Związki i seks

Święto zakochanych - jak napisać życzenia na walentynki?

Związki i seks

Aktualizacja:
Fot. © Jackie Bale / Getty Images

Coroczne święto zakochanych pod patronatem św. Walentego przypada na dzień 14 lutego. Miłym zwyczajem tego dnia jest obdarowywanie ukochanej osoby upominkami i życzeniami na walentynki.

Zobacz też: Jakie są najlepsze teksty na podryw chłopaka? Śmieszne, romantyczne czy bezpośrednie? Najważniejsze, aby były skuteczne >>>

Można powiedzieć, że walentynki przywędrowały do nas ze Stanów Zjednoczonych, ale nie jest to miejsce, w którym święto zakochanych bierze swój początek. Zwyczaj ten pochodzi z Wielkiej Brytanii i obchodzono go tam już w XIV wieku. Stamtąd – razem z licznymi osadnikami – wywędrował za ocean i z biegiem lat zyskał ogromną popularność. Od kilkunastu lat święci triumfy w Polsce i dlatego 14. lutego składamy sobie życzenia na walentynki. Dzień świętego Walentego to święto zakochanych, więc przede wszystkim adresatami życzeń na walentynki są koleżanki i koledzy, do których żywimy gorące uczucia. Ale nie tylko oni. Życzenia na walentynki możemy wysłać do przyjaciela, rodziców, żony, męża, partnerki, a także nauczycielki. W internecie znajdziemy wiele gotowych wzorów życzeń na walentynki, którymi możemy inspirować się, pisząc miłosny wierszyk.

Zobacz także: Idealny prezent na walentynki dla dziewczyny

Życzenia na walentynki – jak je napisać?

Najbardziej romantycznym i osobistym sposobem wyrażania życzeń na walentynki jest odręczne napisanie krótkiego liściku . Osoba obdarowana na pewno potraktuje sprawę poważnie, kiedy zobaczy starannie przygotowaną i napisaną od serca walentynkę. Wysyłanie życzeń na walentynki za pomocą SMS-a na pewno nie odniesie takiego skutku, niezależnie od tego, jakie wyznania miłości znalazły się w treści. W licznych punktach sprzedaży znajdziemy gotowe karty, na których możemy dopisać własne życzenia na walentynki dla dziewczyny, chłopaka czy po prostu bliskiej osoby . Choć wyznania miłosne kojarzą się głównie z patosem, to przecież możemy wykazać się oryginalnością napisać drugiej osobie śmieszne życzenia na walentynki .

Oczywiście życzenia na walentynki to przemiły zwyczaj , ale nie musi być wcale jedyną atrakcją tego dnia. Poza przekazaniem krótkiego wierszyka miłosnego na walentynki, możemy zaprosić drugą połowę na romantyczny wieczór w restauracji, do kina, teatru, czy po prostu umówić się na randkę . Jest to również doskonała okazja, by zaprezentować przed ukochaną lub ukochanym swoje możliwości kulinarne. Pyszne jedzenie, świece, pięknie nakryty stół, nastrojowa muzyka i odpowiedni posiłek – możliwości jest mnóstwo, a wieczór we dwoje zawsze może mieć wyjątkowy ciąg dalszy.

Życzenia na walentynki – przykłady

W ten dzień sławny, w dzień miłości,

racz w mym sercu dziś zagościć,

bo ja wyznać Tobie chcę,

że tak mocno kocham Cię.

Może kiedyś w mych ramionach,

może kiedyś, w któryś dzień,

zauważysz moją miłość

i pokochasz także mnie.

Znam Cię już wieki całe

Myślę o Tobie i tęsknię do Ciebie.

W każdy zmierzch i noc czekam

Może przyjdziesz, może zjawisz się,

A jeśli nie, to sam Ci powiem,

Że myślę o Tobie i tęsknię do Ciebie.

Ktoś bardzo Cię kocha – nie powiem Ci kto,

i myśli o Tobie – nie powiem Ci co,

i w myślach całuje – nie powiem Ci jak,

i cierpi, bo czuje, że kogoś mu brak,

ktoś chciałby Ci przysiąc – nie powiem Ci co,

ktoś bardzo Ci bliski – nie powiem Ci kto,

lecz sam się dowiesz, za dzień albo dwa,

że ten, kto Cię kocha, to właśnie ja.

Jeśli nie jesteśmy zdecydowani na prostą rymowankę, możemy skorzystać z fragmentu poezji i zadedykować ją ukochanej osobie jako życzenia na walentynki :

Wciąż rozmyślasz. Uparcie i skrycie.

Patrzysz w okno i smutek masz w oku...

Przecież mnie kochasz nad życie?

Sam mówiłeś przeszłego roku...

[M. Pawlikowska-Jasnorzewska]

Zobacz także: Jaki prezent na walentynki będzie najlepszy dla ukochanego?

Walentynki – to nie nasze święto?

Walentynki przyjęły się w Polsce stosunkowo niedawno i choć traktowane są jako dodatkowa okazja do okazania ciepłych uczuć najbliższym osobom, nie wszystkim przypadły do gustu. Bywają nazywane kolejnym bezmyślnie importowanym świętem z Ameryki, podobnie jak Halloween. Czy tak jest naprawdę? Nie do końca, bowiem historia walentynek jest dłuższa niż Stanów Zjednoczonych i mocno związana z chrześcijaństwem, poprzez osobę patrona – św. Walentego. W niektórych polskich miastach znajdują się relikwie św. Walentego i organizuje się tam obchody upamiętniające patrona zakochanych osób. Na przykład w Chełmnie odbywa się kolorowy przemarsz związany ze św. Walentym, w finale którego układa się serca ze świec na lokalnym rynku. Religijne uroczystości odbywają się również w Krakowie i Lublinie. Być może za jakiś czas któryś z tych ośrodków zasłuży sobie na miano miasta zakochanych i w ten sposób zacznie promować swoją ofertę turystyczną. Możemy przecież, oprócz wysłania życzeń na walentynki, zabrać ukochaną osobę do któregoś z tych pięknych miejsc i tam razem przeżywać pełne uniesień chwile.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości