Związki i seks

Rutyna w związku – jak to zmienić?

Związki i seks

Aktualizacja:

Kiedy do waszej relacji wkrada się nuda, czas wziąć sprawy w swoje ręce. To naturalne, że po jakimś czasie w związku pojawia się rutyna, a partnerzy zaczynają funkcjonować według pewnego schematu. O tym, jak poradzić sobie z rutyną w związku, rozmawialiśmy z dr Joanną Heidtman, Magdaleną Modrą i Karoliną Ferenstein-Kraśko.

Dr Joanna Heidtman:

Jeżeli ludzie wchodzą w związki z nastawieniem absolutnie nierealistycznym, takiego mitu romantycznego (...) to na pewno się zderzy z ogromną frustracją bardzo szybko. To jest niedojrzałe, niedorosłe, nierealistyczne

Zobacz też: Seks stawia na nogi szybciej niż leki >>>

Warto jednak pamiętać, że rutyna w związku to nie koniec świata. Można pracować nad tym, by do związku wnieść nieco świeżości, ożywić nasze uczucia i przełamać przyzwyczajenie.

Co to jest rutyna w związku?

Rutyna nie musi oznaczać wyłącznie czegoś negatywnego – przyzwyczajenie to przecież także dopasowanie, uporządkowane życie, wspólna codzienność. Wszystko, co łączy partnerów, jest efektem wieloletniego życia we dwoje. Rutyna świadczy zatem o tym, że partnerzy doskonale się znają, potrafią porozumieć, mają wspólne sprawy.

Rutyna w związku bywa jednak groźna. Może oznaczać stagnację uczuciową, brak namiętności, niechęć do seksu, nudną codzienność oraz domowy kierat, który przytłacza i w którym partnerzy nie potrafią odnaleźć czasu i energii dla siebie. Monotonia często wkrada się także do sypialni, w której wszystko odbywa się według tego samego schematu.

Po kilku latach w związku wiemy o sobie niemal wszystko, a każdy dzień zaczyna przypominać pewien niepisany schemat. Z czasem przestajemy być ciekawi siebie nawzajem, zamiast rozmawiać, zaczynamy wymieniać informacje. Do tego dochodzi zmęczenie i stresy oraz zmartwienia. Związek zaczyna funkcjonować na przyzwyczajeniach, nie ma miejsca na spontaniczność i radość z bycia we dwoje. Czy rutyna w małżeństwie to coś, z czym można walczyć?

Zobacz też: Sen o kobiecie – zwiastun pomyślności czy ostrzeżenie? >>>

Rutyna w związku – co robić?

Aby uniknąć rutyny w związku, należy przede wszystkim pozbyć się schematycznego myślenia. Wiele osób jest przekonanych, że po przyjemnym i ekscytującym okresie zakochania następuje czas stabilizacji, który nie wymaga już od nas żadnych działań. To nieprawda, bo dla utrzymania szczęśliwej relacji – zwłaszcza jeśli trwa już wiele lat – niezbędna jest bliskość, ciepło, dobre słowo, zainteresowanie sobą nawzajem. Każdy z nas potrzebuje przytulenia, pocałunków, rozmowy z bliską osobą. Jeśli nie zadbamy o te proste, codzienne gesty, trudno będzie nam zapobiec rutynie w związku .

Aby ożywić relacje z partnerem, wystarczą dobre chęci, inicjatywa i odrobinę wysiłku. Znajdźmy wspólne zainteresowania, spędzajmy jak najwięcej czasu razem, wprowadźmy do codzienności drobne przyjemności, a do sypialni – coś nowego. Bardzo ważne jest też pozytywne podejście oraz odrobina dystansu i dobrego humoru.

Warto pamiętać o tym, że nic nie jest dane nam raz na zawsze – związek, o który nie będzie dbać, w końcu się rozsypie. Warto znaleźć sposób, by wyrwać naszą relację z rutyny i pokazać partnerowi, że jest dla nas najważniejszy.

Zobacz też: Jak nie dopuścić do rozwodu? >>>

Sposoby na rutynę w związku

Jest wiele sposobów na to, by zabić rutynę w związku . Przede wszystkim zadbajmy o to, by zadziało się w naszej relacji coś innego niż zwykle. Jeśli jesteśmy zabiegani, znajdźmy dla siebie więcej czasu; jeśli brakuje nam wspólnych zainteresowań, poszukajmy ciekawej aktywności, która zaangażuje nas oboje; jeśli od dawna nie byliśmy na wakacjach, zaplanujmy wyjazd, który pozwoli nam oderwać się od codzienności.

Jeśli zastanawiamy się nad tym, jak pozbyć się rutyny w związku, najlepszym rozwiązaniem będzie zachowanie inne niż do tej pory. Jest kilka podstawowych zasad, które powinniśmy wdrożyć w nasze życie, aby przestały nam dokuczać nuda i stagnacja.

Aby przełamać rutynę w związku , warto pamiętać o kilku kwestiach.

Zobacz też: Czy warto rejestrować się na portalu randkowym Badoo? Jak na Badoo znaleźć partnera i zachować prywatność? >>>

· Najważniejszy jest dotyk – w tym temacie psycholodzy są zgodni. Bliskość w relacji jest bardzo ważna, to jeden z fundamentów miłości. Bez pocałunków, przytulania, czułości trudno jest zadbać o uczucie i trwałą więź. Dotyk stymuluje produkcję endorfin, czyli hormonów szczęścia, które potrafią poprawić humor, złagodzić ból i dodać energii.

· Przypomnijcie sobie wasze początki – warto wrócić wspomnieniami do chwil, kiedy się w sobie zakochaliście. Dzięki temu można dostrzec w partnerze cechy, które ujęły was na początku. Warto powiedzieć o tym partnerowi, dzięki temu poczuje się ważny i atrakcyjny.

· Zróbcie coś innego – można pójść na egzotyczną kolację do restauracji, wybrać się na spacer w ciekawe miejsce, pójść do nowego muzeum, zorganizować wycieczkę za miasto albo umówić się na dzień filmowy w piżamach. Ustalcie, że raz w tygodniu jecie romantyczną kolację tylko we dwoje albo poszukajcie w ciekawej lekturze inspiracji do wykorzystania w sypialni.

Każdy sposób na rutynę w związku jest dobry. Czasem wystarczy naprawdę niewiele, by spojrzeć na naszego partnera i związek zupełnie inaczej.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości