Związki i seks

Wpływ rodziców na życie miłosne dzieci. Czy zdrada jest zapisana w genach?

Związki i seks

Aktualizacja:

Czasami nie zdajemy sobie sprawy z tego, że rodzice mają wpływ na nasze życie miłosne. I wcale nie chodzi o to, czy mamie podoba się potencjalny zięć lub tata dogaduje się z synową. Zajrzeliśmy głębiej. Z seksuologiem Andrzejem Gryżewskim porozmawialiśmy o tym, jak schematy wyniesione z rodzinnego domu wpływają na życie dzieci, w tym na potrzebę bliskości.

Kim są osoby niekochane?

W książce pt. "Niekochalni. Lęk przed bliskością" autorstwa psycholożki Sylwii Sitkowskiej i seksuologa oraz psychoterapeuty Andrzeja Gryżewskiego można przeczytać, że: "ojciec i matka to podstawowe problemy w naszym życiu". Poprosiliśmy więc naszego gościa, by rozwinął tę myśl oraz wyjaśnił, co kryje się pod pojęciem "niekochani".

- Niekochani to osoby, które boją się bliskości. W psychoterapii uważamy, że w życiu mamy dwa problemy: relacja z ojcem i relacja z matką. To prototypowe relacje, które uczą nas, jak komunikować się z innymi osobami - zarówno w pracy, jak i w życiu osobistym, partnerskim, seksualnym - tłumaczył.

Seksuolog dodał, że jeśli dziecko miało trudne relacje z rodzicami, np. tata był surowy, a mama nadopiekuńcza lub nie były wysłuchiwane jego potrzeby, to później taka osoba boi się wejść w związek. W tym przypadku nie ma znaczenia, czy rodzic popełniał te błędy świadomie.

Większość matek chce jak najlepiej dla swoich synów, więc chroni ich przed "złym światem". Według naukowców takie zachowanie sprawia, że w Polsce zaczął funkcjonować tzw. model włoski. Wielu 30-letnich mężczyzn wciąż mieszka z rodzicami, nie ma kredytu czy samochodu. Takie zachowanie przekłada się na to, że trudniej im znaleźć drugą połówkę.

Psychoterapeuta podkreślił, że wyniesione z domu rodzinnego schematy niekiedy są zabójcze dla związku. - Jaką my bliskość zaobserwujemy, taką później odtwarzamy – zaznaczył.

Czy zdrada jest genetyczna?

Wiele osób zastanawia się również, czy jeśli, np. ojciec zdradzał matkę, to on sam powieli później ten schemat.

- W seksuologii szukamy genu zdrady. Jedni uważają, że już znaleźli, inni - że nie. Natomiast, jeśli któryś rodzic zdradzał, a my jako dzieci wiedzieliśmy o tym, to później możemy to odtwarzać w swoim życiu albo wybrać osobę, która będzie nas zdradzała – tłumaczył ekspert.

Jak pokonać lęk przed bliskością?

Aby pokonać lęk przed bliskością, warto zapisać się na psychoterapię. Andrzej Gryżewski wyjawił też, że duże znaczenie ma zachowanie naszego potencjalnego partnera.

- Możemy się uwolnić, jeśli trafimy na bezpieczną osobę do związku, czyli taką, która będzie słuchała naszych potrzeb. (…) Taką bezpieczną relacją jesteśmy w stanie przebudować ten obraz – oświadczył.

Choć ciężko jest określić, jak dużo jest osób, które boją się lęku przed bliskością, to psychoterapeuta wyjawił, że miesięcznie przyjmuje 120 pacjentów i 30 proc. z nich boryka się z tym problemem.

Przyznał, że jeśli musi odwołać pacjentowi wizytę, to potem te osoby niekochane czują się przez niego bardzo porzucone.

- Dostaję później 10 sms-ów, że czują się jak worek ziemniaków, pomimo że odwołałem wizytę 5 dni wcześniej - oznajmił.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor: Dominika Czerniszewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości