kultura

  kultura

  Poznajcie historię Ayse Tukrukcu, byłej prostytutki, która dziś pomaga bezdomnym: "Kiedy byłam małą dziewczynką zostałam zgwałcona przez wujka, brata mojego ojca. Powiedziałam o tym rodzicom ale nikt nie chciał mi uwierzyć. Rodzina mnie wyśmiała, nie miałam przez to dzieciństwa. Kiedy tylko podrosłam uciekłam od swoich bliskich" i Defne Gulce Sapci, która została wyrzucona z domu gdy zdecydowała się na zmianę płci.

  To kraj pięciokrotnie większy od Polski. Jest ojczyzną szafranu, pięknych dywanów i miejscem, w którym można mieć aż cztery żony. Mikołaj Rey, razem z Salarem Farsi, opowie Wam o Iranie. Jak długo Salar mieszka w Warszawie? Czym się zajmuje? Jak mu się żyje w Polsce? Czy smakuje mu polskie jedzenie? Zobaczcie, co Salar ugotował specjalnie dla Mikołaja.

  W tym kraju można spróbować kawy z jajkiem, smażonego węża i zupy Pho w tysiącu odsłonach. Z tego kraju pochodzi Tran Quang Vinh, który od 27 lat mieszka w Polsce. Spotkał się z nim nasz kulinarny podróżnik i smakosz Mikołaj Rey. Teraz, razem z Mikołajem, zabierzemy Was w podróż do Wietnamu. Poznacie Trana i jego rodzinę, a także... wietnamską kuchnię.

  "Jest ostoją Kurdystanu w Polsce" - powiedział o Kurdzie Hajarze Bahri Mikołaj Rey. Kucharz spotkał się z nim, by porozmawiać o kurdyjskiej kulturze i kuchni. Co ją wyróżnia? Jak Kurd mieszkający od 28 lat w Polsce odnalazł się w naszym kraju? Czy tęskni z ojczyzną? I kiedy ostatnio ją odwiedził?

  Monika Mariotti: "Jesteśmy na samym skraju bałtyckiego kraju i szukamy ... Liwów". Jaka jest historia tego ludu i jakie tradycje kultywują? Zobaczcie jak zamienić się w wilkołaka!

  Z kamerą Dzień Dobry Wakacje odwiedziliśmy pracownię, rzeźbiarza ludowego, Józefa Bacławskiego: "Rzeźbię już 30 lat, tak gdzieś 8-10 godzin na dzień. Bez rzeźbienia nie mógłbym żyć". Co najbardziej lubi tworzyć i jak wygląda sytuacja "kultywowania ludowości" zdaniem jego żony Małgorzaty Bacławskiej? Zobaczcie.

  Klub piłkarki AKSWM to niezwykła społeczność promująca równość i tolerancję. Nazywają się kulturalnym klubem kibica, a ich zawodnicy pochodzą między innymi z Iranu i Wietnamu. Trybuny pozbawione są agresji i nienawiści, natomiast sami kibice poza emocjami sportowymi mają okazję zetknąć się podczas meczów z kulturą. W czasie wizyty Dzień Dobry TVN miał miejsce dzień wietnamski, związany z obchodzonym w całej Europie Dniem Mniejszości Narodowych, podczas którego uczestnicy mogli spróbować orientalnych potraw. Wydarzenie łączyło się z wystawą prac Marty Frej, znanej memistki i działaczki społecznej.

  Austria to nie tylko Wiedeń. Pozostałe austriackie miasta również tętnią życiem kulturalnym. Nie brakuje tam teatrów, oper ani muzeów. Sprawdzić to postanowił dziennikarz Jakub Porada, który zwiedził między innymi jedno z najnowocześniejszych muzeów w Europie - Ars Electronica Center, ale nie tylko. co jeszcze ujęło go w Linz?

  Czy Polaków rzeczywiście nie stać na kulturę? Czy może ludzie nie mają pojęcia z jakich źródeł korzystają? W Dzień Dobry TVN o akcji Otwarte Drzwi Do Kultury, organizowanej przez fundację Legalna Kultura, rozmawialiśmy z Marcinem Fediszem, Rafałem Królikowskim i Anną Cieślak. Jak sprawdzić czy korzystamy z serwisów internetowych oferujących nam "legalną kulturę"? Zobaczcie!

  Dlaczego Polacy tak rzadko chodzą do kina czy teatru? Podobno omijamy wydarzenia kulturalne z braku czasu lub ze względu na zbyt wysokie cen biletów. Czy wiedzieliście, że są wystawy lub spektakle teatralne, które można zobaczyć za darmo? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Agata Kulesza, aktorka i Kazimierz Monkiewicz, Zastępca Dyrektora Narodowego Centrum Kultury.

  Dziś (6.06.2015r.) o 12.00, w rocznicę urodzin Aleksandra Puszkina, pod pomnikami jego przyjaciela - Adama Mickiewicza odczytany zostanie fragment "Dziadów" - "Do przyjaciół Moskali". O przyczynach organizacji takiego happeningu, z Pawłem Potoroczynem, dyrektorem instytutu im. Adama Mickiewicza, rozmawiał Marcin Sawicki.

  Z okazji swojego 10-lecia, siedziba Narodowego Instytutu Audiowizualnego przeszła gruntowną modernizację. Jak się teraz prezentuje? Czym instytut chce zaskoczyć odwiedzających? Dlaczego NInA nazywana jest żywym archiwum kultury? Z Michałem Merczyńskim, dyrektorem placówki porozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.

  Błyskawiczny rozwój technologiczny powoduje, że prawodawstwo , bardzo często, nie nadąża za zmieniającymi się warunkami i sposobami rozpowszechniania treści. O zmieniającym się podejściu do problemu piractwa, o tym jak uczciwie korzystać z kultury i dlaczego legalna kultura jest sexy, rozmawialiśmy z Magdaleną Boczarską, Piotrem Głowackim i Piotrem Metzem.

  Ostatnio ożywioną dyskusję wywołał artykuł felietonistki Agnieszki Kublik, w którym skrytykowała ona matkę zmieniającą dziecku pieluchę przy restauracyjnym stoliku. O tym czy w Polsce miejsca publiczne są przystosowane dla rodziców z dziećmi i kogo denerwują, a kogo nie, dzieci biegające po restauracji rozmawialiśmy z Agnieszką Kręglicką, Martą Żysko-Pałubą i Anną Muchą.

  Klub Polskich Nieudaczników to ostoja tolerancji i różnorodności. Stał się instytucją polsko-niemieckiej kultury w Berlinie. W studiu Dzień Dobry TVN gościem był Piotr Mordel, jeden z założycieli oraz przewodniczący Klubu Polskich Nieudaczników w Berlinie. Jak powstał pomysł założenia takiego klubu i czy należą do niego tylko Polacy? W jakiej dzielnicy mieści się klub? Jak jest filozofia życiowa polskich (nie)udaczników?

  Z autorem książki "Boskie przyrodzenie" opisującej rolę jaką odegrał penis w naszej kulturze, Tomem Hickmanem, rozmawiał Ksawery Kalicki. Czy rozmiar ma znaczenie i czy to prawda , że kobiety są raczej zainteresowane tym co jest "przyczepione do penisa"?

  Kolorowe świece na powodzenie w miłości lub na sukces zawodowy. Kamienie wibracji energetycznej. Talizmany, atrybuty magii. Wisiorki odpędzające w złego ducha. Tarot. Dybuki, zjawy i czary. Dlaczego w świecie, w którym możemy wszystko zmierzyć i zważyć ludzie wciąż potrzebują magii? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN, rozmawialiśmy z antropologiem kultury Robertem Zydelem.

  Czym były dla Krystyny Jandy pierwsze wolne wybory? Co zmieniło się w jej życiu po 1989 roku? Kto zdaniem wybitnej aktorki i reżyserki ma szczególne zasługi w rozwoju, promocji i propagowaniu polskiej kultury i, kto zasługuje na tytuł "Człowieka Wolności"? Tego dowiecie się już w najbliższą sobotę! Bądźcie z Dzień Dobry TVN od 8:30! Program poprowadzi Magda Mołek i Marcin Meller.

  Mariusz Zadon poszukiwał miejsca, które dawałoby możliwość tworzenia projektów kulturalnych, gdzie artyści mogliby realizować swoje pomysły. W końcu postanowił kupić kościół...

  Jak wygląda niemiecki model rodziny? Co dostaje każde niemieckie dziecko w pierwszym dniu szkoły? Jak reagują rówieśnicy na to, że ojciec dziewczynki pochodzi z Niemiec? Co niesie za sobą pochodzenie z dwukulturowej rodziny? Zapraszamy na kolejny odcinek cyklu" Rodzina dookoła świata".

  A Pani Minister tańczy - oczywiście tylko ta z najsłynniejszej przedwojennej polskiej komedii. Minister Kultury Bogdan Zdrojewski zazwyczaj niechętnie opowiada o swoim życiu prywatnym. Dla nas zrobił wyjątek - w studiu Dzień Dobry TVN opowiedział o swojej największej pasji – fotografii.

  Niby wszyscy znają niepisane zasady, niby wszyscy się z nimi zgadzają, ale w rzeczywistości bywa różnie. Kulturę panującą na schodach ruchomych w warszawskim metrze sprawdził reporter Dzień Dobry TVN Filip Chajzer!