Związki i seks

Czy powinno się informować innych, że zostali zdradzeni? Jest jedna ważna zasada

Związki i seks

Autor:
Milena
Jaworska
Dzień Dobry TVNEwa Drzyzga, Agnieszka Woźniak-Starak, Sonia Michalczuk i Maria Rotkiel
Niezwykła historia odkrycia zdrady
Niezwykła historia odkrycia zdrady
Dzień Dobry TVN

Ujawnienie prawdy na temat zdrady, to kwestia wyjątkowo trudna zarówno dla osoby zdradzonej, jak i dla jej informatora - tego, kto musi fakt ten wyjawić. Psychoterapeutka Maria Rotkiel oraz Sonia Michalczuk opowiadają o tym, czy warto jest informować drugą osobę o niewierności ukochanego oraz podpowiadają, jak to zrobić, by nikogo nie urazić.

Historia odkrycia zdrady przez Sonię Michalczuk

Informacja o tym, że jedna z kobiet ujawniła za pośrednictwem TikToka zdradę mężczyzny, spotkanego w supermarkecie, obiegła internet lotem błyskawicy. To właśnie Sonia Michalczuk postanowiła podzielić się ze światem zasłyszaną w sklepie rozmową telefoniczną, w celu odnalezienia oszukiwanej kobiety. Czy była to przemyślana decyzja?

- Szczerze przyznam, że wcale się nie zastanawiałam, bo pewnie, gdybym się zastanawiała, to bym tego nie zrobiła. Kierowały mną wściekłość, wzburzenie, kobieca solidarność i ja przede wszystkim byłam zniesmaczona wulgarnością tej rozmowy w miejscu publicznym i rechoczącymi mężczyznami, stojącymi z boku, których to świetnie bawiło - przyznała Sonia Michalczuk w programie.

Mówić czy nie mówić: czy powinno się informować innych o tym, że zostali zdradzeni?

Często kwestią problematyczną staje się to, czy powiedzieć znajomej, przyjaciółce, że została zdradzona. Strach wynika przede wszystkim z niepewności reakcji drugiej osoby oraz obawy przed rozpadem przyjaźni. Czy lepiej jest zatem wyjawić prawdę czy ją zataić? Okazuje się, że jest jedna zasada, musimy mieć pewność, że ta osoba jest gotowa na taką prawdę i będzie wiedziała, co z nią zrobić.

- Jeżeli mamy w gronie znajomych czy rodziny taką sytuację, to jesteśmy w łatwiejszej sytuacji, bo trochę znamy kontekst, znamy tę osobę i możemy tę decyzję podjąć też w oparciu o to, czy ta osoba jest gotowa: ma siłę, ma potencjał, żeby coś z tą informacją zrobić. Większość ludzi deklaruje, że chce znać prawdę, chce żyć w prawdzie, i tak jest. Natomiast z prawdą jest tak, że jak ją poznajemy, to musimy już coś zrobić. Prawda jest bardzo trudna. Ten, kto zna prawdę, ten ma przewagę, ten ma władzę. Musimy mieć świadomość tego, że prawda konfrontuje nas z rzeczywistością, na którą możemy nie być gotowi - powiedziała Maria Rotkiel, psychoterapeutka. - Musicie mi wybaczyć, ale ja nie dam jednoznacznej odpowiedzi: mówić czy nie mówić.

Zobacz także:

Autor:Milena Jaworska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości