nastolatek

  nastolatek

  Podróżujący skuterem nastolatek doprowadził do dramatycznego w skutkach wypadku i zbiegł z miejsca zdarzenia. W wyniku kraksy zginął 16-letni pasażer jednośladu oraz 55-letni mężczyzna, który poruszał się pieszo. Policja ustaliła, że sprawca był nietrzeźwy.

  Środowisko rodzinne i status społeczno-ekonomiczny wpływają na zdolności poznawcze i rozwój mózgu w okresie dojrzewania niezależnie od czynników genetycznych - twierdzą szwedzcy naukowcy. Co to oznacza dla rodziców? Na co powinni zwrócić uwagę, gdy ich latorośl staje się nastolatkiem? O wyjaśnienia poprosiliśmy dr Martę Majorczyk, która jest pedagogiem i doradcą rodzinnym.

  Nieśmiałość jest doświadczeniem uniwersalnym, choć najczęściej dotyczy ona nastolatków. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy psycholog dziecięcą Monikę Perkowską, aby zapytać, jak pomóc młodym ludziom, którzy borykają się z tym problemem. Jakich błędów powinni unikać rodzice, którzy mają nieśmiałe dziecko?

  Kiedy dziecko jest często smutne i rozdrażnione, zazwyczaj uważa się, że takie zachowania to zwykłe wahania nastrojów charakterystyczne dla okresu dojrzewania. Tymczasem może to być objaw depresji. Jak zatem odróżnić ją od zwykłej huśtawki nastroju? Jakie są przyczyny depresji u dzieci? Gdzie szukać pomocy? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN psycholog dr Aleksandrą Piotrowską.

  W miniony weekend gdańscy policjanci znaleźli na przystanku autobusowym wyziębionego i pijanego 13-latka. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy terapeutę uzależnień Roberta Rutkowskiego, aby zapytać, dlaczego dzieci sięgają po napoje wyskokowe i jak alkohol wpływa na mózg nastolatka.

  Wszystko zaczęło się 6 lat temu, gdy 8-letni chłopiec z Kanady dał się poznać internautom, zamieszczając w sieci swoje covery znanych utworów. Dziś Johnny Orlando stoi u progu wielkiej kariery. Z młodym wokalistą rozmawiała Gabi Drzewiecka.

  Podczas "Licealiady", zawodów organizowanych przez Gdański Ośrodek Kultury Fizycznej, doszło do tragedii. Zmarł jeden z nastoletnich zawodników. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Krzysztofa Mizerę, dietetyka sportowego i fizjologa, który odpowiedział nam na pytania: co może być przyczyną takich nieszczęśliwych zdarzeń, czy młodzi sportowcy w Polsce przechodzą odpowiednie badania i, jak ta sytuacja wygląda w innych krajach.

  Ma niespełna 16 lat i ogromny talent. Marcin Prokop i Dorota Wellman są pod takim wrażeniem, że nawet chcieliby go zaadoptować. Na scenie Dzień Dobry TVN wystąpił wirtuoz gitary Marcin Patrzałek. Zobaczcie, jak Marcin gra na gitarze!

  Często nad tym zastanawiają się rodzice, którzy mają problemy ze swoimi pociechami. Pan Antoni Tracz - ojciec z programu "Surowi rodzice", mimo początkowych problemów, znalazł skuteczny sposób na dotarcie do 15-letniego Mateusza. Opowiedział o tym w Dzień Dobry TVN.

  Jack Andraka, 16-letni geniusz ze Stanów Zjednoczonych, opracował test dzięki, któremu rak trzustki może być łatwiej wykrywalny. Otrzymał za to prestiżową nagrodę i 75 tys. dolarów. Z nastoletnim geniuszem rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki. Na czym polega jego metoda? Czy dzięki niej będzie można skuteczniej także diagnozować pozostałe nowotwory?

  Czy tydzień spędzony pod dachem "Surowych rodziców" dał coś zbuntowanemu Dawidowi Koniecznemu, który był agresywny, szantażował rodziców, spóźniał się do szkoły, palił i często chodził na imprezy? Czy eksperyment wychowawczy się powiódł? Dawidowy towarzyszył "surowy tata" Lech marczak. O komentarz poprosiliśmy w Dzień Dobry TVN psycholog Martę Żysko-Pałubę.

  Dorastanie dziecka to dorastanie całej rodziny. Tak, jak w dziecku buzują hormony wywołujące najróżniejsze reakcje, tak w rodzicach zachowanie dziecka wzbudza przeróżne odczucia, z którymi nie zawsze umieją sobie poradzić. Jak postępować z buntującym się nastolatkiem? Psycholodzy lansują model bezstresowego wychowywania dzieci – czy sprawdza się to w praktyce? Jak karać nastolatka, który nie chce nas słuchać?