macierzyństwo

  macierzyństwo

  Dlaczego Meksykanie przebijają uszy dziewczynkom zaraz po nardzinach, a w Indiach goli się głowę małemu dziecku? Jak w Armenii świętuje się pojawienie się pierwszego zęba u dziecka? Pierwszy krok, pierwsze urodziny, pierwszy ząbek... Ważne momenty w życiu dziecka, zwłaszcza te w pierwszym roku jego życia, obchodzone są we wszystkich krajach na świecie, ale w każdym odrobinę inaczej - mówi Ofelia Grzelińska, autorka cyklu "Mama dookoła świata". Kim jest "wróżka zębuszka"?

  Ciąża, narodziny dziecka, każda kupka, zjedzona łyżka kaszki, pierwsze słowo lub krok... Wiele polskich mam chętnie dzieli się swoim macierzyństwem i prywatnością w portalach społecznościowych. Czemu to służy? Dlaczego tak bardzo lubimy się dzielić informacjami na swój temat? Czy jest jakaś granica, której nie wypada przekroczyć? O komentarz poprosiliśmy w Dzień Dobry TVN socjologa dr. Marka Troszyńskiego.

  Doradcy macierzyński to w Polsce nowy zawód, choć od dana popularny na świecie. Marta Jakobielska i Agnieszka Jaryczewska założyły firmę "Witaj ludziku", która zajmuje się doradztwem macierzyńskim. Nie wiesz, jaki wózek wybrać lub, jak przygotować wyprawkę dla dziecka? Możesz się do nich zwrócić!

  Są takie kobiety które duszą się na urlopie macierzyńskim. Są też takie, które spełniają się w roli "mamy na urlopie". W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy: dziennikarkę Katarzynę Laskowską, prawniczka Małgorzatę Rozenek, dziennikarkę Aleksandrę Klimont, byłą modelkę Ewę Pacułę. Czy nowoczesne kobiety duszą się na urlopie macierzyńskim? Która praca jest cięższa - ta w domu czy ta w biurze?

  Pani Elżbieta Wiech od dziecka porusza się na wózku inwalidzkim. Pracuje, jest kochającą żoną i troskliwą matką. Kiedy zaszła w ciążę lekarz chwycił się za głowę. Wtedy Pani Elżbieta spotkała na swojej drodze ginekolożkę Monikę Łukasiewicz. Tak na świat przyszła Wiktoria.

  Na Mazurach Ofelia Grzelińska spotkała się z wyjątkową rodziną polsko-fińską. Maria jest mamą Zosi, Zuzi i Emilii. W Polsce mieszka od 15 lat. W Finlandii dzieci wychodzą podczas każdej przerwy ze szkoły. Są samodzielne i nie trzeba ich gonić do nauki. Same pilnują swoich lekcji, a w razie problemów proszą o pomoc rodziców. W każdym fińskim domu jest sauna, nie mogło jej też zabraknąć w polskim domu Marii.

  W studiu Dzień Dobry TVN Anna Mucha opowiedziała Bartkowi Węglarczykowi, co zrobiła w swoim życiu szalonego, o wizerunku mamy, który kreują media, o swoim blogu, o szczęściu oraz o Szlachetnej Paczce i o Domu Samotnej Matki.

  Frustracja, stres, zmęczenie,"baby blues", poczucie niespełnienia. O tych emocjach świeżo upieczone mamy nie mówią publicznie, bo nie wypada, bo zyskałyby opinię "wyrodnych matek", bo Matka Polka powinna podołać wszystkiemu. W studiu Dzień Dobry TVN o macierzyństwie bez fikcji i lukru rozmawiały: dziennikarka Magda Żakowska, dziennikarka Agnieszka Cegielska, współautorka bloga "Macierzyństwo bez lukru" Małgorzata Dawid-Mróz oraz autorka książki „Macierzyństwo non-fiction” Joanna Woźniczko-Czeczott.

  W Tunezji kobieta przed porodem udaje się do łaźni, gdzie jej całe ciało jest depilowane specjalną pastą cukrową, robi się jej hennę na dłonie i stopy, a następnie idzie do fryzjera. Wszystko po, by była przygotowana na narodziny dziecka i odwiedziny rodziny po porodzie. Masło z cukrem pudrem lub orzeszki piniowe z masłem i cukrem pudrem to pierwszy stały posiłek tunezyjskiego dziecka. Tunezyjczycy mają też, jak zdradza Ofelia Grzelińska, ciekawą tradycję nadawania imion... Zapraszamy na kolejny odcinek cyklu "Mama dookoła świata".

  O macierzyństwie po fińsku opowiedziała w Dzień Dobry TVN Ofelia Grzelińska, autorka cyklu "Mama dookoła świata". Kiedyś Finki rodziły w saunie, a dziś zabierają do niej już miesięczne dzieci. Finowie bez sauny żyć nie potrafią, tak jak nie potrafią żyć bez łososia, którego, jak zapewnia Ofelia, przyrządzają dosłownie na tysiąc sposobów. Dlaczego Finowie duży nacisk kładą na to, by ich dzieci były samodzielne?

  Kolejny odcinek cyklu "Mama dookoła świata" Ofelia Grzelińska poświęciła porodom. Jedne kobiety rodzą siłami natury, a inne przez cesarskie cięcie. Jedne ze znieczuleniem, a inne bez. Jak rodzą Japonki, Rosjanki czy Meksykanki? Dlaczego na Jamajce kobiety decydują się na poród naturalny, a w Rosji cesarskie cięcie uważa się za niebezpieczne? W którym kraju i dlaczego kobiety piją przed porodem wodę, w której gotowały się jaja?

  “Pokaż mi swoją matkę, a powiem ci, jaka będziesz w przyszłości”. Ile prawdy jest w tej popularnej maksymie? W studiu dzień Dobry TVN gościliśmy matki i córki: aktorkę Dorotę Kolak, aktorkę Katarzynę Michalską, wokalistkę jazzową i kompozytorkę Dorotę Miśkiewicz oraz mamę Doroty Grażynę Miśkiewicz.

  Kiedy zostajemy rodzicami, bywa że chcemy, by cały świat kręcił się wokół naszego dziecka. Nawet nasi znajomi. Choć oni niekoniecznie chcą rozmawiać tylko o rodzicielstwie. Jak bardzo dzieci zagrażają przyjaźni? Czy dzietni i bezdzietni są w stanie się porozumieć? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy aktora Rafała Cieszyńskiego, aktorkę Aleksandrę Woźniak, wokalistkę Natalię Lesz oraz dziennikarkę Dzień Dobry TVN Adę Wons.

  Na Kubie dzieci poznają smak pikantnych potraw od małego. Czarną fasolę jedzą już od szóstego miesiąca życia. Jak Kubańczycy myją niemowlęta? Co robią, gdy dzieci mają gorączkę? Dlaczego Kubanki uważają, że polscy mężczyźni są najlepszymi ojcami na świecie? W cyklu "Mama dookoła świata" Ofelia Grzelińska pokazuje nam macierzyństwo po kubańsku i polsko-kubańską rodzinę Staszka i Yeni.

  Mleko z czekoladą i płatki zbożowe to śniadanie francuskich dzieci. We Francji kobiety są aktywne zawodowo, dlatego jest ogromne zapotrzebowanie na nianie. A ile trwa we Francji urlop macierzyński? Dlaczego Francuzki uważają, że Polki są nadopiekuńcze? Zobaczcie kolejny odcinek cyklu "Mama dookoła świata". W studiu Dzień Dobry TVN gościmy autorkę cyklu Ofelię Grzelińską.

  Na casting do drugiej edycji programu „X Factor” zgłosiła się w połowie ósmego miesiąca ciąży. Dzień po ogłoszeniu wyników, a tydzień przed planowanym terminem porodu, urodziła córeczkę. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Barbarę Kurdej-Szatan razem z mężem Rafałem.

  Chorwaccy rodzice witają swoich potomków na świecie w dość oryginalny sposób. Kiedy pierwszy raz zobaczą dziecko, mówią: „Tfu Tfu! Ale brzydki jesteś!”. Potem zakładają dzieciom ubrania na lewą stronę i nigdy nie suszą odzieży na świeżym powietrzu. Dlaczego? Ofelia Grzelińska, podróżnicza i mama, przybliżyła w studiu Dzień Dobry TVN tradycje, zabobony i przesądy chorwackiego macierzyństwa.

  W studiu Dzień Dobry TVN po raz pierwszy aktorka pokazała się publicznie z synem Aleksandrem. Katarzyna Figura zawsze dużo zawsze mówiła o Aleksandrze- dlaczego tak długo czekała, by pokazać innym swojego pierworodnego?

  W kolejnym odcinku cyklu "Kobiecy biznes" przedstawiamy Panią Joannę Komorczniczak, która wymyśliła modne koszulki dla kobiet w ciąży. To koszulki dla pań, które nie chcą ukrywać swojego odmiennego stanu. - Te koszulki, jak mówi Marcin Prokop, to radosna celebracja odmiennego stanu. Podobają się Wam?

  W Panamie matka rodzącej jest obecna przy porodzie. Może się zdarzyć, że obecny będzie też ojciec. W tym kraju nie ma położnych, a poród przyjmuje lekarz ginekolog. Urlop macierzyński trwa najwyżej 6 tygodni. A ulubioną potrawą dzieci są zielone banany na ciepło, które - jak mówi Ofelia Grzelińska - smakują trochę jak frytki. W Panamie panuje tradycja nadawania imion po rodzicach - dziewczynki noszą imię po matce, a synowie po ojcu.

  Yerba mate z mlekiem, duch indiański, gorąca samba i capoeira o macierzyństwie po brazylijsku opowiedziała nam Ana Frieman, mama 5 letniej Kayi.

  Wymyśli imię dla dziecka, zaprojektuje modną koszulę nocną na salę porodową i znajdzie kompetentną nianię. Nowy trend przybył do Polski ze Stanów Zjednoczonych - czy w naszym kraju czeka go świetlana przyszłość czy może jest skazany na porażkę? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dziennikarkę Agatę Passent.

  W Peru panuje przekonanie, że to, co matka jada w ciąży, dziecko będzie lubiło, czyli żywiąc się w określony sposób programujesz smak dziecka. Peruwiańskie dziewczynki noszą kolczyki od najmłodszych lat, a młodszymi dziećmi zajmują się starsze lub rodzina. Ofelia Grzelińska przybliża w Dzień Dobry TVN zwyczaje peruwiańskich mam. Z jedną z nich, Karoliną, spotkała się w Warszawie.

  a żyrafy do szafy! Aneta Kowalska jest wielbicielką rymowanek dla dzieci, ale także poszukiwaczką pięknych tkanin. Własnoręcznie robi i sprzedaje pościele dla dzieci. Z Frankiem i Zosią, w studiu Dzień Dobry TVN, zaprezentowała bogate wzornictwo produktów do spania.

  Przed czym kobiety chciałby uchronić swoje dziecko? Młode matki często obiecują sobie, że własnemu dziecku nie będą dawać słodyczy, nie pozwolą na przesiadywanie przed telewizorem i, że będą własnoręcznie przygotowywać zupki. Jednak rzeczywistość weryfikuje ich plany. Z mamami - Agatą Kościkiewicz, Edytą Poncyljusz, Katarzyną Laskowską i psycholog Anną Kędzierską - rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN o lękach kobiet debiutujących roli matki oraz o dążeniu do bycia perfekcyjną mamą.

  Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim wiąże się dla kobiety z dużym stresem. Przerwa w życiu zawodowym sprawia, że świeżo upieczona mama obawia się o to, czy nadal jest pełnowartościowym pracownikiem. W studiu Dzień Dobry TVN coacha wizerunku Armena Mekhakyana zapytaliśmy o to, jak odnaleźć się w pracy po urlopie macierzyńskim.

  W poniedziałki, razem z Ofelią Grzelińską, przybliżamy życie i codzienność kobiet–matek pochodzących z różnych stron świata, których losy życiowe sprawiły, że teraz żyją i wychowują swoje dzieci w Polsce. Skąd wziął się pomysł na cykl „Mama dookoła świata? W jaki sposób Ofelia zdobywa zaufanie innych mam? Z kim spotka się w kolejnych odcinkach? Czy trudno jest jej przekonać kobiety z innych kultur, by "zaprosiły" ją do swojego intymnego świata?

  Prosto z Kasprowego przybyła do nas Magdalena Schejbal. Teraz żyje w Zakopanem. Tam odnalazła miłość i została matką. Nie boi się przyznać, że życia rodzinnego i zawodowego w stu procentach pogodzić się nie da. Z aktorstwem związała się przypadkowo, ale sukcesy utwierdziły ją w tym, że obrała właściwą drogę. Za czym tęskni? Jak zmieniło ją macierzyństwo? Czy zaakceptowali ją górale? Co robi zaraz po tym, gdy się obudzi?

  W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Dorotę Smoleń, blogerkę i koordynatorkę akcji „Macierzyństwo bez lukru” oraz Martynę Aftykę, dziennikarkę programu „Uwaga”. Na czym polega to przedsięwzięcie, co zmienia w rodzicielstwie i co skłoniło naszych gości do tego, by o macierzyństwie powiedzieć prawdę?

  Dlaczego na Filipinach dzieci obchodzą urodziny co miesiąc, a rodzice śpią z nimi w jednym łóżku nawet do szóstego roku życia, zaś ceremonia strzyżenia dziecka to prawdziwe święto? W jaki sposób uczą swoje dzieci od najmłodszych lat kilku języków? Ofelia Grzelińska o filipińskiej odsłonie macierzyństwa w cyklu "Mama dookoła świata".