Żyrardów to magiczne miasto niedaleko Warszawy. Może się pochwalić prawie 400 zabytkami i niesamowitą historią. Na miejsce wybrał się Bartek Jędrzejak. Co najbardziej zachwyciło naszego prezentera?
Żyrardów – miasto wizjonerów
Żyrardów to miasto, które powstało na bagnach, miasto wizjonerów lnu i tkaczy. To właśnie tu w dawnych latach powstała fabryka, która zmieniła losy mieszkańców.
- Prawie 50 procent załogi to były kobiety. Fabryka, która produkowała wspaniałe tkaniny lniane, zatrudniała nie tylko tkaczy, ale bardzo ważne były przykręcaczki osnowy, szpularki. Były też mokre prządki – to bardzo ważny zawód i ciężki. Obróbka lnu to nie jest łatwa praca, to jest kurz, pot, krew – podkreśliła Barbara Rzeczycka, etnografka i przewodniczka.
Jak dodała, wizytówką Żyrardowa jest osada fabryczna oraz miasto, które budowało się wokół niej.
- Oprócz domów z czerwonej cegły powstały miejsca, gdzie można było spędzać wolny czas, np. dzielnica willowa dla elit z resursą, z salą balową, z kręgielnią. Powstał też dom kultury „Ludowiec”, dla robotników, który tworzyli towarzystwa śpiewacze - mówiła.
Żyrardów – miasto wielu atrakcji
W Żyrardowie możemy także aktywnie spędzać wolny czas. Miasto oferuje 30 km ścieżek rowerowych, zielone parki oraz tężnie w parku seniora. Jest też coś dla fanów zwierząt – zagroda wielbłądów.
Jeśli natomiast ciekawi was etap produkcji lnianych tkanin, można dowiedzieć się nieco więcej na ten temat na terenie fabryki. To jedyne takie muzeum w Polsce i trzecie w Europie.
- Mamy 5 tysięcy metrów kwadratowych industrialnej przestrzeni. Najważniejsze w tej żywej przestrzeni muzealnej jest to, że słychać, czuć i można dotknąć ten len. Dzisiaj możemy wyprodukować lnianą tkaninę, odtworzyć te całą tradycję żyrardowskiej fabryki, fizycznie można to zobaczyć - zachęcał Jacek Czubak.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN