miasto

  miasto

  My, Polacy lubimy beton – taki wniosek można, wysnuć patrząc na wiele miast i miasteczek. Przykładem jest, chociażby rewitalizacja rynku w Kutnie, który całkowicie został pokryty płytami. Dlaczego w XXI wieku, w obliczu stale ocieplającego się klimatu nadal panuje moda na wycinanie drzew i zastępowanie ich placami z płyt chodnikowych? Z tym pytaniem w Dzień Dobry TVN zmierzyła się architekt Marta Sękulska-Wrońska.

  Rewa to malownicza nadmorska miejscowość z pięknymi plażami i świetnymi warunkami do uprawiania sportów wodnych. Wśród atrakcji Rewy wymienia się spacery piaszczystym cyplem między wodami Zatoki Gdańskiej i Zalewu Puckiego, rejsy wycieczkowe i możliwość obcowania z naturą w rezerwacie Mechelińskie Łąki.

  Boston został założony w 1630 roku. Zaliczany jest do grupy najbogatszych i najbardziej wpływowych miast w Stanach Zjednoczonych. Wyróżnia się jednak nie tylko pod względem gospodarczym. Turyści z różnych krajów świata przyjeżdżają tu o każdej porze roku, żeby poznać historię Bostonu, pozwiedzać i udać się na najciekawsze atrakcje w okolicy. Co warto zobaczyć w stolicy jednego z pięćdziesięciu amerykańskich stanów?

  Cali zyskało popularność jako miasto z największą odnotowaną liczbą organizacji zajmujących się produkowaniem, przemycaniem oraz sprzedawaniem narkotyków w Kolumbii oraz w USA. Współcześnie kojarzone jest raczej z salsą. Turyści mogą zobaczyć jednak w Cali znacznie więcej niż świetnie wyszkolonych tancerzy. Jakie ciekawe miejsca można zwiedzić i co koniecznie trzeba zobaczyć? Poznaj atrakcje, które najchętniej wybierają obcokrajowcy.

  Nazwa Gjirokastra pochodzi z języka greckiego. W XIII wieku, za czasów panowania bizantyjskiego, miasto nosiło nazwę Argyroupolis, co w tłumaczeniu oznacza "Srebrne Miasto". Obowiązywało też określenie Argyrokastron, czyli "Srebrna Twierdza". Sami mieszkańcy miasta uważają, że nazwa pochodzi od starożytnego plemienia Argyrów, które w starożytności zamieszkiwało to terytorium.

  Chengdu (Chiny) to miasto o wielowiekowej historii, sięgającej XI wieku p.n.e. Chengdu to miejsce, w którym nowoczesna, przemysłowa i biznesowa tkanka miejska łączy się z tradycją i wieloma historycznymi zabytkami. Poznaj historię i atrakcje Chengdu.

  Monumentalne grobowce Mada'in Salih to jedna z najbardziej tajemniczych i ekscytujących zagadek historycznych. Z jakiego okresu pochodzą te budowle? Kto był ich twórcą? Dla kogo powstały? Odpowiedzi na te pytania wciąż są niejasne. Odkryj sekrety, jakie skrywa przeklęte miasteczko Mada'in Salih!

  Najsłynniejszy polski klucznik to Gerwazy z "Pana Tadeusza". Dzięki Adamowi Mickiewiczowi ten zawód znają wszyscy Polacy. Tak naprawdę jednak mało kto wie, na czym polegała ta profesja. Sprawdź, czym zajmował się klucznik.

  Ferie zimowe kojarzą się z wyjazdami w góry na sanki i narty lub też dalekimi podróżami w ciepłe kraje. Co robić w ferie, gdy spędza się je w domu w mieście lub na wsi? Sposobów na nudę jest naprawdę wiele!

  Piwniczna-Zdrój to miejscowość położona zaledwie 3 km od Słowacji. Piękna przyroda, malownicze widoki oraz łagodne beskidzkie szczyty sprawiają, że jest miejscem idealnym na kilkudniowy urlop. Sprawdź, jakie jeszcze atrakcje oferuje Piwniczna-Zdrój.

  Kraków to miasto, zabytków, muzeów i sztuki. Miasto, w którym tradycja łączy się z nowoczesnością, chętnie odwiedzane przez turystów z całego świata. To także miasto festiwali teatralnych i niezależnych scen. Do krakowskiego studia Dzień Dobry Wakacje zaprosiliśmy Piotra Siekluckiego, dyrektora Teatru Nowego oraz Izabelę Helbin, dyrektorkę Krakowskiego Biura Festiwalowego, by rozmawiać o tym, dlaczego warto odwiedzić stolicę Małopolski.

  O tym, dlaczego warto założyć własny biznes w Krakowie rozmawialiśmy w Dzień Dobry Wakacje z bizneswomen Justyną Janicką i Julienem Hallier, przedsiębiorcą z Polsko-Francuskiej Izby Gospodarczej, który od 15 lat mieszka w Krakowie. - My, obcokrajowcy widzimy w Krakowie potencjał na własny rozwój, bardzo atrakcyjny rynek pracy i bardzo przyjazne miejsce do życia - mówi Julien Hallier. Czy Kraków może być polską Doliną Krzemową?

  W Krakowie nie można się nudzić. Kraków to miasto, które dba o miłośników aktywnego wypoczynku. Z myślą o nich stworzono w Krakowie bogatą infrastrukturę sportowo-rekreacyjną. Powstało tu też pierwsze w Polsce centrum rehabilitacji osób po amputacji. Do naszego krakowskiego studia zaprosiliśmy Agnieszkę Pleti, prezes fundacji wspierającej osoby po amputacji, Marka Zadębskiego, zawodnika amp futbolu oraz Marię Springwald, wioślarkę i mistrzynię Europy z Glasgow 2018.

  Co przyciąga turystów do Krakowa i czy Kraków kiedykolwiek pustoszeje? O atrakcjach Krakowa rozmawialiśmy na bulwarach wiślanych Krakowa z prezydentem miasta prof. Jackiem Majchrowskim. - Prawie 20 proc. krakowian żyje z szeroko rozumianej turystyki - wyjaśnia w Dzień Dobry Wakacje prof. Majchrowski. Czym Kraków kusi turystów? Dlaczego w Krakowie nawet pszczoły czują się bardzo dobrze? I co prezydent Krakowa robi po godzinach urzędowania?

  Radosław Gajda: "Jesteśmy świetni w pomnikach ale niestety właśnie w pomnikach tragicznych wydarzeń, katastrof, mordów, zbrodni. (...) W naszych miastach bardzo nam brakuje takiej sztuki (...), która będzie dla nas angażująca i będzie sprawiała, że nasze życie między budynkami będzie ciekawsze". Z naszym gościem, architektem i autorem bloga o architekturze, rozmawialiśmy o specyfice polskich pomników. Dlaczego w Polsce pomniki są zazwyczaj tak poważne?

  Łukasz Długowski i Mariusz Morkowski, wraz z szóstką pierwszoklasistów, wybrali się na spacer po Kampinoskim Parku Narodowym tropem ... owadów. Jakie okazy udało im się "upolować"?

  Mieszkają w piwnicach, ogródkach działkowych, na parkingach. Jest ich w Polsce kilkaset tysięcy. Dlaczego miasta potrzebują kotów? Jak władze wspomagają "karmicieli" kotów? O tym jak ważne dla miast są te zwierzęta i co zrobić kiedy w naszej piwnicy zadomowią się wolno żyjące koty, rozmawialiśmy z Dorotą Sumińską.