bezpieczeństwo

  bezpieczeństwo

  Wielu Polaków, ze względu na zagrożenie terrorystyczne, nie chce wypoczywać w zagranicznych kurortach i wybierają polskie góry, morze i jeziora. To z kolei wpływa na wzrost cen w miejscowościach wypoczynkowych w naszym kraju. Czy doniesienia mediów, że urlop w Polsce w tym roku będzie droższy niż w poprzednich latach są prawdziwe? Gdzie jechać, żeby było tanio i bezpiecznie? O zdanie zapytaliśmy gości Dzień Dobry TVN: Marzenę Zarzycką z Polskiej Izby Turystyki i dziennikarza TVN24 BIS Pawła Blajera.

  Dziś kończy się długi, majowy weekend. Ruch na drogach na pewno będzie wzmożony. Jak bezpiecznie wrócić z majówki do domu? Wyjechać wcześniej czy później? Czy w ogóle da się uniknąć korków? O strategii bezpiecznych powrotów do domu w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z mł. asp. Dawidem Marciniakiem z Komendy Głównej Policji.

  Zastanawialiście się, co zrobić, kiedy miejsce, w którym obecnie przebywacie opanowali terroryści? Większość z nas zapewne odpowiedziałoby "nie". I właśnie dlatego zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN byłego oficera Gromu ppłk Krzysztofa Przepiórkę, aby powiedział, jak powinniśmy się zachować w takiej sytuacji.

  W oficjalnym oświadczeniu FIFA przyznała, że mundial w RPA został „kupiony” za 10 mln dolarów. O związki piłki nożnej z wielkimi pieniędzmi zapytaliśmy gości Dzień Dobry TVN: dziennikarza sportowego Michała Pola oraz byłego dyrektora Euro 2012 Adama Łazukę. Rozmawialiśmy z nimi również o bezpieczeństwie podczas Euro 2016 i przygotowaniach Polaków do tej imprezy. Michał Pol zaprezentował koszulkę, w której nasi reprezentanci zagrają podczas europejskiego turnieju. Zobaczcie, jak wygląda miejsce zakwaterowania polskiej drużyny. Bajka...

  Dotychczasowy bilans dramatycznych wydarzeń z Brukseli mówi o 31 zabitych i 200 rannych. Czy Polska jest bezpieczna? Jak służby dbają o nasze bezpieczeństwo? Na jakiej podstawie wydaje się oświadczenie że nic nam nie grozi? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy: dr Krzysztofa Liedla, eksperta ds. terroryzmu oraz gen. Stanisława Kozieja, byłego szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

  W krajach, które do tej pory z chęcią były odwiedzane przez turystów, dochodzi do tragicznych zdarzeń. Niedawno w ataku terrorystycznym w Ankarze i na Wybrzeżu Kości Słoniowej zginęło bardzo wiele osób. Dokąd zatem się wybrać, by nie narażać się na tego typu niebezpieczeństwa? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN właścicielkę biura podróży Joannę Gocławską-Mazur. Dowiedzieliśmy się również, czy powstał już fundusz, który ma chronić klientów upadłego biura podróży.

  Według kodeksu ruchu drogowego - w każdym samochodzie należy wozić trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnicę. Nie ma jednak obowiązku posiadania apteczki. Grupa maturzystów postanowiła uświadomić Polakom, jak ważne jest jej posiadanie. Co taka apteczka powinna zawierać? O swoim projekcie maturzyści opowiedzieli w Dzień Dobry TVN. Na naszych kanapach zasiedli: Jacek Bogacki, Gabriela Halczak, Przemysław Smoliński i Jakub Michalak.

  Zimą lodowiska zapełniają się amatorami łyżwiarstwa. Niestety są też śmiałkowie, którzy jeżdżą na zamarzniętych jeziorach, stawach i rzekach. O to, jak należy zachowywać się na zamarzniętych zbiornikach wodnych zapytał Płetwonurków RP prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak. Czy sam wszedł do lodowatej wody?

  Rok temu w szpitalu w Tychach zmarło dwudniowe dziecko. Jego śmierć prawdopodobnie spowodowała bakteria, która wywołała Sepsę. Czy do zakażenia doszło dlatego, że nie zachowano odpowiednich środków ostrożności? Czy nad bakteriami można zapanować? Czy w możemy czuć się bezpiecznie w polskich szpitalach? Gościem Dzień Dobry TVN był dr Grzegorz Madajczak z Zakładu Bakteriologii NIZP–PZH.

  Papierosy, alkohol, narkotyki, cyberprzemoc... Z raportu o bezpieczeństwie w szkołach (stworzonego na podstawie informacji zgromadzonych przez urzędników w Katowicach) wynika, że "Tylko co czwarta podstawówka i jedno spośród 26 gimnazjów są wolne od patologii". O tym, jaką skalę mają niebezpieczne zjawiska w polskich szkołach, i jak należy odbierać wspomniany raport, rozmawialiśmy z dr Małgorzatą Wójcik, psychologiem społecznym i dr. hab. Krzysztofem Biedrzyckim, ekspertem Instytutu Badań Edukacyjnych.

  Odpalanie petard to dla wielu osób nieodłączna część zabawy sylwestrowej. Niestety dla niektórych kończy się to tragicznie. Co zatem zrobić, by strzelanie z fajerwerków było bezpieczne? Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki rozmawiał o tym z zawodowym pirotechnikiem Krzysztofem Piekaczem.

  Po zamachach w Paryżu w jednym ze szwajcarskich kantonów wprowadzono zakaz noszenia strojów całkowicie zakrywających ciało i twarz. Dotyczy on m.in. kobiet, które noszą burki. Za złamanie zakazu mają grozić wysokie kary. O tym, czy powinien być on wprowadzony w całej Unii Europiejskiej rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z: kierownikiem Zakładu Islamu Europejskiego UW dr Martą Widy-Behiesse, szefową Centrum Muzułmańskiego w Krakowie Anettą Dziedzic i dziennikarzem Piotrem Ślusarczykiem. Czy według Koranu kobiety powinny się zasłaniać? Jaka jest różnica między burką, nikabem, hidżabem i czadorem?

  Rafał Jarząbek pokazał przypadkowym internautom, że wykorzystując ogólnodostępne informacje, które zamieszczają na swoich profilach, mógł bez problemu do nich dotrzeć i zdobyć dane, których nie chcieli ujawniać. O tym, czy możemy się czuć bezpieczni w internecie, rozmawialiśmy z nim oraz z Piotrem Koniecznym, specjalistą ds. bezpieczeństwa w sieci. Pamiętajcie: "Wszystkie informacje, które wrzucamy do sieci powinniśmy traktować jako informacje, które są publicznie dostępne dla wszystkich i zawsze" ta świadomość pozwoli nam znacznie skuteczniej chronić swoją prywatność.

  Wiosna to idealna pora na rower. W co powinniśmy wyposażyć rower, jeżeli chcemy zabrać ze sobą dziecko? Ekspert Dzień Dobry TVN Anna Nowak-Ibisz zaprezentowała gadżety niezbędne podczas wycieczki rowerowej z dzieckiem. Priorytetem jest kask. Co jeszcze? Fotelik przymocowany do bagażnika, a może przyczepa? Co jest lepsze, bardziej bezpieczne? W jakim wieku można przewozić nimi dzieci?

  Coraz więcej kamer instalowanych jest w przedszkolach i żłobkach. Oprócz tego, bardzo popularnym rozwiązaniem jest tzw. system luster weneckich. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi były: Alżbeta Lenska oraz psycholog Aleksandra Piotrowska. Czy monitorowanie dzieci, a przy okazji i ich wychowawców, to orwellowska rzeczywistość, czy po prostu sposób na bezpieczeństwo?