Związki i seks

Sapioseksualiści - dla nich najbardziej seksi jest mózg

Związki i seks

Sapioseksualizm to jedna z preferencji seksualnej, o której zrobiło się głośno, kiedy Mark Ronson, znany angielski muzyk i producent odpowiedzialny za takie przeboje, jak "Valerie" Amy Winehouse, czy "Nothing Break Like a Heart" Miley Cyrus publicznie przyznał, to, co go pociąga w kobietach jest inteligencja. Czym dokładnie jest sapioseksualizm? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN seksuolog, Izabelę Jąderek i dziennikarza, Rafała Madajczaka.

Określenie "sapioseksualizm" zyskało popularność, kiedy jeden z amerykańskich portali randkowych wprowadził możliwość jego wyboru jako preferencji seksualnej.

>>> Zobacz także:

Co to jest sapioseksualizm?

Terminem tym określany jest szczególny pociąg seksualny do osób wyróżniających się inteligencją. Fizyczne pożądanie pojawia się dopiero po nawiązaniu z partnerem intelektualnej więzi. I tak, dla sapioseksualnej kobiety randki z modnie ubranym i bogatym przystojniakiem, który jednak nie ma za dużo do powiedzenia nie są podstawą do stworzenia związku. Podobnie wygląda sytuacja z sapioseksulanym mężczyzną - dla niego uroda i zgrabna figura kobiety jest tylko miłym dodatkiem, ale stworzy z nią trwały związek tylko, gdy będą mieli o czym rozmawiać.

Jedno z badań wykazało, że dla osób sapioseksualnych najważniejsze jest to, aby partner był czuły i wyrozumiały, na drugim miejscu znalazła się inteligencja, na trzecim - ekscytująca osobowość, a dopiero na szóstym - uroda.

- powiedziała seksuolog Izabela Jąderek.

Związki osób sapioseksualnych

Związki osób sapioseksualnych są trwalsze i bezpieczniejsze od tych tworzonych przez pary, które zdecydowały o wspólnej przyszłości na podstawie pociągu seksualnego. W końcu uroda i pożądanie przemijają z czasem, a inteligencja - zostaje.

Czy sapioseksualizm przychodzi z wiekiem?

Publikacje wskazują, że osoby które się określają jako sapioseksualne są najczęściej w wieku 31-40 lat.

- powiedziała seksuolog.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości