choroba

  choroba

  U Aleksandry Baranowskiej, studentki Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, zdiagnozowano rok temu stwardnienie rozsiane (SM), czyli przewlekłą i nieuleczalną chorobę neurologiczną, która prowadzi do tego, że z czasem poszczególne częci ciała chorego przestają działać. SM prowadzi do niepełnosprawności, jeżeli nie jest leczone. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy też Malinę Wieczorek, organizatorkę kampanii „SM – Walcz o siebie”.

  W Azji Południowo-Wschodniej pojawiła sie nowa, groźna choroba, nie jest zakaźna, ale zabija, tylko dorosłych. Czym jest i skąd się bierze choroba, która nazywa się AOIS? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN doktora Pawła Grzesiowskiego. W czym jest podobna do AIDS? Ile osób na nią już zachorowało? Czy może to być choroba genetyczna, która ujawnia się dopiero po latach?

  O tym, jak ustrzec się chorób dziąseł i, jak dbać o jamę ustną mówiła w Dzień Dobry TVN, stomatolog Agata Gieorgijewska.

  Fundacja TVN "Nie jesteś sam" od lat wspiera dzieci z mukowiscydozą. Do tej pory nie wynaleziono skutecznego leku na te chorobę. U ilu dzieci rocznie w Polsce wykrywa się tę chorobę? Jak wygląda życie chorych na mukowiscydozę? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dr Dorotę Sands z Poradni Mukowiscydozy w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.

  Wszystko zaczęło sie od zastrzyków, które robiła lalkom. Potem te niecodzienne praktyki przeniosła na swojego kolegę, który trafił do szpitala. Zawsze chciała zostać lekarzem i pojechać na misję w głąb Czarnego Lądu, choć jej rodzice mieli wobec niej inne plany. Prof. Elżbieta Starosławska postawiła na swoim i spełniła swoje marzenia. Dziś jest Szefową Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, królową onkologii, a pacjenci nazywają ją Aniołem. W studiu Dzień Dobry TVN gościem była sama Pani prof. Elżbieta Starosławska.

  W Centrum Profilaktyki Nowotworów na warszawskim Ursynowie dziennikarka Dzień Dobry TVN Kinga Burzyńska zachęcała wszystkie kobiety do badań mammograficznych i cytologicznych. Dlaczego warto się regularnie badać, co ile trzeba się badać i czy każda kobieta może zgłosić się na badania?

  O akcji dowiadują się od znajomych, na portalach internetowych i ulicznych jarmarkach. Szyją wszyscy. Dzieci i dorośli. Każda lalka jest cenna, bo ratuje ludzkie życie. Akcja „Uszyj lalkę dla Elizy” została wymyślona przez pisarkę Joannę Krzyżanek. Jej organizatorzy liczą, że uda się zebrać kwotę potrzebną na leczenie chorej Elizy.

  Często chorych na raka traktuje się jak trędowatych. Aby odczarować tę chorobę dr n. med., onkolog Dariusz Godlewski oraz Karol Lewandowski, który wygrał walkę z rakiem, zaangażowali się w akcje "Policzmy się z rakiem". W studiu Dzień Dobry TVN towarzyszyła im Anna Maruszeczko z Fundacji TVN „Nie jesteś sam”.

  Posiada bazę danych i interfejs oraz historię ważenia. Stworzyli ją naukowcy z Politechniki Gdańskiej. Wyjątkowa waga powstała z myślą o osobach, które mają kłopoty z krążeniem krwi, są po udarach oraz moją wadę serca.

  Borys przez pierwsze dwa lata życia rozwijał się normalnie. Nagle zamknął się w sobie, przestał zauważać rodziców, przestał mówić, przytulać się i chciał oglądać na okrągło tylko jedną bajkę. Specjaliści postawili diagnozę: autyzm. Ojciec Borysa marzy, by kiedyś mógł z nim normalnie porozmawiać. Takie marzenie miał też tata autystycznego Michała, który zaczął mówić, gdy miał 4,5 roku. Jak dbać o autystyczne dziecko?

  U Roberta dwa lata temu zdiagnozowano nowotwór mózgu. Po likwidacji guza doszło jednak do niedokrwienia rdzenia kręgowego. Chłopak na trzy miesiące stracił możliwość poruszania się o własnych siłach. Być może wszystko potoczyłoby się zupełnie inaczej, gdyby nie ojciec Joachima - Robert Czerniak. To on osiem godzin dziennie rehabilitował syna. Rehabilitacja przyniosła skutek. Teraz obaj chcą się wybrać rowerem do Australii - w duchową podróż, która także ma na celu usprawnić Joachima.

  Dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska przyglądała się nietypowej sesji fotograficznej, w której w rolę nauczycielki wcieliła się Anna Przybylska. A pozować uczyła dziewczyny, które przeszły chorobą nowotworową. Aktorka opowiedziała także o wyjątkowej akcji - onkoolimpiadzie.

  Już blisko 40. dzieci w Polsce zostało zoperowanych w łonie matki. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Dominikę Madaj, mamę Zuzi 6 lat, która miał nie przyjść na świat oraz Bożenę Jasińską z synkiem Miłoszem. Czy trudno było im podjąć decyzję o operowaniu dzieci jeszcze przed ich przyjściem na świat?

  Wiosna dla alergików to czas kataru, kaszlu i wysypki. Nachodzi maj, a w maju najbardziej pyli brzoza. Jak odróżnić tradycyjny katar od tego alergicznego? Czy alergii na konkretny alergen można nabawić się nagle i czy są ludzie do niej predestynowani? Do jakich powikłań mogą prowadzić nieleczone objawy alergii? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy alergologa dr med. Piotra Dąbrowieckiego.

  Różowe tło z dwoma punktami. Po ich dotknięciu pojawia się kontur kobiecego ciała z nagim biustem. I hasło: "Dotykaj ich, by być pewnym, że nie znikną". Tak czeska organizacja walcząca z rakiem piersi uczy mężczyzn, jak uchronić swoje partnerki przed rakiem piersi. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dr Pawła Grzesiowskiego, który pokazał, jak badać piersi, by wcześnie wykryć ewentualnego raka i tym samym uratować sobie życie.

  Muzyk Tomasz Lipiński, lider zespołów Brygada Kryzys i Tilt, Fotoness opowiedział w Dzień Dobry TVN o swojej wieloletniej walce z depresją. - Kiedy serotonina nie działa, doświadczamy wyłącznie cierpienia. Wszystko, co się dzieje jest bólem, to że świeci słońce, że idziemy po ulicy, żyjemy oddychamy, że musimy wstać i się położyć... Nie przypuszczałem, że mogę zachorować - mówił w programie. Jak odkrył, że zachorował na depresję? Jak odróżnić depresję od złego samopoczucia? Czy samemu można wyjść z depresji?

  Bóle fantomowe to jedna z największych zagadek współczesnej medycyny. Bo jak wytłumaczyć ból nieistniejącej kończyny? Jedni stosują terapię z lustrem, w tracie której próbują "oszukać" mózg - inni masaże i elektrostymulacje. Interesujący jest fakt, że psy i koty nie dość, że ocierają się o amputowaną uprzednio kończynę, to na dodatek ją obejmują. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dr n. med. Dariusza Kossona, anestezjologa z Poradni Leczenia Bólu Oddziału Klinicznego.

  Objawia się wzmorzoną sennością i niekontrolowanymi atakami głębokiego snu. W Skandynawii 45 dzieci zachorowało na narkolepsję, po tym jak przyjęły szczepionkę przeciwko świńskiej grypie, zalecaną przez rządowe organizacje zdrowotne. Medialna burza czy faktyczny problem? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dr. Pawła Grzesiowskiego.

  Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w Polsce. Co roku umiera z ich powodu ponad 170 tys. osób. Akcja „Nie Zawal! Wybierz życie” ma na celu edukację i profilaktykę przedzawałową . Opiekę merytoryczną nad akcją objęło Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Jak dbać o siebie po przebytym zawale? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy prof. dr hab. med. Janinę Stępińską, Prezesa Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

  W Polsce rocznie 10 tysięcy kobiet dowiaduje się, że zachorowało na raka piersi. Ciągle jednak za mało mówimy o profilaktyce. Fundacja TVN "Nie jesteś sam" już drugi raz była partnerem akcji, którą prowadzi firma Pandora "Wspieram - działam". W studiu Dzień Dobry TVN Maja Hansson, brand manager w firmie Pandora przybliżyła założenia akcji.

  Ilu ich jest - nie wiadomo, bo nikt nie prowadzi takich statystyk. Lekarze zazwyczaj nie dają im żadnych szans na wyzdrowienie - pacjenci w stanie wegetatywnym. Cyberoko i kask EEG pomagają im w komunikowaniu się ze światem.

  Prezenter pogody Bartek Jędrzejak, podczas Światowego Dnia Chorób Rzadkich, rozmawiał z Mirosławem Zielińskim, prezesem Krajowego Forum na Rzecz Terapii Chorób Rzadkich. Symbolem Światowego Dnia Chorób Rzadkich jest niebieska dżinsowa wstążeczka. Dlaczego?

  Pomimo, że nie widzi doskonale orientuje się, co dzieje się na sali wykładowej. Ewa Nowicka-Rusek straciła wzrok w wieku 20 lat. Niepełnosprawność nie przeszkodziła jej w realizacji pasji i marzeń.

  Bohater naszego reportażu jeszcze kilkanaście lat temu zdobywał najbardziej niedostępne górskie szczyty. Jako TOPRO-wiec niósł ratunek i niejednokrotnie ratował życie innych ludzi. Niestety okazało się, że nie były to najtrudniejsze wyzwania z jakimi ten taternik musiał się zmierzyć. Zobaczcie Państwo jego historię Jana Tybora.

  Bogusia Bińkowska choruje na rdzeniowy zanik mięśni. Lekarze nie leczyli jej, bo twierdzili, że i tak nie dożyje 10 lat. Teraz jest dorosła i żyje w szczęśliwym związku z Markiem Bińkowskim. Wokalistka Paulla Ignasiak od półtora roku zmaga się z ciężką chorobą jelit. Z mężem Rafałem Wojtysiakiem razem przeszli przez najgorsze etapy jej choroby. Obie pary, w studiu Dzień Dobry TVN pokazali, jak miłość może być lekarstwem na całe zło. A wysłuchała ich dziennikarka Anna Maruszeczko.

  W grudniu 2011 roku, przed samymi świętami Bożego Narodzenia dowiedziała się, że ma raka piersi. Postanowiła pokonać chorobę. Jej cel - wygrać z „pasażerem na gapę”. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy prawniczkę Barbrę Falandysz. Jak zareagowała na wieść o chorobie i dlaczego diagnoza jej nie zaskoczyła?

  Z danych Krajowego Rejestru Choroby Lesniowskiego-Crohna wynika, że dziś w Polsce żyje około 5 tysięcy osób z tą chorobą. W rzeczywistości może być ich więcej, ponieważ nie wszyscy wiedzą o tym, że są chorzy. Schorzenie to nie jest łatwe do rozpoznania. Pierwsze objawy przypominają zatrucie pokarmowe. Są to ból brzucha, biegunka, brak apetytu, czasem zaparcia. Choroba najczęściej ujawnia się u młodych ludzi.

  Niedawno podzieliła się z całym światem swoimi doświadczeniami związanymi z chorobą. Paulla Ignasiak, na scenie Dzień Dobry TVN, wykonała utwór „Dwa słowa dla życia”.

  Ostatnimi czasy odnotowano wzrost zachorowań na odrę. Czy szczepienie naprawę może nas uronić przed zachorowaniem na tę chorobę zakaźną? O to, w studiu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy dr. Pawła Grzesiowskiego. Jak ustrzec się przed groźnym wirusem i czy istnieje realne zagrożenie ?

  „Najpierw jest osłupienie. Pustka w głowie, poczucie absurdu. I niedowierzanie. Jeszcze rozpaczliwe pytania – zaprzeczenia. Panie doktorze, na pewno…? To musi być pomyłka! […] Każdy, kto usłyszał, że w jego ciele zalągł się ten twór-nowotwór, wie, o czym piszę.” Powyższe słowa napisał Kamil Durczok we wstępie do książki prof. Krzysztofa Składowskiego „Wspólnie pokonajmy raka”. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy prof. Krzysztofa Składowskiego i jego byłego pacjenta - Kamila Durczoka.