Test! 15 pytań pozwoli sprawdzić czy twój związek przetrwa. Opracował je psycholog

Związki i seks

fot. hepjam/Getty Images

Profesor psychologii z Manmouth University opracował kwestionariusz składający się z piętnastu pytań. Gary W. Lewandowski przekonuje, że lista powstała na podstawie jego własnych doświadczeń z pacjentami, którzy pośród wielu pytań zadawali najczęściej jedno: „skąd mam wiedzieć, że jestem w odpowiednim dla siebie związku?”. Odpowiedz na poniższe pytania i wysłuchaj komentarza terapeutki Marzeny Mawricz na antenie Dzień Dobry TVN!

Tworząc swój kwestionariusz Lewandowski inspirował się „listą Keltnera”. To zestaw kryteriów, na podstawie których jej twórca potrafił określić czy zawodnik baseballu nadawał się do umieszczenia w National Baseball Hall of Fame – najbardziej prestiżowej liście zawodników tego sportu w USA.

Weź udział w czacie z terapeutką par Marzeną Mawricz. Czy istnieje recepta na udany związek?

Lewandowski chciał stworzyć coś równie przejrzystego i prostego w użyciu, jednocześnie wykorzystując naukową wiedzę. Przekonuje, że jeśli będziemy sami ze sobą szczerzy w odpowiedziach otrzymamy podpowiedź, którą podpierają badania naukowe.

Przejdźmy zatem do meritum, oto pytania i pamiętajcie – trzeba odpowiadać szczerze. Jeśli na wszystkie 15 odpowiecie „tak”, to trzymajcie partnera/partnerkę mocno, bo idealnie się dobraliście!

1. Czy twój partner/ka sprawia, że jesteś lepszą osobą i ty tak samo na nią działasz?

2. Czy oboje z partnerem/ką czujecie się bezpiecznie i swobodnie w mówieniu o swoich uczuciach, w bliskości oraz nie obawiacie się, że ta druga osoba odejdzie?

3. Czy oboje akceptujecie się w pełni i nie staracie się wzajemnie zmieniać/poprawiać?

4. Gdy pojawiają się różnice zdań czy rozmawiacie ze sobą z szacunkiem, bez pogardy lub gniewu?

5. Czy dzielicie się podejmowaniem ważnych decyzji i nikt na stałe nie przyjmuje pozycji jedynego lidera w związku?

6. Czy twój partner/ka jest twoim najlepszym przyjacielem, a ty jego/jej?

7. Czy ty i twój partner/ka częściej myśli w kategorii „my” niż „ty” i „ja”?

8. Czy powierzyłbyś swojemu partnerowi/erce hasło do kont bankowych i social media?

9. Czy macie o sobie wzajemnie dobre zdanie, ale bez nadmiernie napompowanego zachwytu?

10. Czy twoi bliscy przyjaciele, oraz przyjaciele partnera/ki uważają, że wasz związek jest udany i przetrwa próbę czasu?

11. Czy w waszym związku nie ma sygnałów ostrzegawczych (tak zwanych czerwonych flag) takich jak zazdrość, próba nadmiernej kontroli jednej ze strony czy zdrady?

12. Czy podzielacie z partnerem/ką ten sam system wartości, poglądy polityczne, społeczne, podejście do małżeństwa, plany odnośnie posiadania dzieci (lub nie) i ich ewentualnego wychowania?

13. Czy jesteście gotowi poświęcić dla siebie wzajemnie własne potrzeby i cele (psycholog nie ma tu na myśli jednak przesadnego „pantoflarstwa – przyp. red.) ?

14. Czy oboje macie zgodne i emocjonalnie stabilne osobowości?

15. Czy jesteście seksualnie kompatybilni (podobne potrzeby erotyczne i temperament)?

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN