów i wyzywających makijaży. Dziewczyny chcą zamanifestować ubiorem swoją niezależność, swoją seksualność. Wśród młodzieży panuje obecnie przekonanie, ze trzeba być "sexy". Z czego to wynika? Jak możemy temu zapobiec? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Katarzynę Waszyńską, seksuolog i Agatę Kozłowską, edukatorkę seksualną.

  Dane są zatrważające: ponad 50 proc. dzieci poniżej 13. roku życia ma za sobą doświadczenie z papierosem, a 15 proc. 15-latków pali już regularnie. W celu promowania postaw antynikotynowych wśród młodzieży zainicjowano kampanię Nie spal się na starcie. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy osoby, które są zaangażowane w tę akcję: dr Magdalenę Cedzyńską z Centrum Onkologii oraz tancerza i choreografa Macieja "Glebę" Florka. Dlaczego dzieci sięgają po papierosy? Jak ich uchronić przed tym nałogiem?

  Lekarze z Instytutu Matki i Dziecka biją na alarm - nastolatki mają zaburzenia odżywiania, słabą kondycję psychiczną i za mało ćwiczą. Z tego też powodu powstał projekt "Zdrowa Ja", który ma pomóc 1200 dziewczętom zmienić złe przyzwyczajenia. Nastolatki biorące udział w programie otrzymały opaski monitorujące m.in. aktywność fizyczną i sen. O zaletach projektu mówiła w Dzień Dobry TVN psycholog dziecięca Joanna Żawakowska. Naszego gościa zapytaliśmy również, co w przypadku dzieci i nastolatek może wpływać na poczucie własnej wartości i jak rodzice mogą wzmacniać u swoich pociech wiarę w siebie.

  Magazyn "Bravo" dla młodzieży lat 90. był bardzo ważnym, obowiązkowym wręcz tytułem. Prawie każdy nastolatek chciał mieć plakaty z gwiazdami z "Bravo". Po 26 latach kultowe pismo znika jednak z polskiego rynku wydawniczego. Kto sięgał po "Bravo"? Od której rubryki zaczynał przeglądać magazyn Piotr Kędzierski? Czym "Bravo" było dla Gabi Drzewieckiej? O co chodzi z tym pettingiem? Kto pisał do magazynu "Bravo" i, kto kupił jego ostatni numer? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer, który postanowił uczcić ostatni numer magazynu reportażem.

  Statystyki są niepokojące - w 2017 roku zaginęło aż 8 tys. młodych ludzi poniżej 18. roku życia. Jakie są tego przyczyny? Co zrobić, kiedy zniknie dziecko? Zapytaliśmy o to Izabelę Jezierską-Świergiel z Fundacji ITAKA.

  Współczesne nastolatki żyją pod ogromną presją. Oczekiwania rodziców, coraz większa ilość obowiązków związanych ze szkołą, chęć dopasowania się do grupy rówieśniczej... Na dokładkę młodzi i gniewni to wulkany hormonów budzących się do życia i wywołujących nieznane dotąd uczucia, z którymi często trudno sobie poradzić. W takich momentach bardzo łatwo popaść w apatię, a nawet depresję. Jak odróżnić chwilowy spadek nastroju dziecka od depresji? O tym w Dzień Dobry TVN Jolanta Zmarzlik z Fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę".

  Dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer "spógląda" na młodzieżowe gazety aby dowiedzieć się kim są idole współczesnych nastolatków. Sylwia Lipka, Bars and Melody, Jeremi & Artur Skikorscy, Sylwia Przybysz... Nie wiecie kim są? To może oznaczać tylko jedno: jesteście "starymi i zmurszałymi truflami" ;-)

  W Warszawie pod koniec wakacji odbył się festiwal, podczas którego wystąpili idole nastolatek, m.in.: Johnny Orlando, Bars & Melody i Jeremi & Artur Sikorscy. Co są w stanie poświęcić młode fanki, aby zobaczyć i być w pobliżu uwielbianych przez siebie gwiazd?

  "Jaką najbardziej krzywą akcję odwaliliście swoim starym?" - na to pytanie często wstyd nam odpowiedzieć. Szczególnie w obecności kamery. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer bada zjawisko młodzieńczego buntu. A jak "usadzić" fikające nastolatki? O radę najlepiej poprosić "Miss Frau", czyli w dialekcie bardziej przystępnym tym, którzy golenie głowy na złość rodzicom mają już dawno za sobą, budzącą respekt nauczycielkę języka niemieckiego. A co w temacie mają do powiedzenia najbardziej zainteresowani tematem, czyli sami nieletni? Może warto czasem ich posłuchać...

  Uczniowie zapisują się do fitness klubów, ale rzadko zostają w nich na więcej niż kilka tygodni. Są jednak wyjątki. Należą do nich: Borys Szkodziak i Oliwia Zdunowska. Od ilu lat ćwiczą na siłowni? Ile godzin tam spędzają? Co im daje sport? Dowiedzieliśmy się również, od którego roku życia młodzi ludzie mogą uprawiać sporty siłowe.

  Niebieski Wieloryb to gra, podczas której uczestnicy - dzieci - dostają różne zadania. Przez 50 dni koordynator każe im między innymi dokonywać samookaleczenia, unikać snu i oglądać horrory. "Zabawa" kończy się samobójstwem. Jak chronić dziecko w sieci? Czy możemy zapanować nad treściami, które przegląda? W Dzień Dobry TVN Łukasz Wojtasik z fundacji Dajemy Dzieciom Siłę powiedział jak chronić najmłodszych przed dostępem do niebezpiecznych zakątków Internetu.

  Rocznie nawet 600 dzieci w Polsce popełnia samobójstwo. To tak jakby co roku zamykać małą szkołę. Dlaczego nastolatkowie targają się na własne życie? Jak my, jako dorośli, możemy im pomóc? Często bagatelizujemy problemy naszych dzieci, gdyż z naszej perspektywy wydaj się być bez znaczenia. "W różnym wieku różne rzeczy są tragediami" - twierdzi Łukasz Ługowski. A jak wygląda uświadamianie młodzieży w kwestii depresji? O tym w Dzień dobry TVN Katarzyna Szaulińska, autorka komiksu o depresji skierowanego do młodych ludzi.

  Niedawno media obiegła informacja, że w szpitalu w Chojnicach 13-latka urodziła dziecko. Ojcem może być 20-letni znajomy z sąsiedniej miejscowości. Rodzice dziewczynki byli zaskoczeni porodem. Jak to możliwe, żeby nie wiedzieli, że ich córka jest w ciąży? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Aleksandrę Józefowską z grupy edukatorów seksualnych „Ponton”, aby porozmawiać o nastoletnich ciążach. Czego najbardziej obawiają się dziewczynki, które zaszły w ciążę? Gdzie mogą otrzymać pomoc?

  Dwójka gimnazjalistów została przyłapana "in flagranti" przez uczniów szkoły podstawowej. Co można zrobić, by uniknąć podobnych sytuacji i, dlaczego dochodzi do podobnych zdarzeń w miejscach publicznych? O komentarz poprosiliśmy seksuologa Izabelę Jąderek: "Przez to, że treści seksualne, erotyczne, pornograficzne są dostępne w różnych mediach mamy tzw. "kulturę obnażania". To, co kiedyś było prywatne, w tej chwili staje się publiczne i (...) dla młodych osób staje się wzorcem do naśladowania" i Łukasza Ługowskiego, dyrektora Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii „Kąt”: "Oni są w wieku, kiedy faceci sobie zapuszczają brody, dziewczyny sobie zapuszczają piersi i jasne, że ich to interesuje. Romeo i Julia byli ewidentnie w wieku gimnazjalnym".

  "Mamy Głos" - to inicjatywa mająca na celu uświadomienie młodym kobietom ich praw i tego, jak te prawa egzekwować. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy inicjatorki projektu: Kamilę Gołdykę, Sylwię Wodzińską, Aleksandrę Sobiech i Michalinę Ferencz, by powiedziały, co je skłoniło do zajęcia się prawami nastolatek i jakie działania podejmują.

  Dzisiejsza młodzież traktuje internet jako platformę służącą do wyrażania swoich myśli, emocji i pokazania siebie. Wiele ich blogów i vlogów cieszy się dużą popularnością wśród internautów. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy rodziców, których dzieci robią karierę w sieci: Adama Pawlika – tatę Alexy Mandostyle, Edytę Muchę - mamę Littlemooonster96, Katarzynę Błędowską prowadzącą vloga z córką Pauliną „O matko i córko” i psycholog Magdalenę Chorzewską. Od rodziców dowiedzieliśmy się, jak oceniają działalność swoich córek i, czy mają jakieś obawy związane z tego typu sławą, a od psychologa, jak dzieci powinny reagować na "hejt".

  Młodzi ludzie, by dostać się do elitarnej grupy rówieśniczej, są w stanie zrobić wiele, na przykład, wypić wodę z toalety. Co nimi kieruje? Dlaczego tak bardzo zależy im na członkostwie? Czy w ten sposób chcą komuś zaimponować? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: psycholog Igor Rotberg i kulturoznawca Lidia Rudzińska-Sierakowska.

  W czwartek w Dzień Dobry TVN: elegancka dresiara, która czerpie inspiracje z pop-artu - zachwyceni robimy przegląd szafy Ady Fijał. Następnie: temat chwytliwy a produkty zdrowe i pożądane - czy bio i eko to to samo? Radzimy, jak nie wpaść w pułapkę marketingowych chwytów. Ponadto: kapela, która powstała z miłości do kielecczyzny i dancingów - oddajemy Was w ramiona Tęgich Chłopów. A na koniec: współczesne nastolatki zamiast antykoncepcji biorą tabletki "po" - jak je zachęcić do wizyty u ginekologa? Startujemy o 8.00!

  W czwartek w Dzień Dobry TVN: coś co zdarza się coraz częściej - w zeszłym roku w samej Warszawie wyłudzono w ten sposób aż 12 milionów złotych! Radzimy, jak nie dać się oszukać i nie pożyczać na tzw. wnuczka i policjanta. Następnie Łukasz Radwan pod Nową Hutą - tylko u nas dowiecie się, co z tamtejszymi schronami łączy Romana Polańskiego. Oprócz tego, bielszy odcień bieli, czyli drugie życie zszarzałej bielizny, a na koniec spróbujemy rozgryźć współczesnego nastolatka - gdzie bywa, co kupuje i co naprawdę myśli o szkole i rodzicach? Bądźcie z nami jutro o 8.00!

  Są w życiu takie momenty, które uświadamiają dziennikarzowi Filipowi Chajzerowi, że jest starą truflą... czyli grzybem ;-) Wtedy, na przykład, gdy 10-latki chcą wysłać SMS telefonem z tarczą lub, gdy nastolatka próbuje wepchnąć kasetę w plastikowym pudełku do walkamana. Tym razem Filip Chajzer poszedł o krok dalej. Sprawdził, co by było, gdyby zabrakło internetu, a wszystkie smartfony stały się bezużyteczne. Sami zobaczcie, czy nastolatkowie potrafią korzystać z "analogowej" encyklopedii. Będziecie zaskoczeni!. A czy wiecie, kim był Gutenberg, co to takiego "ryżojad" i, jaka literka w alfabecie jest po "o"?

  Zespół LOR założyły niezwykle utalentowane nastolatki: Jagoda Kudlińska, Julia Skiba, Julia Błachuta i Paulina Sumera. W Dzień Dobry TVN powiedziały nam, skąd wziął się pomysł na nazwę grupy, kiedy powstanie ich pierwsza płyta i co je inspiruje. Zobaczcie, jakie rady dawał im Jarek Kuźniar? Nasz prowadzący obsypał dziewczyny wieloma komplementami.

  Krystian W. jest podejrzewany o to, że wabił młode dziewczyny pod pozorem udzielenia pożyczki, zasponsorowania wejścia na dyskotekę lub oferowania pracy w modnych lokalach, a następnie gwałcił je. Podobno gwałty miał nagrywać, a nagrania wykorzystywać do szantażowania dziewcząt. W jaki sposób chronić nastolatki przed przemocą i wykorzystaniem? Korespondent Dzień Dobry TVN Adam Kasprzyk zapytał o to psychologa Krzysztofa Sarzałę z Centrum Interwencji Kryzysowej w Gdańsku.