bezpieczeństwo

  bezpieczeństwo

  Od początku września górskie szlaki są oblegane przez turystów. Sprzyja temu słoneczna i bezchmurna pogoda. Niestety nie ma dnia, żeby służby nie informowały o wypadku. Jak bezpiecznie poruszać się w górach? O tym rozmawialiśmy z Bartłomiejem Kurasiem, autorem książki „Niech to szlak! Kronika śmierci w górach”.

  Kierowca jest najważniejszy – musi być skupiony na jeździe. Na szczęście są specjalne systemy, które mogą mu pomóc i zapewnić jeszcze bezpieczniejszą jazdę. A Skoda zadbała o to, żeby najnowocześniejsze technologie znalazły się w samochodach tej marki.

  W okresie jesienno-zimowym szybko zapada zmierzch. Poza terenem zabudowanym noszenie elementów odblaskowych jest obowiązkowe. Dzięki nim jesteśmy lepiej widoczni dla kierowców. Nasze bezpieczeństwo się zwiększa. Alternatywą dla odblasków są świecące plecaki. Wówczas możemy dostrzec dziecko już z odległości jednego kilometra.

  Jak zmieniły się systemy zabezpieczeń na lotniskach po 11 września 2001 roku? Na co dziś służby zwracają szczególną uwagę? Kiedy pozostawiony przez pasażera bagaż, zaczyna być traktowany jako potencjalne zagrożenie i jaka kara grozi osobie, która go zostawiła bez opieki? Jak należy postępować gdy na lotnisku ogłoszona zostaje ewakuacja?

  W żeglarskiej stolicy Polski aktywnie sobotni poranek spędzali z Wami - Kinga Burzyńska, Marcin Sawicki, Robert Stockinger i ich goście. Zobaczcie co działo się dziś w Mikołajkach!

  W bezpiecznej strefie Volkswagena Robert Stockinger spotkał się z małymi superbohaterami. Jakimi mocami dysponują? Zdradziła nam to blogerka - Ilona Kostecka. Zobaczcie.

  Robert Stockinger: "To ile zapłacimy za podróż autem, w dużej mierze zależy od nas samych". Jak jeździć, żeby spalać jak najmniej paliwa? Na co zwracać szczególną uwagę i ile możemy zaoszczędzić stosując się do zasad eko-jazdy? Zobaczcie jakich rad naszemu reporterowi udzielił Filip Kaczanowski - trener techniki jazdy.

  Czy podróżując "na kciuka" czują się bezpiecznie? Co jest ich zdaniem najlepsze w podróżowaniu autostopem? Jakich rad mogą udzielić początkującym w tej dziedzinie i czy sami zabierają autostopowiczów? Naszymi gośćmi byli Michał Cessanis i Paweł Pomin, którzy uwielbiają ten styl podróżowania.

  Minęły już dwa lata od wstrząsających wydarzeń w Nicei. Jak dziś wygląda tam życie, jak służby dbają o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów i jak ludzie wspominają tamte dni? Z kamerą Dzień Dobry Wakacje do Nicei wybrała się Bianka Zalewska.

  W większości krajów europejskich apteczki samochodowe są obowiązkiem każdego kierowcy. W Polsce, według obowiązujących przepisów, apteczka samochodowa jest wymagana od kierowców taksówek, autobusów, samochodów ciężarowych. Musimy pamiętać, że jako uczestnicy ruchu drogowego, mamy obowiązek udzielenia pierwszej pomocy. Posiadanie apteczki wiele nam ułatwi. Co powinno się znaleźć w apteczce? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Ariela Szczotoka, ratownika medycznego.

  W zeszłym roku straż pożarna jeździła do płonących choinek 1500 razy. Jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują podczas przyozdabiania choinki lampkami? Po czym poznać, że światełka, które kupujemy są bezpieczne? Które lampki możemy bezpiecznie powiesić na zewnątrz? A co z łączeniem ze sobą kilku przedłużaczy? O bezpiecznych świętach rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Dominikiem Strzelcem.

  W internecie czyha na dzieci wiele niebezpieczeństw, mogą być np. uwodzone przez dorosłych oraz nakłaniane do tworzenia i przesyłania materiałów o charakterze erotycznym. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy koordynatora akcji "Uważni rodzice" Łukasza Wojtasika, aby zapytać, jakie dzieci są podatne na tego typu relacje, jak być uważnym rodzicem i nie pozwolić, aby dziecko padło ofiarą internetowego uwodziciela.

  W Polsce trwa dyskusja na temat szerszego dostępu do broni. A co o tym sądzi gość Dzień Dobry TVN dr Mariusz Sokołowski z Katedry Nauki o Bezpieczeństwie Uniwersytetu Warszawskiego? Czym może skutkować szerszy dostęp do broni?

  Atmosfera wakacyjnego luzu i szaleństwa często sprawia, że pochopnie podejmujemy nieprzemyślane decyzje. Jedną z nich może być zrobienie tatuażu. Czy taką nieudaną wakacyjną pamiątkę można usunąć? Czym kierować się przy wyborze studia, jeśli już zdecydujemy się na tatuaż? W których miejscach tatuowanie boli najbardziej? I jak dbać o gojący się tatuaż? O to wszystko spytaliśmy w Dzień Dobry TVN artystę tatuażystę i posiadacza kiltu rysunków na ciele Sebastiana Juniora.

  Wakacje to czas festiwali i wszelkiego rodzaju imprez na świeżym powietrzu, które pełne są ludzi. Co, gdy w tłumie wybuchnie panika? Jak się zachować? Czy da się przygotować do takiego zdarzenia? I kto jest odpowiedzialny za nasze bezpieczeństwo podczas imprez masowych? W Dzień Dobry TVN dr Mariusz Sokołowski i psycholog społeczna Bianca-Beata Kotoro powiedzieli o psychologii tłumu.

  Rozmowy telefoniczne, portale społecznościowe, randkowe, a nawet przelewy. Filip Chajzer wyruszył na ulice by sprawdzić do czego używamy telefonów i laptopów w przestrzeni publicznej... i czego można się dowiedzieć nadstawiając ucha lub "zapuszczając żurawia". W studiu, o zagrożeniach jakie może nieść za sobą ujawnianie swoich prywatnych danych w sieci i zbyt swobodne korzystanie z telefonu lub laptopa np. w środkach komunikacji miejskiej, opowiedział nam Piotr Konieczny ekspert ds. bezpieczeństwa sieci. Jak, w prosty sposób, zabezpieczyć się przed tzw. "shoulder surfingiem" czyli zerkaniem przez ramię w nasz ekran?

  Niestety ostatnie wydarzenia do jakich doszło w Egipcie potwierdziły, że nie jest tam bezpiecznie. W wyniku zamachów w kościołach w Aleksandrii zginęło wielu ludzi. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy eksperta rynku turystycznego Macieja Nykiela, aby zapytać, czy kurorty w Egipcie gwarantują turystom bezpieczeństwo i czy istnieje ubezpieczenie, które obejmuje skutki zamachów terrorystycznych.

  O zaletach i wadach systemów monitoringu umieszczanych w szkołach rozmawialiśmy z dr. hab. Krzysztofem Biedrzyckim z Instytutu Badań Edukacyjnych i Małgorzatą Szumańską z Fundacji Panoptykon. Czy system kamer rzeczywiście uczy młodych ludzi "kombinowania i unikania", a nie kształtowania w sobie postaw obywatelskich? Dlaczego szkoły często nie mają procedur postępowania z monitoringiem ani zasad udostępniania nagrań?

  W sylwestra wielu z nas lubi odpalać fajerwerki. Jak to robić bezpiecznie? Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki zapytał o to strażaka i Mistera Polski Rafała Maślaka. Kto według obu Panów najchętniej odpala petardy?

  Każdego dnia miliony Polaków korzysta z portali społecznościowych. Coraz częściej mamy do czynienia z wirusami atakującymi te sieci. Jaki cel przyświeca ich twórcom i jak nie paść ofiarą takiego złośliwego programu? Zobaczcie!

  Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem nowelizacji kodeksu karnego. Resort proponuje zaostrzenie kar wobec pijanych kierowców. Co to oznacza? Czy spowoduje to wzrost bezpieczeństwa na polskich drogach? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Mariusz Ciarka, Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Policji i Janusz Popiel, prezes Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach Drogowych.

  Okazuje się, że najwięcej wypadków, którym ulegają nasze dzieci zdarza się w domu. Najczęściej przytrafiają się oparzenia, ale też skaleczenia, zakrztuszenia, upadki. Jak zapobiec tego typu zdarzeniom? I jak reagować, gdy dziecku już przydarzy się krzywda? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli ratownicy medyczni: Anna Piżl i Ariel Szczotok.

  Światowe Dni Młodzieży w Krakowie już za nami. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki poprosił Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego o ich podsumowanie. Co miasto zrobiło, aby zapewnić bezpieczeństwo młodzieży?

  Wakacje to, niestety, czas wzmożonego działania złodziei. Nasz gość „Fryzjer” jeszcze kilka lat temu był złodziejem, teraz wspólnie z policjantem, który kiedyś wsadził go za kratki prowadzą program na TVN Turbo - „Złodzieje". W studiu Dzień Dobry Wakacje zdradził nam kilka tajników "pracy" złodzieja oraz kilka sposobów na zabezpieczenie mieszkanie przed włamaniem.