Styl życia

Życie po pięćdziesiątce. „To jest ten czas i trzeba trochę poszaleć”

Styl życia


Znaczna część dwudziestolatków postrzega ludzi po czterdziestce jako starych. Jednak im jesteśmy starsi, tym bardziej zmienia się nasze postrzeganie wieku. Poznaj kobiety w średnim wieku, które nie czują się staro, a wyglądu i kondycji może im pozazdrościć niejedna małolata.

„Żaden wiek nie jest barierą, czy przeszkodą”

Tradycyjny model społeczny zakładał, że kobieta, która stawała się babcią, przestawała być widoczna jako osoba seksualna. Oznacza to, że w wieku 50 lat, ze społecznego punktu widzenia, była praktycznie niewidzialna. Przemiany społeczne, wzrost niezależności i poziomu wykształcenia sprawiły, że dzisiejsze pięćdziesięciolatki, a nawet sześćdziesięciolatki, nie przypominają babć i nie uruchamiają skojarzenia ze starością. Jak zauważyła dr Małgorzata Majewska z Uniwersytetu Jagiellońskiego, społeczeństwo kontroluje nasze zachowania społeczne po przez narzucanie tego, co nam wypada, a co nie. Obecnie, kategorie normalności bardzo się zmieniają.

Staram się robić to, na co mam ochotę i nie myśleć o wieku. Czas ucieka i tego się nie zmieni, natomiast można zmienić siebie. Spełniam swoje marzenia. Tak naprawdę żyję bardzo na bieżąco. Moje dzieci są dorosłe, nie muszę się nimi zajmować i mogę skupić się na sobie. Staram się być aktywna zawodowo, fizycznie i psychicznie. Robię to, co lubię i myślę, że jestem bardzo szczęśliwą osobą – wyznała Beata Lepiarz, kobieta w średnim wieku.

Ludzkość z każdym rokiem wygląda młodziej?

Weź album i zobacz zdjęcia rodziców, kiedy byli w Twoim wieku. Dlaczego wyglądają na nich na dorosłych i poważnych, a ty wciąż wyglądasz młodo? Istnieje wiele logicznych wyjaśnień, które potwierdzają, że ludzkość z każdym rokiem wygląda młodziej. Dowiedz się, dlaczego dzisiejsze 25-latki wyglądają znacznie młodziej niż ich rodzice w tym samym wieku. Rozmawialiśmy o tym z Gretą Burzyńską, jej mamą - Kingą Burzyńską i Tomaszem Sobierajskim.

Obejrzyj rozmowę ze studia. Dlaczego w dzisiejszych czasach wyglądamy znacznie młodziej niż nasi rodzice w tym samym wieku?

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Jak się przebranżowić? Czyli o tym, że warto podążać za marzeniami

Zalotka do rzęs - kobiety z niej korzystają, a wymyślił ją mężczyzna

Meghan i Harry odchodzą z dworu królewskiego! Co myślą o tym Brytyjczycy?

Autor: Agata Polak

Pozostałe wiadomości