książka

  książka

  Amerykański dziennikarz Dan Morain napisał książkę o jednej z najpotężniejszych obecnie kobiet na świecie, Kamali Harris. Jej losami zainteresował się jednak znacznie wcześniej. Pierwsze zapiski pochodzą z 1994 roku. Podczas rozmowy z Agnieszką Woźniak-Starak, autor biografii zdradził kilka szczegółów z życiorysu obecnej wiceprezydent Stanów Zjednoczonych.

  Najnowszy teledysk GrubSona "Serca twego chłód" został zainspirowany książką Przemka Corso o tym samym tytule. Panowie przyjaźnią się od siedmiu lat. Nie każdy wie, że nie jest to ich pierwsza zawodowa współpraca. Najgłośniejszy utwór rapera "Na szczycie" jest także tytułem jego biografii, którą napisał właśnie Corso. W studiu Dzień Dobry TVN artyści opowiedzieli o ich najnowszej kooperacji literacko-muzycznej.

  "Historia bez kobiet jest raczej niemożliwa" - pisała Francuzka Michelle Perrot. Trudno się z tym zdaniem nie zgodzić, jednak przeglądając podręczniki można odnieść zgoła inne wrażenie. W szkole uczymy się głównie o królach i wybitnych dowódcach. Kobiety występują w tych opowieściach zdecydowanie rzadziej, głównie w tle. Dlaczego? Wyjaśniała to Anna Kowalczyk, autorka książki "Brakująca połowa dziejów".

  Beata Kozidrak już rok temu zapowiedziała, że wyda swoją autobiografię. Wszystko wskazuje na to, że piosenkarka kończy prace nad książką. Ostatnie zdjęcie na jej profilu na Instagramie zdradza, że już coraz bliżej do premiery. Ponadto Kozidrak pokazała fanom, jak wygląda jej salon. To wnętrze robi wrażenie.

  Bolesław Biegas to rzeźbiarz, malarz, pisarz i dramaturg. Słowem - człowiek o wielu talentach. Jak to się stało, że ktoś tak wybitny został niemal całkowicie zapomniany? Jego nazwisko powraca do nas wraz z publikacją najnowszej książki Natalii Fiedorczuk, laureatki Paszportu Polityki. Co w szczególności zaintrygowało ją w życiorysie artysty?

  Uległe księżniczki uwięzione w wieży czekające na księcia, dzielni młodzieńcy ratujący je pocałunkiem, zazdrosne siostry, złe macochy i stare wiedźmy. Bajki opowiadane dzieciom od pokoleń pełne są krzywdzących stereotypów i niekiedy potrafią nieźle zamieszać w głowie, zwłaszcza dziewczynkom. W Dniu Kobiet warto więc zastanowić się, jakie wzorce zachowań są przemycane w klasycznych baśniach. O zarzutach pod ich adresem mówiła Monika Frenkiel - filolożka, dziennikarka i krytyczka literacka.

  Podróże to stan ducha, a nie portfela, a tyle samo radości, co wyprawa na odległe kontynenty może też przynieść wyjazd w pobliskie, ale niezbyt znane miejsce. Udowadnia to Marzena Filipczak, autorka popularnych książek podróżniczych, która zwiedza świat w pojedynkę. Dokąd można wyjechać w czasie pandemii? O czym trzeba pamiętać? Czy po koronawirusie egzotyczne wojaże będą droższe? O tym opowiedziała w ramach naszego nowego cyklu "Książka na dzień dobry".

  Promowanie literatury oraz obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na całym świecie. Taki jest cel obchodzonego 3 marca Międzynarodowego Dnia Pisarzy i Pisarek. Jak wygląda ich proces twórczy? Czym jest pisanie książek? Sprawdźcie, co mówią o tym Olga Tokarczuk, Katarzyna Bonda, Grażyna Plebanek, Szczepan Twardoch, Marek Krajewski, Remigiusz Mróz i Haruki Murakami.

  Maria Czubaszek - autorka książek, kabaretów radiowych, scenariuszy seriali, tekstów piosenek, dziennikarka i felietonistka oraz jedna z najbardziej utytułowanych satyryczek - odeszła prawie 5 lat temu. Miała 76 lat. Dzięki wyjątkowej osobowości i niezwykłemu poczuciu humoru pozostała w sercach swoich przyjaciół. Jak ją wspominają?

  Maja Klemp jest pisarką, blogerką, tłumaczką, obywatelką świata… i żoną pakistańskiego "księcia". Jej życie nie było jednak tak bajkowe, jak może się nam wydawać, bowiem jak sama podkreśla, jej mąż był rozpieszczonym do granic możliwości najstarszym synem w rodzinie z kilkoma służącymi! Egzotyczną historią Polka postanowiła podzielić się jakiś czas temu w sieci. Nam opowiedziała natomiast, czym jest dla niej miłosna globalizacja.

  Słuchając polskich piosenek chyba każdy z nas niejednokrotnie zadawał sobie pytanie, co dany artysta miał na myśli. Niektóre teksty sprawiają wrażenie napisanych naprędce, a poszczególne słowa zdają się być powrzucane jedynie dla rymu czy zapełnienia miejsca. Językoznawca Michał Rusinek postanowił przyjrzeć się temu bliżej i w książce "Zero zahamowań" rozprawił się z najpopularniejszymi utworami.

  Anna Lewandowska tegoroczne święta spędza w magicznym, rodzinnym gronie. W mediach społecznościowych umieściła wspólne zdjęcie ze swoją mamą, z której jest niezwykle dumna. Maria Stachurska wydała właśnie książkę o bohaterskiej położnej z Auschwitz.

  Dla miłośnika książek zdecydowanie najważniejsza jest zawarta w nich treść. Jednak duże znaczenie ma również okładka, która może skutecznie zachęcić do przeczytania dzieła. Przygotowaniem okładki zajmuje się właśnie introligator. Elegancka oprawa książki niewątpliwie stanowi atut danej publikacji.

  Szamani i przeprowadzane przez nich rytuały fascynują wiele osób. Do tego grona zalicza się Jacek Hugo-Bader, który po długiej reporterskiej przymiarce wydał książkę opowiadającą o szeroko pojętym szamanizmie na terenie byłego Związku Radzieckiego. O zbieraniu materiałów do niej i niezwykłych spotkaniach opowiedział w Dzień Dobry TVN. Obejrzyjcie również historię Ixk’at Chavez, przewodniczki duchowej Majów.