książka

  książka

  Od przyszłego roku szkolnego będzie obowiązywała nowa lista lektur. Propozycje MEN wzbudziły wiele kontrowersji. O komentarz poprosiliśmy gości Dzień Dobry TVN: autora książek dla dzieci Grzegorza Kasdepkę, autora powieści dla dzieci Marcina Kozioła i autorkę i ilustratorkę książek dla dzieci Joannę Olech. Czy rzeczywiście wszystkie książki powinny znaleźć się na liście MEN? Jakich lektur potrzebują uczniowie?

  Benedykt ojciec Leon Knabit uchodzi za najbardziej wyluzowanego zakonnika z dużym poczuciem humoru. Ale ci, którzy pobierali u niego nauki mówią, że potrafi być srogim katechetą. Zaprosiliśmy ojca Leona do Dzień Dobry TVN, by porozmawiać o jego najnowszej książce i podejściu do życia. Ile przytuleń dziennie potrzebuje człowiek, by normalnie funkcjonować? ;)

  Nowym Masterchefem, w piątej edycji programu, została Magda Nowaczewska. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki wybrał się do Woli Filipowskiej koło Krakowa, by zjeść śniadanie kulinarną mistrzynią i jej najbliższymi. Jakie Magda ma plany na przyszłość? Czy jest zadowolona z książki kulinarnej, którą wydała dzięki programowi?

  Jest jednym z bardziej rozpoznawalnych i aktywnych polityków w Polsce. Realizuje się jako prezydent Słupska, dostaje też propozycje by kandydować na stanowisko prezydenta Warszawy, a nawet by wziąć udział w krajowych wyborach prezydenckich w roku 2020! W autobiograficznej książce "Pod Prąd" opowiada m.in. o trudnych relacjach z rodzicami i o tym, czy warto było iść drogą, którą sobie wytyczył.

  Najnowsza książka Moniki Jaruzelskiej nosi tytuł "Zmiana". Dziennikarkę zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby zapytać o szczegóły nowej publikacji. Nie obyło się również bez pytań o ojca Moniki - generała Wojciecha Jaruzelskiego. Kiedy zaczęła budować własną tożsamość? Co mówi synowi, kiedy niektóre media porównują generała do tyranów?

  Małgorzata Rozenek-Majdan wydała książkę "Perfekcyjne maniery". Z prezenterką spotkała się dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska, aby zapytać, do kogo skierowany jest najnowszy poradnik. Czy dzisiaj Małgosia jest najlepszą wersją samej siebie? Co ją uszczęśliwia?

  Książki Luca Di Fulvio cieszą się dużym powodzeniem. Jego najnowsza powieść "Chłopiec, który znalazł słońce nocą" właśnie ukazała się w Polsce. Z pisarzem spotkała się Ula Chincz. Dziennikarce Dzień Dobry TVN powiedział o swojej pracy i aktorstwie. Co zrobił, aby nie iść do wojska? Ula miała również okazję poznać suczkę pisarza, która według niego jest "bardzo seksi" ;)

  Duńczycy od ponad 40 lat zajmują pierwsze miejsce w badaniach poczucia szczęścia i zadowolenia z życia. Jak to robią? Czy posiadają jakiś niezwykły sekret, przekazywany z pokolenia na pokolenie, dzięki któremu są najszczęśliwszymi ludźmi na świecie? Okazuje się, że kluczem do szczęścia jest wychowanie. O to, jak wychowywać szczęśliwe dzieci, spytaliśmy Iben Sandahl, duńską psychoterapeutkę i współautorkę książki „Duński przepis na szczęście. Najskuteczniejsza filozofia wychowania”.

  Graham Masterton jest nazywany mistrzem thrillera i horroru. Jest również autorem serii poradników o seksie. W opustoszałym ośrodku dla obłąkanych spotkała się z nim dziennikarka Dzień Dobry TVN Ula Chincz. Dlaczego pisarz wybrał na spotkanie właśnie to miejsce? Czy doświadczył czegoś takiego, jak kontakt ze zjawiskami nadprzyrodzonymi? Czy któryś z jego synów pisze książki? Okazuje się, że pisarz ma związki z Polską.

  Czasami spadkobiercy nieżyjących już pisarzy pozwalają wybranym twórcom, by ci kontynuowali przygody postaci stworzonych przez ich utalentowanych protoplastów. Jednym z takich bohaterów jest Herkules Poirot stworzony przez Agathę Christie, a jakiś czas temu wskrzeszony przez Sophie Hannah. Pisarkę gościliśmy w Dzień Dobry TVN. Powiedziała o okolicznościach wyboru jej na kontynuatorkę Christie i współpracę ze spadkobiercami królowej kryminałów. Skąd czerpie pomysły na książki?

  Jak to się wszystko zaczęło? Co sprawiło, że Szymon zakochał się w podróżach i kiedy postanowił napisać książkę? Szymon Radzimierski, który odwiedził studio Dzień Dobry TVN w towarzystwie mamy - Moniki, jest podróżnikiem, blogerem i autorem książki podróżniczej. Ma 10 lat, a zdążył już odwiedzić 30 krajów. Jak "Simon" łączy pasję podróżniczą ze obowiązkami szkolnymi? Zapraszamy na spotkanie z niezwykłym, młodym człowiekiem!

  Od ponad 20 lat lasami w reńskich górach łupkowych zajmuje się Peter Wohlleben. Leśnik zdobył popularność dzięki swojej książce, w której opisuje, jak drzewa rozmawiają ze sobą, jak wychowują potomstwo i jak ostrzegają się przed niebezpieczeństwem. O sekretnym życiu drzew Peter powiedział dziennikarzowi Dzień Dobry TVN Mateuszowi Hładkiemu. Pokazał mu również drzewa, o których pisze w książce.

  Janusz L. Wiśniewski w 1987 rok wyjechał do Niemiec jako stypendysta. Miał tam zostać rok, jednak mieszka w Niemczech do dzisiaj. Czy jego początki w Niemczech były trudne? Jak my Polacy jesteśmy postrzegani w Niemczech? Czy Niemcy wciąż pokutują za II Wojnę Światową? Więcej o stosunkach polsko-niemieckich, a także o polityce ,wierze i życiu codziennym przeczytacie w wydanej niedawno książce „Siedem lat później”, którą Janusz L. Wiśniewski napisał wspólnie z Dorotą Wellman.

  Maciej Brzozowski, znawca i miłośnik Półwyspu Apenińskiego, opowiedział w programie Dzień Dobry Wakacje o niezwykłych Włoszkach, które uwiodły świat, bohaterkach jego nowej książki.

  "Biblia Audio" to realizowany przez Krzysztofa Czeczota projekt, w ramach którego ponad 300 aktorów czyta Stary i Nowy Testament z efektami dźwiękowymi, muzyką i 150 psalmami. Do współpracy udało się przekonać m.in.: Małgorzatę Kożuchowską, Krystynę Jandę, Wojciecha Malajkata, Jerzego Trelę, Cezarego Żaka, Piotra Fronczewskiego oraz Dominikę Gwit, która o swoim udziale w projekcie opowiedziała w studiu Dzień Dobry Wakacje. Efekt ich pracy zostanie udostępniony, za darmo, na stronie http://bibliaaudio.pl/

  Polscy aktorzy, muzycy, pisarze i podróżnicy włączyli się do akcji, która ma na celu promocję dobrej literatury i pomoc dzieciom. Na czym polega "Biblioteka Dobrych Myśli" i jak można się do niej przyłączyć, opowiedziały w studiu Dzień Dobry Wakacje: Krystyna Kofta i koordynatorka akcji Karolina Kucharska-Sieniła.

  Dziennikarz Bogdan Rymanowski jest wielkim fanem piłki nożnej. W Dzień Dobry TVN powiedział o swoich idolach piłkarskich, historii byłego reprezentanta Polski w piłce nożnej Jana Banasia. Bogdana zapytaliśmy również, dlaczego nie zajął się dziennikarstwem sportowym i jaki wynik obstawia w meczu Polska-Ukraina.

  Katarzyna Grochola to autorka wielu poczytnych powieści. Spotkała się z nią dziennikarka Dzień Dobry TVN Ula Chincz, aby zapytać o najnowszą książkę "Przeznaczeni", uzależnienia, relacje z córką, mamą i Bogiem. Ula miała okazję poznać "uchodźcę z Rodos", którego przygarnęła pisarka.

  Blogerka Anna Gruszczyńska, gość Dzień Dobry TVN, wygrała walkę z bulimią. Teraz postanowiła pomóc innym osobom zmagającym się ze swoimi potworami, czyli np. zaburzeniami odżywiania i problemem z samoakceptacją. Zobaczcie, w jaki sposób...

  Anna Lewandowska przywiązuje ogromne znaczenie do tego, co je. Jakie produkty królują w jej kuchni? Co powinny jeść osoby rozpoczynające swoją drogę ze zdrowym żywieniem i sportem? Czego nie powinno zabraknąć w codziennej diecie? O tym opowiedziała w studiu Dzień Dobry TVN, do którego przyszła ze swoją nową książką. Annę Lewandowską podpytaliśmy też o Euro 2016. Czy wybiera się do Francji? I - pytanie od Marcina Prokopa - jakie warzywo przypomina Robert Lewandowski, gdy jest bez koszulki? :-)

  Z Anną Kamińską, Anną Milewską i Tomaszem Siwą, czyli z autorką i dwójką bohaterów książki "Odnalezieni - prawdziwe historie adoptowanych", rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN o adopcji. W jakich okolicznościach nasi goście dowiedzieli się, że byli adoptowani, jakie to wywarło na nich wrażenie? Czy lepiej jest te informacje ukryć przed dzieckiem, czy jednak przekazać mu ja jak najwcześniej? Poznajcie historie naszych gości.

  Ewa Chodakowska - trenerka fitness, pasjonatka sportu, zdrowego trybu życia i odżywiania właśnie wydała kolejną książkę. Zaprosiliśmy ją do studia Dzień Dobry TVN po to, by porozmawiać o tym, jak skutecznie się motywować do ćwiczeń. Jak Ewa Chodakowska reaguje na hejterów? Jak motywuje ludzi do zmian? Ile czasu spędza w tzw. wirtualnej rzeczywistości? Ewa Chodakowska była gościem Marcina Mellera i Anny Kalczyńskiej.

  Kto jak kto, ale ona na mężczyznach to się zna. O kim mowa? O tancerce i choreografce Krystynie Mazurównej, którą gościliśmy w Dzień Dobry TVN. W naszym studiu powiedziała, jaki typ mężczyzn wywołuje u niej efekt "Ach" i który z nich uwiódł ją intelektualnie. Dowiedzieliśmy się również, jak określił Mazurównę reżyser Jerzy Gruza.

  Jerzy Pilch: "Kiedyś napisałem, że choroba jest darem, no ale to musiałem się wyjątkowo dobrze czuć... Tak daleko bym nie szedł, żeby stwierdzić, że Parkinson jest błogosławieństwem". Z Jerzym Pilchem o życiu, chorobie, twórczości i ... pracy dla "najgorszego właściciela galerii jakiego sobie można wyobrazić" rozmawiała Magda Mołek.

  Gość Dzień Dobry TVN Krystyna Janda jest uznaną i lubianą aktorką. Były Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski określił ją nawet mianem „dobra narodowego”. Ale jakim Krystyna Janda jest człowiekiem? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w niedawno wydanym wywiadzie rzece, którego aktorka udzieliła Katarzynie Montgomery. W naszym studiu Pani Krystyna powiedziała kilka anegdotek, które zawarte są w książce.

  Katarzyna Grochola to autorka wielu bestsellerów. O swojej najnowszej książce i słabościach powiedziała dziennikarce Dzień Dobry TVN Uli Chincz. Wywiad z pisarką zobaczycie w niedzielę w Dzień Dobry TVN.

  Ta historia jest gotowym scenariuszem filmowym - biedny chłopak - Pradyumna Kumar "Pikej" Mahanandia poznaje w Indiach piękną Szwedkę - Lottę von Schedvin. Zakochują się w sobie. Niestety dziewczyna musi wrócić do domu. Pikej postanawia do niech przyjechać. Z powodu braku pieniędzy, chłopak decyduje się pokonać dzielące ich kilometry w dość osobliwy sposób - na rowerze. O swoim pierwszym spotkaniu, miłości i pokonywaniu przeszkód para opowiedziała w Dzień Dobry TVN.

  Dominika Gwit o walce z kilogramami opowiedziała w swojej książce. Jakie towarzyszyły jej emocje podczas premiery? Co piszą do niej jej fani? I czy Dominika Gwit jest wreszcie szczęśliwa? Jakie ma rady dla ludzi, którzy żyją w cieniu otyłości? Zapytała ją o to dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.

  Dyrektor Europejskiego Instytutu Żywienia i dietetyk Udo Pollmer - wraz z Juttą Muth, Moniką Niehaus, Andreą Fock - postanowił przyjrzeć się informacjom na temat m.in. produkcji żywności, bio-certyfikatom i szczepionkom. Następnie, na podstawie wyników badań, grupa wydała książkę, w której wyjaśnia, w jaki sposób wielkie koncerny wykorzystują naszą niewiedzę. W Dzień Dobry TVN Pollmer powiedział, dlaczego - jego zdaniem - surowe warzywa wcale nie są takie zdrowe, jak się uważa. Dowiedzieliśmy się również, z jakich powodów powinniśmy podawać dzieciom frytki, a nie ziemniaki w mundurkach.

  Reżyser, scenarzysta i pisarz Patryk Vega jest autorem książek: "Złe psy. W imię zasad" i "Złe psy. Po ciemnej stronie mocy". Ostatnio ukazała się kolejna jego publikacja: "Służby specjalne. Podwójna przykrywka". Jest to wywiad-rzeka z byłym funkcjonariuszem kontrwywiadu wojskowego Jarosławem Pieczonką. W Dzień Dobry TVN Patryk Vega przybliżył nam postać bohatera swojej nowej książki i metody pracy policji i służb. Dowiedzieliśmy się również, czy na podstawie tej książki powstanie film i jaką rolę mogłaby zagrać Dorota Wellman.